Açık Lise Hangi Kitaptan Hangi Konuya Çalışacağım?

“Açık Lise Hangi Kitaptan Hangi Konuya Çalışacağım?”, “Açık Lise kitaplarındaki hangi ünitelerden sorumluyuz 2017” soruları ders seçimini yapan ve ders notlarını halk eğitimlerden alan öğrencilerin sorduğu en önemli sorular. Aşağıda bu soruya cevap vermeye çalıştık. Ancak yine de sorusu olanlar yorum bölümünden sorularını (ders kitabının adı ve dönemi ve kendi dönemleriyle birlikte yazarsa cevaplayabiliriz.

Seçmeli dersler için kullanılacak kitapların listesi: Açık Lisede hangi seçmeli ders için hangi dersin kitabına çalışmak gerekiyor? Örneğin Seçmeli Tarih 1 seçen bir açık lise öğrencisi sınava hazırlanmak için hangi dersin kitabına çalışacak ve hangi dersin sorularını çözecek? Seçmeli dersler için kullanılacak kitapların listesini bu sayfada bulabilirsiniz.


Açık Öğretim Lisesi Ders Notları

Açık Lise Ders Notları Kitap İçerikleri: Hangi kitabın hangi ünitelerinden sorumlu olduğunuzu görmek için buraya tıklayın!


Açık Öğretim Lisesi kitapları genellikle tek dönemlik kitaplar biçiminde basılmıştır, bu nedenle çok fazla kafa karışıklığı olmaz. Açık liseli arkadaşlar örneğin Dil ve Anlatım 5 seçti ise Dil ve Anlatım 5 kitabı zaten tek dönemlik bir kitap olduğu için sorun olmaz. Ancak bazı kitaplar iki dönemliktir, işte bu tür kitaplar söz konusu olduğunda kafa karışıklığı başlayabiliyor. Aşağıda iki dönemlik (normal liselerin bir yıllığı) kitaplarının konularına göre hangi ünite ve konularına hangi ders için çalışacağınızı açıklamaya çalıştık.

Biyoloji 3-4

Evrensel Yayınları Biyoloji 10 ders kitabının 1. Ünitesi Biyoloji-3; 2. ve 3. Ünitesi Biyoloji-4 dersi içindir.

Biyoloji 5-6 
KÖK-e Yayınları Biyoloji 11 ders kitabının 1. Ünitesinden 2.Ünitesindeki “Destek ve Hareket Sistemi”ne (Sayfa 161) kadar olan kısım Biyoloji 5; 2.Ünitesindeki “Destek ve Hareket Sistemi”nden kitabın sonuna kadar olan kısım Biyoloji-6 dersi içindir.
Fizik 1-2 
MEB Yayınları Fizik 9 ders kitabının 1. 2. ve 3. Ünitesi Fizik-1; 4. ve 5. Ünitesi Fizik-2 dersi içindir.Fizik 3-4 
Ada Yayınları Fizik 10 ders kitabının 1. ve 2. Ünitesi Fizik-3;
3. ve 4. Ünitesi Fizik-4 dersi içindir.
Fizik 5-6
Dikey Yayınları Fizik 11 ders kitabının 1. Ünitesi Fizik-5; 2. Ünitesi Fizik-6 dersi içindir.
Kimya 1-2 
MEB Yayınları Kimya 9 ders kitabının 1. ve 2. Ünitesi Kimya-1; 3. ve 4. Ünitesi Kimya-2 dersi içindir.
Kimya 3-4 
MEB Yayınları Kimya 10 ders kitabının 1. ve 2. Ünitesi Kimya-3; 3. ve 4. Ünitesi Kimya-4 dersi içindir.
Kimya 5-6
Evrensel Yayınları Kimya 11 ders kitabının 1. 2. ve 3. Ünitesi Kimya-5; 4. 5. ve 6. Ünitesi Kimya-6 dersi içindir.Matematik 1-2
Not: Pasifik Yayınları Matematik 9  ders kitabının ilk üç konusu (Kümeler, Denklem Ve Eşitsizlikler, Fonksiyonlar) Matematik 1, son dört konusu (Üçgenler, Vektörler, Veri, Olasılık) Matematik 2 dersi içindir.
Matematik 3-4
Not: Anadol Yayınları Matematik 10 ders kitabının 1. 2. ve 3. Ünitesi Matematik-3; 4. ve 5. Ünitesi Matematik-4 dersi içindir.
Matematik 5-6
MHG Yayınları Matematik 11 ders kitabının 1. 2. ve 3. Ünitesi Matematik-5; 4. 5. ve 6. Ünitesi Matematik-6 dersi içindir.
Hz. Muhammed´in Hayatı 1-2
Not: 1-2-3. üniteler Hz. Muhammed´in Hayatı 1 kitabının,
4-5-6. üniteler Hz. Muhammed´in Hayatı 2 kitabının konularıdır
Hz. Muhammed´in Hayatı 3-4
1-2-3. üniteler Hz. Muhammed´in Hayatı 3 kitabının,
4-5-6. üniteler Hz. Muhammed´in Hayatı 4 kitabının konularıdır.
 Temel Dini Bilgiler 1-2
1-2-3. üniteler Temel Dini Bilgiler 1 kitabının,
4,5,6 ve 7. üniteler Temel Dini Bilgiler 2 kitabının konularıdır.

