Açık Lise muafiyet ne demek, muafiyet kalktı mı?

Açık Lise muafiyet ne demek, AOL muafiyet kalktı mı? Hangi açık lise derslerinden muaf olunabilir? Hangi dersten muaf olunmaz? Açık lise derslerden muaf olma şartı nedir? Muaf olma koşullarına sahip olduğunuz ve muaf olunan ders tekrar seçilebilir mi? Dersten muaf olmak ne demek, zorunlu dersler hangileridir? Açık öğretim lisesi öğrencileri için muafiyet ile ilgili merak edilen soruların cevapları yazımızda.

Açık lise derslerinden muaf olmak ne demektir?Açık Lisede bir dersten muaf olmak demek, o dersi geçme zorunluluğunun kalkması, o dersi geçmeden de (diğer mezuniyet koşullarını yerine getirmek kaydıyla mezun olabilmeniz demektir. Açık Lisede 3 dönem seçip sınavına girip geçemediğiniz derslerden muaf olursunuz. Ancak burada önemli bir iki nokta var. Öncelikle muaf olmak demek, o dersin kredisinin size verileceği demek değildir. İkincisi, toplam krediniz 192 ve toplam döneminiz 8 olmadan bütün zorunlu derslerden muaf olsanız da mezun olamazsınız. Yani aslında derslerden muaf olmak sadece gerçekten hiçbir şekilde geçemeyeceğiniz bir ders varsa başvurmanız gereken bir yoldur (örneğin öğretmen desteği olmadığı için kimi açık lise öğrencisi için fizik, kimi açık lise öğrencisi için de matematik geçilmesi imkansız derslerdir). Normalde derslerden muaf olmak yerine geçerek kredilerini almanız bir an önce mezun olmanız için izlemeniz gereken yoldur.

Muaf dersler kredi verir mi?Doğal olarak hayır. Ancak en az 45 alıp geçtiğiniz derslerin kredisini alabilirsiniz.

Zorunlu dersler hangileridir?

Açık Lisede “zorunlu dersler”, ortak dersleri ifade eder. Bu dersler her açık lise öğrencisinin mezun olabilmek için seçmek ve (normalde geçmek) zorunda olduğu derslerdir. Zorunlu dersleri 3 kez seçip sınavına girip geçemediğiniz de muaf olursunuz. Bu derslerin hangileri olduğunu biz burada saymayacağız, aşağıdaki bağlantıya tıklayarak kendiniz görebilirsiniz:

Açık Lise ALAN YOK 2 ders çizelgesi ve derslerin kredi değerleri için tıklayın!

Her dersten muaf olunabilir mi? Muaf olunamayan dersler hangileridir?

Hayır, muaf olunamayan bir ders var (daha doğrusu 8 ders): Dil ve Anlatım 1-2-3-4-5-6-7-8 derslerinde her açık lise öğrencisi geçmek zorundadır, bu dersten muafiyet yok. Diğer bütün ortak (zorunlu) derslerden 3 kere başarısız olduğunuzda muaf olursunuz.

Dil ve Anlatım dersiyle ilgili önemli not:MEB (son çalıştay sonrasında eskiye döndü ve) 2016-2017 öğretim yılından itibaren Dil ve Anlatım dersi ile Türk Edebiyatı derslerini 9. sınıftan başlayarak birleştirdi. Artık iki ayrı ders değil, (5-6 yıl evvel olduğu gibi) Türk Dili ve Edebiyatı adıyla tek ders olacak. Yakında AÖL’de de Dil ve Anlatım – Türk Edebiyatı dersleri kalkar ve Türk Dili ve Edebiyatı adıyla yeni bir ders gelir.

Muaf olduğum dersi tekrar seçebilir miyim? Ya da açık lise muaf dersler seçilir mi?

Evet, muaf olduğunuz bir dersi isterseniz tekrar seçebilirsiniz. Seçip geçebilir ve kredisini alabilirsiniz. Tabii geçebileceğiniz muaf dersleri tekrar seçin ki, boşuna zaman kaybetmeyin.

Bu yazımızda size muafiyetin ne demek olduğunu, açık lisede hangi derslerden muaf olunabileceğini, muaf olduğunuz bir dersi tekrar seçip seçemeyeceğinizi anlatmaya çalıştık. Başarılar…

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Açık Lise Yazı ve Haberler

Admin'in Notu: Arkadaşlar. çözdüğünüz testlerle ilgili yorum yazarak bize çalışmamızda yol gösterin. Hangi dersten test eklenmesini istediğinizi, hangi testleri çözdüğünüzü kendi adınız veya nickname'inizle yorum yazarak belirtirseniz sevinirim.

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Açık Lise muafiyet ne demek, muafiyet kalktı mı? (170 Yorum)

  • Dil ve Anlatım’dan 10 kere de kalsan, muaf olamazsın. Diğer ortak derslerde 3 kerede muafiyet var; mezun olmak için Dil ve Anlatım’da geçmek zorunlu.

  • YKS giriş koşulları 1 Mart’tan itibaren YKS Kılavuzu yayınlandıktan sonra belli olacak olmakla birlikte, girebileceğinizi tahmin ediyorum

 1. peki admin kredim 192 olmasa bile ortak dersim kalmadıgı sürece donemimde yüksek üniversite sınavına girebilirmiyim

  • Üniversite Sınavına (YKS) başvuru ve girmek için 192 kredi gerekmiyor. 192 kredi mezun olup üniversiteye kesin kayıt yaptırabilmek için şart. Sınava girmek için kredin yeterli. Ancak dönem şartı da var. Döneminin lise son sınıf düzeyinde olması lazım. Yani en az 7. döneminde olmalısın. Önceki verdiğin bilgilerden senin toplam döneminin 5 olduğunu çıkartmıştım, toplam dönemin kaç?

