Açık Lise ek sınav ne zaman ve kimler girebilir?

Üniversite kazanan, mezun olamayan açık lise öğrencileri 2017 yılı açık lise ek sınavlarının tarihini, ne zaman yapılacağını soruyor. Açık Öğretim Lisesi sisteminde ek sınavlar ne zaman yapılır, ek sınavlara kimler girebilir, açık lise ek sınavları her yıl yapılır mı? Ek sınav nedir, nerelerde yapılır, herkes girebilir mi?

2021 EK SINAV YAPILACAK MI, 2021’DE KAÇ AÇIK LİSE SINAVI VAR?


Açık Lise 2017 ek sınav tarihi ve koşulları açıklandı. Başvuru(kayıt)lar 25-28 Eylül’de; Ek sınav 07-08 Ekim’de. 157 kredi şartı yok. Detaylar burada, tıklayın!
2017 ÖSYS sonuçları açıklandı, üniversite kayıtları 11 Ağustos 2017’de başlayacak, Ek Sınav bekleyen açık liseli adaylar ne yapacak?


3. dönem sınav sonuçları açıklandı, Açık Liseliler 2017 ek sınav kayıt tarihi ve sınav tarihinin açıklanmasını bekliyor!…


24 Temmuz 2016’da Ek Sınav Var! Peki kimler katılabilir?

AÖL Müdürlüğü açıkladı: 24 Temmuz 2016’da Ek Sınav Var! Peki kimler katılabilir? Ek sınav hangi sınav merkezlerinde yapılacak? Başvuru ve kayıt tarihleri açıklandı mı? AÖL.. Devamı için tıklayın!


EK Sınava Kimler Girebilir, Nerede Yapılacak, Başvuru ve Kayıt Nasıl Yapılır?

1) Ek sınava Açık Öğretim Lisesi Yurt Dışı Programına, Açık Öğretim Lisesine ve Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıtlı öğrencilerden toplam dönemi; 8 ve üzerinde olan öğrencilerden öğrencilik durumu; aktif, donuk ve silik olan bütün öğrencilerimiz başvurabileceklerdir.

2) Ek sınav ….-….. Temmuz 2017 tarihinde, büyük şehir belediyeleri olan il merkezleri ile coğrafi konumu nedeniyle sınav yapılması gerekli görülen ekli listedeki il merkezlerinde iki oturum şeklinde yapılacaktır.3) Ek sınavda öğrencilerimiz en fazla 35 kredilik dersten sınava girebileceklerdir.

4) Ek sınav için başvurular ….-…. Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacaktır.

5) Ek sınava başvuracak öğrencilerimiz ilgili banka şubelerine belirtilen tarihler arasında (T.C Ziraat Bankası, T.C. vakıflar Bankası, T.C. Halk Bankası ) T.C kimlik numarası ile 20 TL ek sınav başvuru ücretini mutlaka ek sınav için açılan hesaba yatıracaklardır.

6) Ek sınav ücretini yatıran öğrenciler Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri ile Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerine müracaat ederek ek sınav kayıt yenilemelerini yaptıracaklardır.(Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileri ek sınav için kayıt yenilme işlemlerini, yüzyüze eğitim gördükleri Meslek Liselerinden yapacaklardır.)

7) Ek sınav başvuru işlemi yapan öğrenciler … Temmuz 2017 tarihi mesai bitimine kadar sınavına girecekleri dersleri ve sınava gireceği merkezi mutlaka sistem üzerinden seçmeleri gerekmektedir. (Ders seçiminizi yapmadığınız takdirde sistemin atayacağı derslerden sınava katılacağınızı ve değişiklik yapılmayacağını unutmayınız)


Açık Lise Online Testler:Açık Lise Türk Edebiyatı Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Dil ve Anlatım Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Felsefe Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Tarih Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise İngilizce Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Sağlık Bilgisi Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Fizik Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Kimya Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Biyoloji Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Lise Trafik ve İlk Yardım Dersi Online Testleri ana sayfası!

Açık Öğretim Lisesi Seçmeli Dersler Online Testleri

Mesleki Açık Öğretim Lisesi İmam Hatip Programı Uzaktan Eğitim Alan Dersleri Online Testleri

Açık Lise ek sınavı her yıl yapılır mı? Normal dönem sınavlarından farkı nedir?

Açık Öğretim Lisesi sisteminde ek sınavlar her yıl 2+1 şeklinde 3 dönemde yapılan mutat sınavlar değildir. Ek sınavlar bakan oluru ile yapılan istisnai sınavlardır. Açık Lise ek sınavları, özellikle üniversite kazanan ve/veya toplam dönemi (öğrencinin kendi dönemi) 8’i geçen öğrencilerin daha fazla zaman ve hak kaybına uğramaması için yapılan ilave sınavlardır. Bu nedenle açık lise ek sınavları her öğretim yılı başında açıklanan Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi İş Takviminde duyurulmaz.

Açık lise 2015 ek sınavları ne zaman yapılır?

Açık lise ek sınavları 3. dönem sınavlarından sonra yapılır. MEB 2015-2016 sınav takviminde ek sınavın tarihini de açıkladı:

Açık Öğretim Lisesi (AÖL)- Ek Sınavı 2015-2016/AÖL EK SINAVI

23-24 Temmuz 2016

Ancak bu sınav tarihinin uygulanabilmesi için 8-9 Ağustos’ta yapılan 3. dönem sınavının takvimde bildirilen tarihten daha erken, yani en geç Ağustos ayı içinde açıklanması lazım. Takipte kalın.