Açık Öğretim Lisesi Ders Notları ana sayfası için iki ayrı resmi sayfa var:

1 .Açık Öğretim Okulları Ders Kitapları linki, tıklayın!

2. AÖL Hayatboyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Açık Lise Ders Kitapları için tıklayın!

Hangi kitaptan hangi konuya çalışacağım diyenler sorusunu yorum bölümüne yazabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Açık Lise Hangi Kitaptan Hangi Konuya Çalışacağım? (54 Yorum)

 1. Merhaba ben 12. Sınıf öğrencisiyim. Açık liseye geçtim. Seçmeli edebiyat 1 ve seçmeli edebiyat 2’yi seçtim. Kitapları almaya gittiğimde bana 5 ve 6 kitaplarını verdiler doğru mu bunlar? Ve seçmeli edebiyat 1 ve seçmeli edebiyat 2de hangi konular çıkıyor? Teşekkürler şimdiden

  • Edebiyat 5-6 kitapları Seçmeli Edebiyat 1 içindir. Seçmeli Edebiyat 2 için de Edebiyat 7-8 kitaplarını vermeleri gerekirdi. Edebiyat 7-8 derslerinin ortak ders olarak seçtiysen zaten aynı kitaplar olduğu için tekrar vermezler tabii

 2. Tarih 6 dersine sadece çıkmış sorularla hazırlansam geçebilir miyim? Ne dersin hocam zor mudur?

  • Rubber kardeşime diyeyim: Soruların zor gelip gelmemesi senin Tarih’e olan ilgine, birikimine ve yeteneğine de bağlı. Zor olup olmadığını son dönem sınav sorularından birisini çözerek görebilirsin. Ama şunu özellikle belirteyim: En son değişikliğe göre en son beş dönem sınav sorularını çözmelisin. Değişikliğin yapıldığı 2018 Aralık ayında yapılan sınavdan öncekilere çalışma. ÇÜNKÜ DAHA ESKİ SINAVLARDA İSLAM TARİHİ VE TÜRKLERİN İSLAMİYETİ KABULU konularında sorular var. Oysa yeni kitapta TARİH 11 ders kitabının 4. Ünite Devrimler Çağında değişen devlet-toplum İlişkileri, 5. Ünite: Sermaye ve Emek, 6. Ünite: XIXve XX. Yüzyılda değişen gündelik hayat, TARİH 6 dersi içindir. diyor. Yani 19.20. yüzyıl Osmanlı ve Avrupa ilişkileri işleniyor.
   Bu nedenle son beş dönem sorularını çöz kardeşim.

 3. Hocam 3. dönem sınavında ben seçmeli tarih 1 dersini seçtim. hangi kitaplara çalışacağım, hangi yılların çıkmış sorularını çözmem lazım?

  • Seçmeli Tarih 1 dersi için Tarih 11 ders kitabından sorumlusunuz. Çıkmış açık lise SEÇMELİ tarih 1 soruları olarak 2018 Aralık sınavı ve 2019 dönem sınavları ile 2020 temmuz sınav sorularını çözmenizi tavsiye ederim. Seçmeli Tarih 1 dersi için daha eski yılların sorularını çözmeyin, çünkü daha eski yılların sınav soruları konu ve kapsam olarak ilgisizdir. Saydığım son 5 dönem sınavının soruları ile daha eski sınav sorularını karşılaştırdığınızda farklı konular olduğunu siz de görebilirsiniz.

