Açık Lise Nakil ve Geçiş İşlemleri

Açık Lise Nakil ve Geçiş İşlemleri ve Nakil Şartları

 

Yeni kayıt yaptıran öğrencilerin nakil istekleri kesin kayıt işlemlerini sonuçlanmasından sonra yapılır. Ayrıca, Açık Öğretim Lisesi sınavlarından bir ay önce nakil işlemi yapılmaz.

AÖL´den Örgün Eğitime Geçiş

              Açık Öğretim Lisesinde Ders Geçme ve Kredili Sistem, örgün eğitim(1) veren okullarda ise Sınıf Geçme Sistemi uygulanmaktadır. Açık Öğretim Lisesinden örgün eğitim veren bir okula nakil yaptırmak isteyen öğrencilerin sınıf seviyesi, başarmış oldukları ortak derslere göre belirlenir. Örgün eğitim veren okullar, Açık Öğretim Lisesinden tasdikname ile gelen öğrencilerin sınıf seviyesini, Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının 29.09.2014 tarih ve 93 sayılı kararına göre belirler.

 

Açık Öğretim Lisesinden örgün eğitim veren okullara nakil ve geçiş işlemleri için Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının 29.09.2014 tarih ve 93 sayılı kararının tam metni için buraya tıklayınız.MAÖL´den AÖL´ye Geçiş

Kaydınızı Mesleki Açık Öğretim Lisesinde yeniledikten sonra size en yakın Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yürüten herhangi bir Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne başvurarak Açık Öğretim Lisesine geçiş yapabilirsiniz. Mesleki Açık Öğretim Lisesi’nden Açık Öğretim Lisesi’ne geçiş yapan öğrencilerin alan derslerine ait kredileri dikkate alınmaz.

 

AÖL´den MAÖL´e Geçiş

 

Açık Öğretim Lisesinde kayıtlı öğrenciler her öğretim yılının başında yüz yüze eğitim veren okul müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak geçiş yapabilirler. Açık Öğretim Lisesinde kazandıkları dönemler ve krediler aynen korunur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Açık Lise Nakil ve Geçiş İşlemleri (29 Yorum)

  • Muaf ders olayı örgün lisede yok. Örgüne geçişte o ders karşınıza çıkabilir. Bir de geçeceğiniz sınıfı etkileyebilir.

 1. Ben son sene açığa geçtim daha yeni. 190 kredim var 192 de mezun olunduğunu söylediler. Ben 35 kredilik ders almıştım. Bu kadar fazla ders almak yerine zorunlu ortak dersleri alsam yeter mi? Zaten 192 yeterliyse. Bir de kredilerimi 192 den fazla yapmak istesem 2 dönemde 35 kredilik ders alsam kredimin fazla olması bana bi yarar sağlar mı üni notu açısından lütfen yardım edin günlerdir araştırıyorum bir çözümünü bulamadım

  • Sizin mezun olmanız için kalan ortak dersleri (7 ve gelecek dönem 8. dönemin ortak derslerini) geçmeniz yeterli.
   Fazla kredi ancak o dersleri yüksek notlarla geçerseniz etkiler. Bu etkide 200’de 1 gibi çok düşük bir oranda olacaktır. Bu açıdan fazla seçmeli ders alıp kredi yükseltmek mantıklı değil. (Zaten bu yıl YKS’de sınavına gireceğiniz derslere de yararı olsun gibi bir mantıkla seçmeli ders seçilebilir. Ancak buna da pek gerek yok, AÖL’ü en kestirme yoldan bitirmeniz ve kalan zamanda direk YKS kitaplarına çalışmanız daha doğru bir yol)

   • Teşekkürler cevabınız için. Aklıma takılan bir şey daha bu derslerden ortakları seçtim. Mesela genelinden 60 alıyorum ortalama olarak. bu ortalamalarla üni sınavına eklenen bir not oluyordu açıktata mı böyle şimdi yani kredi önemli değil?

    • Toplam kredi önemli değil. 192’yi geçmek önemli olan. Önemli olan not ortalaması (diploma notu). Diploma notu hesaplanırken her dersin geçme notu (örneğin 60) kredisi çarpılır (örneğin 2 olsun. 60 X 2 = 120).
     Dolayısıyla not ortalamanızı yükseltmenin yolu toplam krediyi yükseltmek değil, dersleri (özellikle yüksek kredili dersleri) yüksek notla geçmektir. Yüksek notla geçemediğiniz bir ton seçmeli ders alıp kredinizi 270-280’e getirebilirsiniz, ancak bu sizin diploma notunuzu artırmaz.

     • admin merhaba mezun olma notu 192 bunu biliyoruz evet peki 192 tamamladıgımız zaman mezun olabilecekmiyiz ?

     • 192 mezun olmak için gerekli olan en az toplam kredi. Not farklı. Not ortalamanız 50 ile 100 arasında olabilir.
      192 krediye ulaşınca mezun olmanız için kalan ortak dersinizin olmaması da şart.
      Tabii bir de toplam döneminizin (örgün + açık lise) en az 8 olması şart.

     • Lütfen yardım edin ben dersleri kaldırmayı unuttum 35 kredilik ders aldım şimdi kaldıramıyorum değişim yaoamıyorun hepsi seçilmiş gösteriyor 🙁

     • Kaldırmayın, sorun değil. Önemli olan bu dönem girmeniz gereken ortak (zorunlu) dersleri seçmiş olmanız. Fazladan ders seçmişseniz sorun değil.

