Açık Lise muafiyet ne demek, muafiyet kalktı mı?

Açık Lise muafiyet ne demek, AOL muafiyet kalktı mı? Hangi açık lise derslerinden muaf olunabilir? Hangi dersten muaf olunmaz? Açık lise derslerden muaf olma şartı nedir? Muaf olma koşullarına sahip olduğunuz ve muaf olunan ders tekrar seçilebilir mi? Dersten muaf olmak ne demek, zorunlu dersler hangileridir? Açık öğretim lisesi öğrencileri için muafiyet ile ilgili merak edilen soruların cevapları yazımızda.

Açık lise derslerinden muaf olmak ne demektir?Açık Lisede bir dersten muaf olmak demek, o dersi geçme zorunluluğunun kalkması, o dersi geçmeden de (diğer mezuniyet koşullarını yerine getirmek kaydıyla mezun olabilmeniz demektir. Açık Lisede 3 dönem seçip sınavına girip geçemediğiniz derslerden muaf olursunuz. Ancak burada önemli bir iki nokta var. Öncelikle muaf olmak demek, o dersin kredisinin size verileceği demek değildir. İkincisi, toplam krediniz 192 ve toplam döneminiz 8 olmadan bütün zorunlu derslerden muaf olsanız da mezun olamazsınız. Yani aslında derslerden muaf olmak sadece gerçekten hiçbir şekilde geçemeyeceğiniz bir ders varsa başvurmanız gereken bir yoldur (örneğin öğretmen desteği olmadığı için kimi açık lise öğrencisi için fizik, kimi açık lise öğrencisi için de matematik geçilmesi imkansız derslerdir). Normalde derslerden muaf olmak yerine geçerek kredilerini almanız bir an önce mezun olmanız için izlemeniz gereken yoldur.

Muaf dersler kredi verir mi?Doğal olarak hayır. Ancak en az 45 alıp geçtiğiniz derslerin kredisini alabilirsiniz.

Zorunlu dersler hangileridir?

Açık Lisede “zorunlu dersler”, ortak dersleri ifade eder. Bu dersler her açık lise öğrencisinin mezun olabilmek için seçmek ve (normalde geçmek) zorunda olduğu derslerdir. Zorunlu dersleri 3 kez seçip sınavına girip geçemediğiniz de muaf olursunuz. Bu derslerin hangileri olduğunu biz burada saymayacağız, aşağıdaki bağlantıya tıklayarak kendiniz görebilirsiniz:

Açık Lise ALAN YOK 2 ders çizelgesi ve derslerin kredi değerleri için tıklayın!

Her dersten muaf olunabilir mi? Muaf olunamayan dersler hangileridir?

Hayır, muaf olunamayan bir ders var (daha doğrusu 8 ders): Dil ve Anlatım 1-2-3-4-5-6-7-8 derslerinde her açık lise öğrencisi geçmek zorundadır, bu dersten muafiyet yok. Diğer bütün ortak (zorunlu) derslerden 3 kere başarısız olduğunuzda muaf olursunuz.

Dil ve Anlatım dersiyle ilgili önemli not:MEB (son çalıştay sonrasında eskiye döndü ve) 2016-2017 öğretim yılından itibaren Dil ve Anlatım dersi ile Türk Edebiyatı derslerini 9. sınıftan başlayarak birleştirdi. Artık iki ayrı ders değil, (5-6 yıl evvel olduğu gibi) Türk Dili ve Edebiyatı adıyla tek ders olacak. Yakında AÖL’de de Dil ve Anlatım – Türk Edebiyatı dersleri kalkar ve Türk Dili ve Edebiyatı adıyla yeni bir ders gelir.

Muaf olduğum dersi tekrar seçebilir miyim? Ya da açık lise muaf dersler seçilir mi?

Evet, muaf olduğunuz bir dersi isterseniz tekrar seçebilirsiniz. Seçip geçebilir ve kredisini alabilirsiniz. Tabii geçebileceğiniz muaf dersleri tekrar seçin ki, boşuna zaman kaybetmeyin.

Bu yazımızda size muafiyetin ne demek olduğunu, açık lisede hangi derslerden muaf olunabileceğini, muaf olduğunuz bir dersi tekrar seçip seçemeyeceğinizi anlatmaya çalıştık. Başarılar…

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler


Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Açık Lise muafiyet ne demek, muafiyet kalktı mı? (252 Yorum)

 1. Ben lise 2 de 2.döneminde bıraktım kaldığım derslere açık öğretim de kredim tamamlandığında tekrar giriyormuyum kaldığım dersler yada muaf derslere tekrardan giriyormuyum

  • Sadece kaldığınız derslerden tekrar sınava girersiniz. Muaf olanlardan zorunluluk kalkmıştır.

