Açık Öğretim Lisesi'nden Örgün Eğitime Geçiş İşlemleri

Açık Öğretim Lisesi’nden Örgün Eğitime Geçiş İşlemleri

acik-liseden-orgun-ogretime-gecis

Açık Öğretim Lisesi‘nde kayıtlı olan öğrencilerimizden örgün öğretime nakil şartları tutanların nakilleri Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 41- 42. maddeleri ile Talim Terbiye Kurulu‘nun 29/09/2014 tarihli 93 numaralı kararında belirtilen açıklamalar doğrultusunda yapılmaktadır.

 • Örgün Eğitime Geçecek Öğrencilerimize Öneriler:
  • Geçmek istediğiniz okula tasdiknamenizi alıp gitmeden önce irtibat bürolarımızdan notlarınızı gösteren Öğrenim Belgesi‘ni (trasnkript) alarak hangi sınıfa geçebileceğiniz konusunda ön bilgi edininiz.
  • Örgün eğitime geçmek için şartlarınızın uygun olup olmadığını araştırınız.
  • Örgün eğitime geçmenin faydanıza olup olmadığını ( yıl kaybı olup olmayacağını) araştırınız.
 • Örgün Eğitime (Akşam Liseleri Hariç) Kimler Geçemez:
  • Yaş itibari ile örgün eğitim dışına çıkanlar. (Geçiş yapmak istediğiniz okulla görüşmeniz yararınıza olacaktır.)
  • Örgün eğitim çağında olmasına rağmen örgün eğitim hakkını doldurarak (iki yıl sınıf tekrarı yapanlar) Açık Öğretim Lisesi’ne kayıt olanlar yeniden örgün eğitime kayıt yaptıramazlar.
  • Disiplin cezası alarak örgün eğitimden uzaklaştırılanlar.

NOT: 8-9 Ağustos 2015 tarihinde III. dönem sınavlarına katılan öğrencilerimiz sınav sonuçları açıklandıktan sonra tasdiknamelerini alabilirler. 18 (onsekiz) yaşından küçük olanlara velisi olmadan tasdikname düzenlenemez. Açık Öğretim Lisesi’ne hangi irtibat bürosundan (Halk Eğitimi Merkezi-Mesleki Eğitim Merkezi) kayıt yaptırdıysanız aynı bürodan tasdiknamenizi alabilirsiniz. 2010 ve daha önceki yıllarda Açık Öğretim Lisesi’ne kayıt yaptıranların tasdiknamesi Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünce (Merkez-Ankara) düzenlenmektedir.
Açık Öğretim Lisesi’nden örgün eğitime geçiş işlemleri nasıl yapılacağını öğrenmek için tıklayınız
Talim Terbiye Kurulu kararı için tıklayınız.
Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği için tıklayınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Ağustos 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Açık Öğretim Lisesi'nden Örgün Eğitime Geçiş İşlemleri (6 Yorum)

 1. Merhaba ben 9. Sınıfı orgun eğitimde okudum. Şimdi 10. Sınıfta açığa geçtim okul açılalı 1 ay oldu sınavlar başlamadan dönebilirmiyim tekrar kredim de 78

 2. Hocam merhaba kolay gelsin. Ben AÖL de okuyorum, seneye Allah’ın izniyle örgüne geçmeyi istiyorum, sorum şu: şartları okuduğumda 12.sınıfa geçmek için haliyle 11.sınıfın dersleri isteniyor, benim kredim önümüzde ki gireceğim 2. ve 3.dönemle 12.sınıfa geçmeye yetiyor ancak istenilen zorunlu derslerden ayrı seçmeli derslerden 28 krediden 17 kredi kalıyor bu durumda 12.sınıftan başlayabilir miyim? hani belki belli bir süre verilipte eksikleri kapatma gibi bir durum olabilir mi? şimdiden teşekkür ederim.

  • Örgün eğitime nakillerde sınıf tespiti öncelikle toplam krediye değil, alt sınıfların zorunlu (ortak) derslerini geçip geçmediğinize bakılarak yapılıyor. (Sizin 1-2-3-4-5-6. dönemlerden kalan ortak dersiniz var mı? Varsa 12. sınıftan başlamanız mümkün olmayabilir. Ortak dersleri geçip yeterli krediye de ulaştı iseniz üst sınıfa devam edebilirsiniz. Varsa Kalan ortak dersler için telafi imkanını örgün lise vermiyor, kalan ortak dersleri bu yıl içinde Açık Lisede önümüzdeki 2. ve 3. dönem sınavlarında tamamlayabilirsiniz.

 3. Ben lise mezunuyum, açık liseden kız meslekte cocuk gelişimi okuyorum, benim öğrenci sitemden kültür derslerini seçemedim, seçmem gerekiyor mu? sadece yüz yüze eğitim görmem yeterli mi?

  • Lise mezunlarının mesleki açık lisenin sadece yüz yüze eğitim derslerini tamamlaması yeterli; açık lise öğrencilerinin aldığı diğer ortak dersleri seçmeniz gerekmiyor.