Kimler Kayıt Yenileme Yaptırmalı?

yorumsuz
1.972

Hangi Açık Öğretim Lisesi öğrencileri kayıt yaptrımak zorundadır?

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri, yılda 2 kez (III. Dönem sınavlarının 1. gününde 18 yaşından gün almış öğrenciler 3 kez) yapılan sınavlar için, girecekleri dersleri seçmek amacıyla Kayıt Yenileme işlemi yaparlar. Açık lisede kayıt yenileme yaptırmak zorunludur; kayıt yenileme yaptırmayan öğrencinin kaydı önce donuk, bir kaç dönem sonrada silik duruma düşer. Dahası kayıt yenileme tarihinde kayıt yenileme yaptırmayan, kayıt yenileme ücretini yatırmayan öğrenci o dönem sınavlarına giremez; dolayısıyla dönem kaybederek mezuniyetini de geciktirmiş olur.

Kayıt Yenileme tarihleri, Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından belirlenen iş takviminde yayınlanır. Kayıt Yenileme bu sayfada anlatıldığı gibi üç adımda uygulanır.

Kayıt Yenileme Döneminde Kimler Kayıt Yenileme İşlemini Yaptırmalı?

İçinde bulunulan dönem itibariyle Açık Öğretim Lisesinde öğrencilik durumu Aktif, Donuk ve Silik durumdaki öğrenciler kayıt yenileyebilirler.

Kimlerden Kayıt Yenileme Ücreti Alınmaz?

Kayıt yenileme ücreti yıllardır değişmedi: Her dönem 20 lira MEB hesabına, 5 lira halk eğitim veya mesleki eğitim merkezi hesabına yatırarak kayıt yenileme işlemi yaptırılır. Ancak aşağıdaki durumlarda kayıt yenileme ücreti alınmaz:

  1. 1974 Kıbrıs Barış Harekâtında yaralanan gazilerimiz ile bu mücadelede  şehit düşenlerin eş ve çocuklarından,
  2. Terörle mücadele görevini yaparken yaralanan gazilerimiz ile şehit düşenlerin eş ve çocuklarından,
  3. İstiklal madalyası verilmiş, Vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlananlar;
  4. Mahkeme kararıyla eğitim tedbiri verilenler,

Yukarıdaki  şartlardan birini taşıyan öğrencilerimiz durumlarını belgelendirmek şartıyla diploma harcı dışında, yeni kayıt, kayıt yenileme ve eğitim giderleri alınmayacaktır

Söz konusu belgelerin iki adet fotokopisi aslıdır gibi yapılarak bir tanesi öğrenci dosyasına  konulacak diğeri de istenildiğinde Açık Öğretim Lisesine gönderilmek üzere muhafaza edecektir. (şehit ve gazilerimizin eş ve çocuklarından evlenenler katılım bedeli muafiyetinden yararlanamaz.)

Not: Yeni Kayıt katılım bedelleri her yıl Açık Öğretim Lisesince belirlenir. Katılım bedelleri Açık Öğretim Lisesi ve kayıt yaptırılan İrtibat Bürosu  hesabına ayrı ayrı yatırılır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Son Yazı ve Testler

Güncel Yazı ve Haberler


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 4 Kasım 2014

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Yandex.Metrica