Açık Lise kolay mezun olmak için doğru ders seçimi

yorumsuz
4.899

Açık Lise ders seçimi ile ilgili öğrencinin kendi durumunu ve mezuniyet şartlarını göz önünde bulundurarak nasıl yapılmalı sorusuna aşağıda öğrencinin kendisini yakın hissettiği veya üniversite sınavlarına hazırlanmak istediği alana göre cevap verdik. Buna göre:

  • ORTAK Dersler her liselinin mezun olabilmek için geçmek veya muaf olana kadar (3 kez) başarısız olmak zorunda oldukları (Dil ve Anlatım 2017’den itibaren yeni kayıt olanlar için Türk Dili ve Edebiyatı dersinden geçmek zorunludur, muafiyet yoktur) derslerdir. Seçmeli derslere gelince:
  • Ben sözelciyim, Türkçe – Sosyal ağırlıklı, Sözel puanlı bir üniversite okumak istiyorum diyenlerin Seçmeli Ders olarak yanında SÖZEL yazan dersleri seçmeleri,
  • Ben eşit ağırlıkçıyım, Türkçe – Matematik ağırlıklı, E.A. puanlı bir bölümde okumak istiyorum diyenlerin Seçmeli Ders olarak yanında E.A. yazan dersleri seçmeleri;
  • Ben sayısalcıyım, Matematik-Fen ağrılıklı bir bölüm okumak istiyorum diyenlerin yanında SAYISAL yazan dersleri seçmeleri işlerini kolaylaştırır ve ileride Üniversite sınavlarında da yararlı bir seçim yapmış olurlar.SEÇMELİ Dersler / Dönemler Dönemleri ve Kredileri (**) Bu dersi kimler seçmeli?
1 2 3 4 5 6 7 8
BİYOLOJİ 4 4 3 3 SAYISAL
FİZİK 4 4 3 3 SAYISAL
KİMYA 4 4 3 3 SAYISAL
GEOMETRİ 3 3 2 2 E.A. SAYISAL
MATEMATİK 4 4 4 4 E.A. SAYISAL
SEÇMELİ COĞRAFYA 4 4 4 4 E.A. SÖZEL
ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ 4 4 SÖZEL
DEMOKRASİ VE İNSAN HAKLARI 1 1 E.A. SÖZEL SAYISAL
SEÇMELİ FELSEFE 2 2 SÖZEL
SEÇMELİ MANTIK 2 2 SÖZEL
SEÇMELİ PSİKOLOJİ 2 2 SÖZEL
SEÇMELİ SOSYOLOJİ 2 2 E.A. SÖZEL
TEMEL DİNİ BİLGİLER 1 2 2 2 2 2 2 2 2 E.A. SÖZEL SAYISAL
SEÇMELİ TÜRKÇE 2 2 E.A. SÖZEL
SEÇMELİ YABANCI DİL 4 4 E.A. SÖZEL SAYISAL
YÖNETİM BİLİMİ 2 2 2 2 2 2 E.A. SÖZEL SAYISAL
HZ. MUHAMMED’İN HAYATI 2 2 2 2 2 2 2 2 E.A. SÖZEL SAYISAL
SEÇMELİ TARİH 4 4 SÖZEL

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

8-9 Aralık 2018 sınav soruları ile ilgili duygu, düşünce, yorum ve katkılarınızı aşağıya yorum olarak yazıp paylaşabilirsiniz.

Açık Lise Yazı ve Haberler

Admin'in Notu: Arkadaşlar. çözdüğünüz testlerle ilgili yorum yazarak bize çalışmamızda yol gösterin. Hangi dersten test eklenmesini istediğinizi, hangi testleri çözdüğünüzü kendi adınız veya nickname'inizle yorum yazarak belirtirseniz sevinirim.

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 23 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın