Ek sınava kimler katılabilir?

AÖL Müdürlüğü açıkladı: 24 Temmuz 2016’da Ek Sınav Var! Peki kimler katılabilir? Ek sınav hangi sınav merkezlerinde yapılacak? Başvuru ve kayıt tarihleri açıklandı mı? (24.06.2016 tarihli yazıyı, 2017 ek sınavlarını bekleyen açık liseliler için öne çıkarttık.)

AÖL Müdürlüğü 2015-2016 öğretim yılında mezun olmayı bekleyen, üniversite sınavlarına giren ve kayıt için diplomasını almaya çalışan Açık Öğretim Lisesi öğrencileri için ek sınav tarihini, kayıt tarihini, sınav merkezlerini ve ek sınava kimlerin girebileceğini açılayan bir duyuru yayınladı. Buna göre toplam dönemi 8 ve/veya toplam kredisi olan 157 olan öğrenciler ek sınava başvurabilecekler. 24 Temmuz 2016 günü belli il merkezlerinde yapıalcak olan ek sınav için başvurular 2-8 Temmuz 2016 tarihleri arasında yapıalacak.

24 Temmuz’da yapılması planlanan Açık Lise Ek Sınav tarihi güncellendi, sınav 21 Ağustos’ta!

Ek Sınav Başvuruları Başladı, Son Gün 8 Temmuz

acik-lise-ek-sinav-basvuru-tarihleri-2016

24.06.2016

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ EK SINAVI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

Ek sınava, Açık Öğretim Lisesi ve Yurtdışı Programları öğrencilerinden;

 • 1) Toplam dönemi 8, toplam kredisi 157 ve üzeri olan öğrencilerden, öğrencilik durumu; aktif, donuk ve silik olan bütün öğrencilerimiz başvurabileceklerdir.

 • 2) Ayrıca 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı içerisinde yapılan Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi sınavlarında yaşanan hava muhalefeti, güvenlik tedbirli sokağa çıkma yasağı uygulamaları nedeniyle 1 inci ve 2 inci dönem sınavlarına katılamayan öğrencilerimiz ders seçimlerini ilan edilen tarihlerde yapacaklardır. Bu kapsamda değerlendirilecek öğrencilerin listesi için tıklaynız.

 • 3) Ek sınavın 24 Temmuz 2016 Pazar günü aşağıdaki listede belirtilen il merkezlerinde iki oturum halinde yapılacaktır.

 • 4) Ek sınava katılacak öğrencilerin 30 Haziran – 8 Temmuz 2016 tarihleri arasında başvurularını yapacaklardır.

 • 5) Ek sınava başvuracak öğrencilerimiz ilgili banka şubelerine belirtilen tarihler arasında (T.C Ziraat Bankası, T.C. Vakıflar Bankası, T.C. Halk Bankası ) T.C kimlik numarası ile 30 TL ek sınav başvuru ücretini mutlaka ek sınav için açılan hesaba yatıracaklardır.

 • 6) Ek sınav başvuru işlemi yapan öğrenciler 9 Temmuz 2016 tarihi (saat 12:00’a) kadar sınavına girecekleri dersleri seçmeleri ve varsa sınav merkezlerini güncellemeleri gerekmektedir.

 • 7) Öğrencilerimiz ek sınav ücretini yatırdıkları gün bitiminden yaklaşık bir saat sonra öğrencilik durumları sistem tarafından aktif hale getirilecektir.

YURT DIŞI PROGRAMI ÖĞRENCİLERİNİN BAŞVURULARI

Yurt Dışı Programına kayıtlı olan öğrencilerimizden yukarıda belirtilen şartları taşıyanlardan ek sınava katılacak olanlar;

 • a) T.C. Kimlik numarası olan öğrenciler 2-8 Temmuz 2016 tarihlerinde kimlik numaralarıyla 30TL katılım ücretini anlaşmalı bankalara doğrudan şubelerine veya internet bankacılığı üzerinden “MEB Ödemeleri” bölümünden yatıracaklardır

 • b) 2-8 Temmuz 2016 tarihlerinde başvurusunu yapamayan Yurt Dışı Programı öğrencilerinden sınava Ankara’da girecekler başvuru işlemlerini sınavdan bir gün önce saat 09:00-15:00 arası sınav günü saat 08:00-09:00 arasında Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünden yaptırabileceklerdir.