2015 YGS LYS’de üniversite kazanan ve mezun olamayan açık lise öğrencilerine ek süre verilmişti!

Üniversiteyi kazanmış ama henüz mezun olamamış olan öğrencilerimiz kayıt işlemlerine ilişkin YÖK’ ün cevap yazısı geldi. Yazıya göre öğrencilerimiz 7 Kasım 2014 tarihine kadar kayıt yaptırabilecek.

Açık lise sınav sonuçları ne zaman açıklanacak 2015-2016 / 3. dönem?


Bir yılda kaç ek sınav yapılır?

Açık lise ek sınavları son yıllarda iki defa yapıldı. Bu yılda iki defa yapılabilir, ancak ek sınav yapmak zorunlu olmadığı gibi, zaman kalmasına, takvimin müsait olmasına da bağlı olduğu için sadece bir ek sınav da yapılabilir.

Açık lise ek sınava kimler girebilir?

Açık lise ek sınavlarına ancak,

·    İçinde bulunulan Eğitim – Öğretim yılı sonu itibariyle öğrencilik durumu donuk ve aktif olan,
·    8 dönem ve üzeri eğitim görmüş olanlar katılabilir.

Dolayısıyla kendi dönemi Ağustos ayı sınavlarıyla 8 olmamış, yani henüz ilk 7 döneminde olan açık lise öğrencilerinin ek sınav tarihini sormaları boşunadır, çünkü bu öğrenciler ek sınava giremez.

Ek sınav nerede, hangi il ve ilçelerde yapılır?

Açık lise ek sınavları belirli il merkezlerinde yapılıyor. 1 Eylül 2013 Açık Lise ek sınavı 23 il merkezinde yapılmıştı. İkinci ek sınav yapılırsa sadece Ankara’da olabilir. Dikkat: Bu nedenle ek sınava başvuran öğrencilerin “sınav adresini sisteme girerek güncellemleri” şarttır. Ek sınav başvuru işlemi yapıldıktan sonra kayıt yenileme için verilen sürenin son günü mesai bitimine kadar sınavına girilecek derslerin mutlaka sistem üzerinden seçimi yapılacaktır. ( Ders seçiminizi yapmadığınız takdirde sistemin atayacağı derslerden sınava katılacağınızı ve değişiklik yapılmayacağını unutmayınız).

Ek sınav başvurusu nerede yapılır?

Ek sınav için başvurular …………2015 tarihleri arasında Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri ile Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerine yapılacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Haziran 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Açık Lise ek sınav ne zaman ve kimler girebilir? (212 Yorum)

 1. 12.sınıfta açık liseye geçtim. okuduğu dönem 1, kalan donem 7 yazıyor. ortak+seçmeli kredi 230. Bu sene 7 ve 8. Dönem sınavına girebilecek miyim? Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • Yılın 7 ve 8. dönemi olmaz. Sizin 7 ve 8.nci döneminiz olur.
   12’nci sınıfta Açık liseye geçen bir öğrenci olarak Sizin şu anda açık lisedeki döneminiz 1, toplam döneminiz 7’dir.
   Bu dönem (2015-1) ve sonraki dönem (2018-2) sınavlarına girdiğinizde toplam döneminiz 8 olur. Ortak dersleri her iki dönemde de geçerseniz Mart 2019 (2018-2.dönem) sınavlarında mezun olursunuz.

 2. merhaba ben 12.sınıfta açıköğretime geçtim Kalan Zorunlu Ders Sayısı : 10 diyor hangi dersler aceba

 3. Benim 132 kredim var ve aol den okuduğu dönem sayısı 4 diyor toplam dönem sayısı 10 yazıyor kalan zorunlu derslerim 8 ama ben zorunlu dersleri versem de kredim tamamlanmıyor. Bunun için seçmeli derslerden kredimi mi tamam lazım?

 4. admin açık üniye yazılmak için sart mı üni sınavına girmek için sınavsz 2 yıllık bölm yok mu?

 5. Admin kasım ayında askere gidicem ek sınav ne zaman olur hangi ay olur sence? eylülde olur mu?

  • Ek sınav geçen 32 il merkezinde yapılmıştı. Bu yıl da en az yine 32 il merkezinde yapılır. (Sadece Ankara’da yapılan 2. ek sınav geçen yıl hiç yapılmadı; onun yerine 1. dönem sınavı öne alındı, Aralık ayında ve bütün illerde yapıldı. Sadece Ankara’da 2. ek sınav yapmak yerine 1. dönem sınavını Aralık ayında yapmak iyi bir fikir ve uygulama idi. Daha az sınav ile daha çok sayıda öğrenci memnun edildi.)
   Parantez içindeki bilgiler lüzumsuz bilgiler olabilir, sorunuzu baştaki iki cümle ile cevapladık.

  • 8. dönemi tamamlayanlar ek sınava girebilir. Kur’an-ı Kerim dersi yüz yüze eğitim dersi. Bu nedenle, ek sınav tarihini ve şartlarını yüz yüze eğitim derslerini gördüğünüz okulunuza sorun.

1 7 8 9