Açık Lise Kolay Mezun Olma ve Doğru Ders Seçme

yorumsuz
4.310

Açık Lise’de, yani ister AÖL ister MAÖL’de okuyan ve daha fazla dönem-yıl kaybetmeden lise diplomasını almak isteyen öğrencilerimizin mezun olabilmek için dikkat etmeleri gereken bazı noktları ve işleri kolaylaştıracak bazı önerileri aşağıya sıraladık. Bir kaç dakikanızı ayırıp okumanız yararınıza olacaktır:

Sistemden ders seçme işlemi nasıl yapılır

 • Kayıt yenileme, ders seçimi ve sınav zamanlarını unutmak: AÖL Müdürü Osman Özdemir’in bir kaç röportajında belirttiği en önemli geç mezun olma sebepleri arasında bu tarihleri kaçırmak-unutmak, yani zamanında kayıt yenileme ve ders seçimi yapmamak, sınavlara hiç girmemek veya hiç hazırlanmadan (Aaa, yarın sınav varmış!… diyerek) girmek geliyor.
 • Yanlış ders seçimi yapmak: Mezuniyet şartlarını gözönünde bulundurmadan yapılan ders seçimleri sonucunda alması gereken alan derslerini ve ortak dersleri almadan 8 dönemi geçirenler olabiliyor. Yine ders seçimini yaparken dikkatli ve düşünülerek yapılan ders seçimleri, işinizi kolaylaştırabilir de zorlaştırabilir de.
  • Mezuniyet şartlarına bakarak, almanız gereken ortak dersleri ve alan derslerini tamamlayabilir ve ileride yaşanabilecek tatsız süprizleri önleyebilirsiniz.
  • Bu nedenle, örneğin aynı dönemde hem Türk Edebiyatı 3, hem de Seçmeli Türk Edebiyatı 3 seçerek bir derse çalışıp iki dersin kredisini kazanabilirsiniz. Öte yandan, 30 krediyi alakasız derslerle dolduran kişi, hangisine çalışacağını bilemeden dönemi geçirip 30 kredinin yarsını bile veremeyebilir.
 • Doğru ders çalışma yöntemlerini bilmemek, yardım alamamak veya yardımcı kaynaklar kullanmamak: Düzenli ders çalışma alışkanlığınız yoksa, nasıl daha etkili ders çalışacağınızı bilmiyorsanız ve çevrenizde yardım alabilceğiniz kimse yoksa ortalama 1,5-2 ay gibi sürelerde ortalama 8-10 farklı dersle uğraşmak geröekten zordur. Ne yapabilirsiniz?
  • Yardımcı kaynaklar testler, çıkmış sorular, tv dersleri gibi) kullanabilirsiniz (Açık Lise sınavlarına nasıl hazırlanabilirim? başlıklı sayfaya göz atın!).
  • Ortalama 100-200 sayfalık ders kitapları arasında boğulup pes etmek yerine, öncelikle çıkmış soruları çözmeye çalışarak durumunuzu görebilirsiniz (bir tavsiye etmiyoruz, ama bazı arkadaşlarınız sadece çıkmış soruları çözerek de dersleri verdiklerini söylüyor). Çözemediğiniz sorular varsa çözümlü sınav sorularının bulunduğu yardımcı kitaplar (fasikül ve soru bankaları) işinize yarar. Yine önce çıkmış sorularla karşılaşmak kitaptan çalışırken nereye dikkat edeceğinizi görmek açısından da işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Açık Lise sınavlarına nasıl hazırlanmalı başlıklı yazımızda yararlı tavsiyeler bulacaksınız (özellikle ikinci kısımda) buyrun bir göz atın!
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Son Yazı ve Testler

Güncel Yazı ve Haberler


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 21 Ekim 2010

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Yandex.Metrica