Açık lise ders seçimi başladı, kolay mezun olmak için doğru ders seçimi tüyoları burada

yorumsuz
1.973

Açık Öğretim Lisesi kayıt yenilemeleri başladı, ders seçimini nasıl yapacaksınız? Hangi dersler kolaydır, muaf olduğunuz dersi tekrar seçebilir misiniz? Ders seçimi için son gün ne zaman?

Ders seçiminin sisteme giriş yaptıktan sonra nasıl yapılacağını aşağıda 3 adımda anlattık. Peki 17 yaşını dolduran ve toplam dönemi 6 veya daha yüksek olan açık liseli arkadaşlar nasıl bir ders seçimi yaparak daha kolay şekilde mezun olabilirler. Kolay ve yüksek kredili dersler hangileridir?

Acik-lise-ders-secimi-kolay-yuksek-kredili-dersler-hangileri

  • Öncelikle ortak derslerin çoğunluğunu geçerek 6-7. döneminize kadar gelmişseniz zaten toplam krediniz de en az 150-160 kadar olmuştur. Tabii artık burada iş seçmeli derslere ve/veya kolay görünen muaf olduğunuz bazı derslere kalıyor. Dolayısıyla hangi dersler kolaydır? Muaf olduğum dersi tekrar seçebilir miyim? gibi bazı önemli sorulara cevap verilmesi gerekiyor.

  • Sonra seçmeli derslerden özellikle kredisi yüksek olan Tarih 5-6 ve eğer aranız iyi ise Coğrafya 5-6 gibi yüksek kredili dersleri seçerek işe başlayın. Yine Çağdaş Türk ve Dünya 1 dersi kolaydır; ancak Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 2 dersine dikkat, bu ders ezber bilgi ve ayrıntısı çok olan bir ders; Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 2 dersinden eğer özel bir birikim veya ilginiz yoksa uzak durun.

  • Yine Seçmeli Dil ve Anlatım derslerinden dönemine ve içeriğine dikkat ederek (örneğin rahat ve yüksek notla geçtiğiniz Dil ve Anlatım 6 dersinin muadili olan Seçmeli Dil ve Anlatım 6’yı seçebilir; ancak zorlandığınız Dil ve Anlatım 3 dersinin muadili olan Seçmeli Dil ve Anlatım 3 dersini seçmezsiniz) seçebilirsiniz.

  • Ekonomi, işletme gibi 2 kredilik dersleri eğer ticaretle ilginiz varsa çekinmeden seçin.

  • Yine tek kredilik Girişimcilik ve Demokrasi ve İnsan Hakları gibi derslerde kolaydır.

  • Psikoloji, Sosyoloji, Seçmeli Felsefe gibi dersleri de seçebilirsiniz. Çok fazla ezber gerektirmeyen, geçmiş yılların sorularını çözerek kolaylıkla geçebileceğiniz derslerdir.

  • Bir anadolu lisesinden son sınıfta açık liseye geçen ve zaten sayısaldan LYS’ye girecek olan üniversite adayı açık liseliler için sayısal dersler (fizik, kimya, biyoloji, matematik gibi) de bir alternatiftir. Hem LYS’ye hazırlanmaya devam edip hem de bu dersleri kolayca geçmeniz mümkün olabilir (dikkat, bu sadece sayısalcı, MF’den LYS’ye girecek açık liseliler içindir).


Peki sistemden ders seçimi nasıl yapılır:

1. Adım: Aol.meb.gov.tr adresinden sisteme öğrenci girişi yapınız: Sonraki adım için tıklayın!

www.aol.meb.gov.tr-ogrenci-girisi-sinav-sonuclari

Sonraki adım için resme tıklayın!

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Son Yazı ve Testler

Güncel Yazı ve Haberler


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Mayıs 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Yandex.Metrica