 • c) T.C. Kimlik numarası olmayan Batı Avrupa Programı öğrencileri; aciklise_bap@meb.gov.tr adresinden e posta, Orta doğu programı öğrencileri ise; aciklise_ortadogu@meb.gov.tr adresinden hesap numarası alarak yine aynı adrese para yatırdıkları dekont ve sınav merkezlerini bildirmeleri gerekmektedir.

 • d) Yukarıda belirtilen faks numarasına ve e posta adresine mail atılmasına rağmen işlemlerini yaptıramayanlar yukarıda verilen telefon numaralarına ulaşarak gerekli düzeltmeleri yaptırmaları gerekmektedir.

2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Ek Sınav Yapılacak İl Merkezleri

Sıra No

İl Adı

Sıra No

İl Adı

1

Adana

17

 Kayseri

2

Ankara

18

 Kocaeli

3

Antalya

19

 Konya

4

Aydın

20

 Malatya

5

Balıkesir

21

 Manisa

6

Bursa

22

 Mardin

7

Denizli

23

 Mersin

8

Diyarbakır

24

 Muğla

9

Erzurum

25

 Ordu

10

Eskişehir

26

 Sakarya

11

Gaziantep

27

 Samsun

12

Hatay

28

 Şanlıurfa

13

İstanbul

29

Sivas

14

İzmir

30

Tekirdağ

15

Kahramanmaraş

31

 Trabzon

16

Karabük

32

 Van
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Haziran 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Ek sınava kimler katılabilir? (47 Yorum)

 1. sayın hocm iyi günler benim sorum sadece 1 kredlik dersim kaldı mezuniyet şartlarımı tamamladım yani o derstrn muaf olsamda olur geçsemde ek sınava ihtiyacım var çünkü lysyi geçtim tercih yaptım okula kayıt zmanlarında mezun olmam gerekiyo 2017 de ek sınav olucak mı ???????

 2. Selam un aleykum sayın hocam Biz ek sinavlari beklerken sınav kayıt tarihi çoktan geçmiş benim için bu sınav çok önemliydi üniversite sınavında güzel bir başarı sağladım ve sınava girmemiş gerekiyor acaba yapabileceğimiz herhangi birsey varmı basvurabilecegimiz bir yer lütfen yardımcı olun

  • Bende ayni sekilde basvuru tarihini beklerken one alındığını duydum bu konuda magdur olduğum uğraşıyorum ama elden gelen birsey yok sadece bundan sonra bi ek sinav daha yapilmasi icin dua edicem nerde olursa olsun sinav giderim yeterki kazandığım universitem yanmasin bir daha ek sinav yaparlarmi

   • Yapılacağını tahmin ediyorum. 7-8 Ekim’den sonra her gün duyuruları takip edin ve 147’yi arayıp ek sınav talep edin.

 3. Iı günler ben sağlık meslek lısesı att bolumundrn mezun oldum bu yıl osym de ek puan dahilinde alınan puanı hangi bölümlere tercih verirken kulanacam?

 4. konu dışı ama ek sınav ile mezun olabiliyorum mezun durumum olduğu için tercih hakkı verilirmi?

 5. Ek sınava dönemi 8 ve üzeri olanlar VE dönemi farketmeksizin kredisi 157 ve üzeri olanlar mı katılabiliyor ? yoksa hem kredisi 8 hem kredisi 157 mi olması lazım ? Çok önemli cevaplarsanız sevinirim.

  • Elimizdeki bilgi geçen yılın (2016) ek sınava giriş şartına ait. Bu sene değişir mi, yayınlanınca göreceğiz. Şu anda hem 8 dönem, hem 157 toplam en düşük kredi şartı var görünüyor. Duyuru bu ay içinde yayınlanır, takip edelim…

  • Yüz yüze eğitim dersleri için ek sınav yok. Bütünleme sınavı olabilir, bütünleme sınav tarihlerini de yüz yüze eğitim aldığınız okuldan, bütünleme sınavı varsa, öğrenebilirsiniz.