    • O zaman sen YKS’ye girebilirsin. Başvurular ÖSYM temsilciliği olan bütün liselerden yapılabilir ve 1-23 Mart 2018 tarihleri arasında.

     • son soru olarak eğer ben sınava girme hakkına sahipsem ama üniversiteye gidemiyceksem bu sınava girmemin ne anlamı var

     • Birincisi bu yıl mezun olma imkanın var, tabii iyi çalışır ve yeterli krediyi toplarsan. İkinci ihtimal, diyelim ki, üniversite kazandın ama mezun olamadın: bir şey kaybetmezsin, ancak sınav tecrübesi edinmiş olursun.
      Tabii hem liseyi bitirip hem üniversiteyi kazanma ihtimali de var ki, onu hiç sorma: tadından yenilmez.
      Bu arada böyle ihtimalli konuştuğuma bakma: bütün ihtimaller senin ne yapacağına, sana bağlı. Şansa değil.

 2. yüz yüze egitimi bırakmak istiyorum, sadece dışardan sınavlara girip liseyi bitirmek istiyorum, ortak+seçmeli kredım 120, ortak derslerimde 5 tane kaldı bitirmem daha kolay olmazmı?

  • Anladığım kadarıyla seni zorlayacak pek fazla ortak dersin kalmamış (geçmiş veya muaf olmuşsun); toplam kredin de fena değil (120). Evet düz Açık Liseye geçerek daha hızlı mezun olman mümkün. Hatta bu yıl asılırsan sene sonuna kadar mezun olabilirsin.Tek sorun var: MAÖL’den düz AÖL’e geçmek için muhtemelen yeni dönemi bekliyeceksin. Sen bu arada düz açık lisenin ortak ve seçmeli derslerini gireceğin sınavlarda geçmeye ve 120 krediyi 192’ye yaklaştırmaya bak.

  • Lise son düzeyinde olman ve bu yıl mezun olabilecek durumda olman lazım. YKS başvuru ve giriş şartları 1 Mart’tan bir kaç gün önce ÖSYM tarafından yayınlanacak Kılavuz ve AÖL’den yapılacak duyuru ile kesinleşir.

 3. admin benim hiç girmedigim kımya matematik ve yabancı dil derslerinden muaf gözükuyorum neden?? bir diger sorumda bir dersten 2 kere kalınca muaf oluyorum normalde 3 olması lazım degil mi?


  • Örgün liseden nakil misin? Bir de matematik kaç, kimya kaç? Senin dönemin kaç? Az bilgiyle sorulan soruya karşılık ben de soruyla cevap verebiliyorum.

   • lise biri örgün liseden bitirdim lise 2 yi de okudum kaldım kalınca bıraktım ondan sonra elektrik bölümü acık lisesine yazıldım kimya1-2 matematik 1-2 yabancı dilde 1-2, kendi dönemimin de kaç oldugunu bilmiyorum

    • Evet Furkan, sen örgünde 1 ve 2. sınıfı okumuşsun. Bu nedenle o derslerden muaf edilmişsin. Muafiyet şartı (açık lisede) o dersten 3 kere sınava girip geçememektir. Toplam dönemin 5 olması lazım (4 dönem (2 sınıf) örgünden) 1 de Açıktan, toplam dönemin 5 eder)

  • Tabii ki, muaf dersleri de tekrar seçip geçebilir ve kredisini alabilirsiniz. (Sadece muaf olduğunuz dersi seçerken -daha önce 3 kere geçemediğiniz ders- zor ise tekrar seçmek geçmeniz zor olabileceği için mantıklı mı? diye düşünmek lazım. Tabii siz seçtiyseniz artık çalışmak ve geçmek için çabalamak gerekir.)

 4. 2018 açık lise kayıtları 26 ocakta bitmiş bildiğim kadarıyla tekrar ne zman kayıt yaptorabilirim

 5. merhaba toplam kredim 214 dönemim 2 üniversite sınavına girebilir miyim? cevaplarsanız çok sevinirim.

 6. 3 donem sinavina girdikten sonra peki muaf olabilirmiyim ve ek sinavdan ortak derslerden gecemedigim takdirde muaf olabiliyorum dogrumu ve ek sinav ne zaman hangi ayda olur

  • Evet, 3 kere sınava girip başarısız olduğunuz ortak dersten muaf olursunuz. Ek sınav tarihi henüz belli değil. Muhtemelen Temmuz’dan sonra açıklanır.

 7. Ben orgun ogretimden uni sinavi icin aole gectim ve araliktaki sinava giremedim.ikinci donem sinavina girip ucuncuyede girince zorunlu derslerimdem muaf olurmuyum uni sinavini kazandigim taktirde bi ek sinav daha olurmu ? Teşşekürler

  • İşinizi biraz zora sokmuşsunuz. Ancak merak etmeyin ya ek sınav olur, ya da bu yıl olduğu gibi Aralık ayındaki sınavla mezun olma şansı verilir. Bundan sonra kayıt ve sınav kaçırmamaya dikkat edin.

1 4 5 6