 2. Eğer edebiyat hariç bütün derslerden muaf olursam 12. sınıf ortalamamı belirleyen faktörler neler olur?

  • Ortalama şöyle hesaplanır: Ortak veya seçmeli fark etmez, geçtiğiniz her dersin geçme notu ve kredisi çarpılır. Sonra bu çarpımlar toplanır. Sonra bu toplam sizin kredi toplamınıza bölünür. Örneğin:
   4 Kredilik bir ders x 80 geçme notu = 320
   2 Kredilik bir ders x 50 geçme notu = 100
   3 Kredilik bir ders x 65 geçme notu = 195
   2 Kredilik bir ders x 80 geçme notu = 160
   4 Kredilik bir ders x 50 geçme notu = 200
   Çarpımlar toplamı= 975
   Toplam krediniz= 15
   975/15= 65
   Ortalamanız 65 olur.
   Buna göre seçmeli veya ortak bütün dersler sizin ortalamanıza “kredi x geçme notu” ile etki eder. Etkisi sizin toplam krediniz içindeki oranı kadardır. Ortalamayı yüksek tutmanın yolu kredisi yüksek olan dersleri yüksek notlarla geçmektir. 12. sınıfta özellikle Türk Dili ve Edebiyatı (7-8) dersi 5 kredi olduğu için bu derslere dikkat edin.
   Ancak ne yaparsanız yapın sadece 200/5 = % 2,5 kadar bir etkisi olacaktır. (Bence 12. sınıfa gelmiş bir öğrenci olarak artık ortalamayı düşünmek yerine YKS’yi-üniversite sınavını düşünün.)

 3. Merhaba
  Benim ortak dersim kalmadı.
  Seçmeli ders olarak Türk Dili Ve Edebiyatı dersi aldım
  Seçmeli derslerde muafiyet oluyormu
  Saygılar

  • Seçmeli derslerde zorunluluk olmadığı için muafiyet de olamaz (yok).
   Muafiyetin tanımını hatırlayalım:
   Ortak (zorunlu) dersleri (Ortak Türk Dili ve Anlatım 1-2-3-4-5-6-7-8 hariç) 3 sınavda da geçemeyince zorunluluğun kalkması durumu. Seçmeli dersler (Seçmeli Türk Dili ve Anlatım 1-2-3-4 dahil) zorunlu olmadığı için muaf olmaya gerek de imkan da yoktur.

 4. 1 sinav 8.9 aralikta bana verilen kitaplarin uzerin de turk dil ve edebiyattan 3 kitap verdiler ve uzerlerinde 1.2. 3. yaziyor ben sinav icin 3 kitabidami bitirecegim yoksa 1. sinav icin uzerinde 1 yazanimi

  • Siz hangi dersleri seçtiniz? Seçtiğiniz ders sadece Türk Dili ve Edebiyatı 1 ise sadece 1’e çalışacaksınız. Eğer Türk Dili ve Edebiyatı 1-2-3 şeklinde üç dersi de seçti iseniz üç kitaba da çalışacaksınız.

 5. merhaba,benim sorum şu şekil de,46 yaşındayım ve ailevi nedenlerden dolayı okulu bırakmak zorunda kalmıştım,tabi şimdi konuları anlamak da zorlanıyorum,açıkca sormak istiyorum,Türk Dili Ve Edebiyatı derslerini verdiğim zaman diğer derslerden muaf olarak mezun olma şansım var mı?Tabi bunun yanında çalışıp gececeğim derslerde olacaktır.

  • Evet Türk Dili ve Edebiyatı dışındaki ortak derslerden muaf olarak 192 krediyi tamamlayıp mezun olabilirsiniz.

 6. merhaba,benim sorum şu şekil de,46 yaşındayım ve ailevi nedenlerden dolayı okulu bırakmak zorunda kalmıştım,tabi şimdi konuları anlamak da zorlanıyorum,açıkca sormak istiyorum,Türk Dili Ve Edebiyatı derslerini verdiğim zaman diğer derslerden muaf olarak mezun olma şansım var mı?

  • Evet. Türk Dili ve Edebiyatı dersini geçtikten sonra diğer ortak derslerden üçer kere sınava girerek muaf olabilirsiniz. Bu şekilde geçebildiğiniz derslerle 192 krediyi tamamlayıp mezun olabilirsiniz.

1 7 8 9