Açık Lise sınavlarına nasıl hazırlanmalı?

yorumsuz
498

Açık Lİse sınavlarına nasıl hazırlanmalı? Açık Lise’de okuyan ve bir an önce, daha fazla dönem ve sene kaybetmeden lise diplomasını almak isteyen yüzbinlerce öğrencinin sorduğu bir soru. Ortada somut bir okul binası ve karşınızda öğretmeni olmayan bir okul Açık Öğretim Lisesi. Bu nedenle, açık öğretim lisesi sınavlarına nasıl hazırlanabilirim? sorusu daha önem kazanan bir soru. Aşağıda bu soruya/bu sorununuza cevap olabilecek bazı öneriler bulacaksınız:

Milli Eğitim Bakanlığı, Açıköğretim Okulları öğrencilerinin televizyon, radyo ve internet teknolojilerini kullanarak sınavlara hazırlanabilmesi için gerekli alt yapıyı oluşturmuştur. Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin sınavlara çalışırken yaralanabileceği kaynaklar aşağıdaki maddelerde sıralanmıştır.

  • Kitap Dağıtım Merkezlerinden aldığınız Açıköğretim Okulları ders kitapları (ders notları) ile hazırlanabilirsiniz.
  • Daha önceki Açık Öğretim Lisesi sınavlarında çıkmış soruları gözden geçirebilirsiniz. Sorular için tıklayınız..

  • Online testlerimizden çalışabilirsiniz. Online testler için buraya tıklayınız.

  • İnternet TV takip edebilirsiniz.

  • Web sayfalarımızda bulunan kitap içeriklerini bilgisayarınıza kaydedip, hazırlanabilirsiniz. Kitap içerikleri için tıklayınız.

  • ZTV’de yayınlanan programlar ile hazırlanabilirsiniz. Yayın akışı için buraya tıklayınız. (ZTV ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereğince bazı derslere ait televizyon programları ZTV’de yayınlanmaktadır.)

  • Bazı Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri, Açıköğretim Okullarında okutulan bazı dersler için kurs düzenlemektedirler. Sizin için açılan bu kurslara katılarak hazırlanabilirsiniz.

  • Unutmayınız ki bu sınavların telafisi, örgün eğitimde olduğu gibi mümkün değildir. Bu nedenle lütfen bu sınavlara girmenizi engelleyebilecek unsurlara dikkat ediniz. Sınavda mutlaka Sınav Giriş Belgeniz ile geçerli bir kimlik belgenizi (Nüfus Cüzdanı, Ehliyet, Pasaport) yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Sınavdan en az yarım saat önce sınav yerinizde olmalısınız. Aksi takdirde bu nedenlerden dolayı sınava alınamayabilirsiniz. Bunun yanı sıra sınav esnasında da cevap kâğıdınızın çevrenizdekiler tarafından görülmediğinden emin olunuz. Sınavlarınızın optik okuyucularda değerlendirmeleri yapılırken aynı zamanda kopya analizi de yapılmaktadır.

Sınavlarda başarılar dileriz.

Buradan sonrası ise kitabi olmayan/resmi olmayan önerilerden oluşuyor:

u dönem sınavına gireceğimiz hangi dersler var? Bu derslerin bir listesinin çıkartın.

2. Bu derslerden hangilerine ne ölçüde hazırsınız? Listenin yanına işaretler koyun.

3. Henüz kitabını açmadığınız ders var mıdır? Varsa o kitapları şöyle masanızın üstüne bir getirip koyun. Ya da bu linki tıklayarak istediğiniz dersin kitabının pdf dosyasını bilgisayarınıza indirin.

4. Kitapları açmadan açık lise sınavlarında nasıl sorular geldiğini görün: Bu linki tıklayarak açılan sayfadan sadece bir sınavı açın ve sınav sorularını çözün. Doğru ve yanlışlarınızı mutlaka cevap anahtarına bakarak değerlendirin. 45 ve daha yüksek alabildiğiniz derslerden geçmeye hazırsınız demektir. (Puanlamada her soru beş puan değerindedir).

5. Geçmeye hazır olduğunuz dersleri kitaptan da hızlı bir tekrar yaptıktan sonra yine sınav sorularına dönün ve kalan geçmiş yılların sınavlarını da çözün. Çözdükten sonra mutlaka değerlendirin; doğru ve yanlışalarınızı görün; yanlış yaptığınız soruların doğrularını öğrenin.

6. İlk sınavınızda 45 altında puan aldığınız derslerin kitaplarını kenarlarına notlar alarak (ya da bir kağıda notlar düşerek) baştan itibaren çalışın. İmkanınız varsa matematik, fizik, kimya gibi sayısal derslerden profesyonel yardım alın.

7.  Mutlaka geçmiş yıllarda ve dönemlerde çıkan Açık Öğretim Lisesi sınav sorularını çözüp yanlışlarınızın doğrusunu öğrenin.

Not:

Bilgisayar başında uzun süre oturup çalışmanız mümkün değilse, yapmanız gereken şey çıkmış sınav sorularını içeren Fasikül ve Soru Bankalarıyla çalışmaktır. İdeal olan önce ders kitaplarından konuları okuyup sonra soruları çözmektir. Ancak, bitirmiş veya mezun olmasına az kalmış çoğu Açık Liseli arkadaşaınızın taktiği de işe yarayan bir taktiktir: Yani çıkmış sorularla başlayıp çıkmış sorularla çalışmayı bitirmek.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Son Yazı ve Testler

Güncel Yazı ve Haberler


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 21 Ocak 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Yandex.Metrica admatic.com.tr, adm-pub-131415332592, DIRECT improvedigital.com, 912, RESELLER