Bu dönem Açık Lise sınavlarına giremedim, şimdi ne olacak?

5 yorum
32

Bu dönem Açık Lise sınavlarına giremedim, şimdi ne olacak? Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin bazı dönemler, kayıt yenileme ve ders seçimin yapmış olmasına rağmen, çeşitli nedenlere sınavlara giremediği oluyor. Peki bu durumda ne olur? Ne yapmak gerekir? Bir kaybınız olur mu?

 

AÖL, sistemi bilindiği gibi yılda 2 normal dönem, 18 yaşından gün alanlar için bir 3. dönem ve mezun olması için az kredi eksiği kalan, 8 dönemi tamamlayanlar için de yılda bir veya iki ek sınav döneminden oluşuyor. Ve mezun olabilmek için hem 8 dönemi tamamlamak, hem en az 192 krediyi toplamak, hem de zorunlu derslerden geçmek (veya muaf olmak) gerekiyor.

Buna göre baktığımızda, sınava giremediğiniz her dönem sizin mezuniyetinizi en az bir dönem daha geciktirmiş olur. Bu bir dönem de en az bir kaç ay, çoğu zaman en az 6 ay daha geç mezun olmanız anlamına gelir.

Ancak soruyu şöyle sorarsak: Dönem sınavına girmenin bir cezası var mıdır?

El-cevap: Hayır hiçbir ekstra cezası yoktur. Bir sonraki dönem kayıt yenilemenizi yaptırıp kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Mevcut kredilieriniz eksiltilmez veya silinmez. Para cezası zaten yok.

Ancak siz kaçırdığınız veya girmediğiniz her sınavla: 1) Kayıt parasını çöpe atmış, 2) O dönem boşuna işlem yaptırmış, 3) daha önemlisi: mezuniyetinizi geciktirmiş oluyorsunuz ki, zamanın kıymeti hiçbir şeyle ölçülmez.

Yani sevgili açık liseli arkadaşlar: Sınavlara girmemek veya ihmal etmekle, sadece siz kendi kendinize kötülük yapmış, kendinizi cezalandırmış oluyorsunuz.

Siz en iyisi mi, çok önemli bir engel olmadığı sürece sınavlarınıza girin ve tabii ki, lütfen çalışarak girin!

Kayıt ve sınav tarihleri için AÖL İş Takvimi, Sınav ve Kayıt Taarihleri ile ilgili önemli gelişmeler burada!

KR Açık Lise

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Admin'in Notu: Arkadaşlar. çözdüğünüz testlerle ilgili yorum yazarak bize çalışmamızda yol gösterin. Hangi dersten test eklenmesini istediğinizi, hangi testleri çözdüğünüzü kendi adınız veya nickname'inizle yorum yazarak belirtirseniz sevinirim.

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 23 Ağustos 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Bu dönem Açık Lise sınavlarına giremedim, şimdi ne olacak? (5 Yorum)

 1. hocam merhabalar . ben geçen sene şubeye gittim ve 1 sene yani 2017 sonuna kadar tecil verdiler. oradaki görevli bana kayıt yenilemelerini aksatmamam gerektiğini söyledi yani dönemlerimin aktif olması gerekiyormuş tecil için. benim bu seneki bütün dönemlerim aktif hepsine kayıt yaptım fakat 1. ve 2. dönem sınavlarına girdim 3. dönem sınavlarına giremedim . kayıtlarım tam ama 3. dönem sınavlarına girmedim diye tecil etmeme gibi bir durumları olurmu acaba şimdiden teşekkür ediyorum .

  • Sınava girmemem askerlik tecilini etkilemez. Sadece mezuniyetini geciktirir. Bu arada en fazla 12 dönem tecil hakkın var, 12 döneme kadar mezun olmazsan askere orta okul mezunu olarak gitmen gerekir.

   • anladım hocam yani sınava girmemem etkilemez diyorsun. fakat hocam o 12 dönem hakkında birşey diyemeyeceğim çünkü askeriyedeki görevli memur bana 29 yaşına kadar her sene geleceksin tecil edicez dedi benim dönemim en son 7 iydi yani bu durumda sizin dediğinize göre benim en fazla 1 sene sonra askere alınmam gerekiyor fakat görevlinin dediği farklıydı. ayrıyetten benim bildiğim kadarıyla 12 dönemin sonunda sadece öğrencilik haklarından yararlanamıyorsun yani pasa vb. gibi şeylerden öğrenimine devam edebiliyorsun. iyi çalışmalar.

    • 2016-2017 1. DÖNEM Kayıt Yenileme Kılavuzunda da:
     Askerlik Ertelemesi
     Askerlik kanununda (1111 – 35 /c) yapılan değişiklikle Açık öğretim Lisesi
     öğrencilerine askerlik tecil (erteleme) hakkı verilmiştir. Askerlik çağında ki öğrencilerimiz,
     Halk Eğitimi Merkezi ile Meslekî Eğitim Merkezi Müdürlüklerinden alacakları onaylı “Ek.C2”
     formuyla Askerlik şubelerine tecil (erteleme) başvurusunda bulunabilirler.
      Dikkat: Öğrencilik durumu “Aktif”, “Donuk” ve “Silik” konumdaki öğrencilere
     Ek.C2 belgesi düzenlenebilir. Ancak belgenin kabulü Askerlik Şubelerinin sorumluluğundadır.
     Deniyor. Kaynak: http://www.aol.meb.gov.tr/sites/default/files/dokumanlar/2016-2017_1_yeni_kayit_kilavuzu.pdf

     • aynen işte hocam askerlik çağında olsada tecil ediyorlar fakat dönem 12 den fazla ise şubede aktif dönemlere bakıyorlar eğer düzgünse tecil veriyorlar ama baktılar kayıt yok adamlar diyor ki bu sırf tecil için aöl de devam ediyor buseferde tecil vermiyorlar benim çıkardığım bu. tekrardan kolay gelsin. iyi akşamlar