 4. Merhaba lütfen yardımcı olun ben şimdi açık öğretim sinavina giricem 6-7 Nisan’da fakat aldığım kitapların hangi bölümüne calisicam bütün ünitelerden mi sorumluyum bu 6 7nisanda olucagim sınavda yoksa nasıl oluyor lütfen cvp yazin

  • Seçtiğiniz derslerin kitaplarına çalışacaksınız. Seçtiğiniz derslerin kitaplarını buradan bulun, bu sayfada yeterli açıklama var, hangi ders için hangi kitaptan sorumlu olduğunuz var, kitapların tamamı mı, tamamı değilse kaçıncı ünitelerinden sorumlu olduğunuzu da aynı sayfada görebilirsiniz.

 5. Merhaba ben düz lise mezunuyum .İmamhatip fark derslerini verip imamhatip diploması almak için aol ne kayıt yaptırdım.her dönemden ders var. 1. Dönem sınavında hangi dersin hangi ünitelerinden sorumluyum.

  • Yukarıdaki bağlantılarda sorunuzun cevabı var. Siz özellikle hangi dersi soruyorsanız, dönem numarası ile birlikte yazın, öyle cevap verelim. Bütün dersler için yukarıdaki bağlantıları izleyin.

 6. Admin ben yeni kayıt yaptım 9.sınıfım kitapalarımın hepsi (1) ben 8-9 aralıkta olacak sınavda hangi üniteye kadar sorumluyum

    • Ders adıyla sorarsanız iyi olur. Eğer SAĞLIK BİLGİSİ VE TRAFİK KÜLTÜRÜ 1’i soruyorsanız: Evet.

     • Seçmeli demokrasi ve insan hakları(1)
      Seçmeli sanat tarihi(1)
      Seçmeli peygamberimizin hayatı(1)
      Temel dini bilgiler(1)
      Sağlım bilgisi ve trafik kültürü(1)
      Kimya(1)
      Din kültürü ve Ahlak bilgisi(1)
      Coğrafya(1)
      Biyoloji(1)
      Fizik(1)
      Tarih(1)
      Yabancı dil(1)
      Türk dili ve edebiyatı(1)
      Matematik(1)
      Ya kusura bakmayın fazla soru sordum çook teşekkür ederim cevaplarınız için

     • Rica ederim. Link verdiğim ders kitapları sayfasına bakıp kitapların altındaki açıklamalara göz atın. Kitaplar 1-2-3-4-5-6-7-8 olunca açık liseye özel her biri tek dönemlik kitap oluyor. 9.-10.-11.-12. Sınıf kitapları ise ikişer dönemliktir. Bu kitaplar için o sayfadaki kitap açıklamalarına bakmanız lazım.

 7. Merhaba ben 9.sınıfım yeni kayıt yaptırdım kitaplarımı bugün aldım tüm kitaplarım (1) fakst aklıma şu takıldı ben 8-9aralıkda sınava gireceğimde hangi ünitelerden sorumlu olucam nereye kadar çalışmam gerek? Teşekkür ederim

  • Bazı ders kitapları zaten Açık Liseye özel her döneme tek kitap olarak ayrılmamış. Bunlar kafanızı karıştırıyor olabilir. Eğer ders kitabı Açık Liseye özel ve her döneme tek kitap olacak şekilde 1-2-3-4-5-6-7-8 şeklinde ise zaten durum açıktır. Kafa karışıklığı 9-10-11-12. sınıf ders kitaplarında, yani Açık Lise ve örgün liselerin ortak kitaplarında çıkıyor. Bu durumlarda yapılması gereken bu sayfadaki açıklamaları okumak gerekiyor. Örneğin: SAĞLIK BİLGİSİ VE TRAFİK KÜLTÜRÜ 1
   dersi için SAĞLIK BİLGİSİ VE TRAFİK KÜLTÜRÜ 9 ders kitabının 1. Ünite: (Sağlık Bilgisi Ünitesi)ne çalışmak gerekiyor. Kitabın kalan kısmı gelecek dönem SAĞLIK BİLGİSİ VE TRAFİK KÜLTÜRÜ 2 dersi için çalışacağınız kısım.