Bu dönem Açık Lise sınavlarına giremedim, şimdi ne olacak?

35 yorum
23.771

Bu dönem Açık Lise sınavlarına giremedim, şimdi ne olacak? Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin bazı dönemler, kayıt yenileme ve ders seçimin yapmış olmasına rağmen, çeşitli nedenlere sınavlara giremediği oluyor. Peki bu durumda ne olur? Ne yapmak gerekir? Bir kaybınız olur mu?

 
AÖL, sistemi bilindiği gibi yılda 2 normal dönem, 18 yaşından gün alanlar için bir 3. dönem ve mezun olması için az kredi eksiği kalan, 8 dönemi tamamlayanlar için de yılda bir veya iki ek sınav döneminden oluşuyor. Ve mezun olabilmek için hem 8 dönemi tamamlamak, hem en az 192 krediyi toplamak, hem de zorunlu derslerden geçmek (veya muaf olmak) gerekiyor.

Buna göre baktığımızda, sınava giremediğiniz her dönem sizin mezuniyetinizi en az bir dönem daha geciktirmiş olur. Bu bir dönem de en az bir kaç ay, çoğu zaman en az 6 ay daha geç mezun olmanız anlamına gelir.

Ancak soruyu şöyle sorarsak: Dönem sınavına girmenin bir cezası var mıdır?

El-cevap: Hayır hiçbir ekstra cezası yoktur. Bir sonraki dönem kayıt yenilemenizi yaptırıp kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Mevcut kredilieriniz eksiltilmez veya silinmez. Para cezası zaten yok.

Ancak siz kaçırdığınız veya girmediğiniz her sınavla: 1) Kayıt parasını çöpe atmış, 2) O dönem boşuna işlem yaptırmış, 3) daha önemlisi: mezuniyetinizi geciktirmiş oluyorsunuz ki, zamanın kıymeti hiçbir şeyle ölçülmez.

Yani sevgili açık liseli arkadaşlar: Sınavlara girmemek veya ihmal etmekle, sadece siz kendi kendinize kötülük yapmış, kendinizi cezalandırmış oluyorsunuz.

Siz en iyisi mi, çok önemli bir engel olmadığı sürece sınavlarınıza girin ve tabii ki, lütfen çalışarak girin!

Kayıt ve sınav tarihleri için AÖL İş Takvimi, Sınav ve Kayıt Taarihleri ile ilgili önemli gelişmeler burada!

7-8 Temmuz 2018 Açık Lise 2017-3. Dönem sınavına giremeyenler: 

Açık Lise 2018 Ek sınavı ne zaman ve Ek sınava kimler girebilir? Ek sınavla ilgili bilgi ve gelişmeler için tıklayın!

KR Açık Lise

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

8-9 Aralık 2018 sınav soruları ile ilgili duygu, düşünce, yorum ve katkılarınızı aşağıya yorum olarak yazıp paylaşabilirsiniz.

Açık Lise Yazı ve Haberler

Admin'in Notu: Arkadaşlar. çözdüğünüz testlerle ilgili yorum yazarak bize çalışmamızda yol gösterin. Hangi dersten test eklenmesini istediğinizi, hangi testleri çözdüğünüzü kendi adınız veya nickname'inizle yorum yazarak belirtirseniz sevinirim.

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 23 Ağustos 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Bu dönem Açık Lise sınavlarına giremedim, şimdi ne olacak? (35 Yorum)

  1. Sınava girilmediği takdirde 3 defa başarısız olma durumu ile dersten muafiyet gerçekleşir mi? yoksa illa sınava girmek mi gerekir? yani sınava girip boş bırakarak kalmak şart mıdır?

  2. Son sene AOL geçtim zorunlu dersleri seçtim kredim normalde tamam mezun olmak için 2 sınavada katılıp bu dersleri vermek zorundaymıyım mesela veremediğim ders olursa mezun olamazmıyım diploma notum ne olur

    • Evet kalan zorunlu (ortak) dersleri geçmek zorundasınız. Türk Dili ve Edebiyatı haricindeki ortak derslerden 3 dönem sınava girip geçemezseniz muaf olur ve yine mezun olabilirsiniz. Ancak (ve sadece Türk Dili ve Edebiyatı dersinden geçmek zorundasınız. Tabii en iyisi önümüzdeki iki dönemde (Aralık ve Mart sınavları) ortak dersleri geçip mezun olmanız.