     • Öok fazla seçmeli ders seçtim hepside birbirinden farklı. Bu sene son senem benim bunların hepsine çalışacak vaktim yok peki sınavlarına girmesem ne olur ortalamama yansır mı?

     • Sınavına girmediğiniz ders, hatta sınavına girseniz bile geçer not almadığınız ders ortalamanızı etkilemez. Bu fazla ve alakasız olduğunu söylediğiniz seçmeli dersleri neden seçtiniz? O dersler olmadan da toplam krediniz 192 olabilecek mi?

 2. Iyi gunler ben busene orgun egitime gectim 48 kredim vardi 10.siniftan basladim fakat tekrar 9.sinifa almislar tekrar 10.sinif olmam icin ne yapmam gerekli

  • Açık Liseden örgün eğitime geçişlerde ders denklikleri farklı olabiliyor. AÖL’e geçenlerin lehine (avantajlı) AÖL’den örgüne geçişlerde ise daha az sayılıyor. Bu durum AÖL’de derslerin dönemlik, örgünde ise yıllık olmasından da kaynaklanan kaçınılmaz bir durum. Yapabileceğiniz bir şey yok. Mecburen 9. sınıfı baştan okuyacaksınız. Tek avantajınız şu olabilir: Eğer varsa hem 1 hem de 2. dönemini başardığınız dersler (örneğin: Tarih 1 ve Tarih 2’yi geçmişseniz) o derslerden muaf olabilirsiniz. Bunu da zaten nakil yaptırdığınız okulun idarecileri dikkate almış olması lazım. Hem 1 hem 2’inci dönemini geçtiğiniz ve muaf olmadığınız ders varsa okul idaresi ile görüşün.

   • Peki tm anladim sagolun fakat ben 10.sinif olarak baslamistim okula gitmistim 2 hafta yani bu demek oluyo ki acik lisede topladigim kredi 10.sinifa yetiyor ama ondan sonra 9.sinifa dustum ilk basta 10.sinif olmustu simdi tekrar neden olmasin tessekkur ederim cevapladiginiz icin

    • AÖL’de 1. ve 2.inci dönemlerin bütün ortak derslerini geçmis miydiniz? Mesele sadece toplam kredinizin kaç olduğu değil. Okul idaresi ile görüştüğünüzde size not dökümü üzerinde ve net bir açıklama yapmaları lazım.

 3. Ben 12.sınıf öğrencisiyim ve geçen hafta açık öğretime geçtim fakat bazı sorunlardan dolayı okuluma devam etmek istiyorum. Açık öğretim bürosuna gittim ve onlara bu konu hakkında danıştım onlar da okuluma gidip kontenjan olup olmadığını sormam gerektiğini söylediler dediklerini yaptım ve okuluma gidip soruşturdum okulumdan olumlu cevap geldi. Açık öğretim bürosuna gittim ve okulum da boş kontenjan olduğunu söyledim. Açık öğretim bürosundan tasdiknamemi kesmelerini rica ettim fakat tasdiknamemin kesilmesi için yarım dönem açık öğretim de kalmak zorunda olduğumu veya Ankaraya dilekçe yazmamı istediler ben üniversiteye hazırlık yapıyorum ve derslerime çalışmam gerektiğini bunun da okula gitmezsem 12.sınıf konularından geri kalacağımı biliyorum onun için yarım dönem bekleyemem Ankara’ ya dilekçe yazdım birkaç güne cevap gelir dediler ve 1 hafta geçti akranlarım okula devam ediyorlar ve ben bu olay yüzüne derslerimden geri kaldım. Bu konu hakkında yardımcı olmanızı bekliyorum

  • Bürokraside yazışmalar yavaş yürür. Yanlış karardan daha fazla mağdur olmamak için AÖL’e telefonla da başvurun. MEB’i yeni numarasından arayın ve hızlandırmaya çalışın. 147 kapatıldı, “444 0 632” numaralı hattan danışma hizmeti verilecek.

    • Kayıt süreleri bitmediği sürece geri dönüş mümkün diye biliyorum, ben 1 dönem kalma şartı diye bir şart bilmiyorum. Bunu diyen arkadaşlar/görevliler size yazılı bir belge, yönetmelik veya yönerge gösterdi mi? Ben böyle bir yönetmelik veya kural bilmiyorum.

     • Sen öncelikle MEB’i 444’lü numaradan arayıp onlardan da bir bilgi al. Aklına yatmayan bir şey söylenirse veya olmaz derlerse mutlaka yönetmelik/mevzuat sor. Olmayacak bir şey yok. Nakillerle ilgili kısıtlayıcı kurallar gayet açık:
      Açık Öğretim Lisesi veya Mesleki Açık Öğretim Lisesi’nden
      Yaşı itibariyle örgün öğretim kurumlarına kayıt şartlarını taşıyan;
      Örgün öğretimde okuma hakkı bulunan ve
      Disiplin yönünden örgün eğitim dışına çıkarma cezası almayan öğrencilerin nakil ve geçişleri ders kesiminden yeni öğretim yılının başlangıcına kadar geçen süre içerisinde aşağıdaki ders denkliklerine göre yapılır.
      Ayrıca, Açık Öğretim Lisesi sınavlarından bir ay önce nakil işlemi yapılmaz.
      Senin durumun bunlardan dolayı bir engel içermiyor.

 4. Merhaba bir şey soracağım edebiyat ve dil ve anlatım sınavlarından muhakkak geçmem gerekiyor mezun olmam için geçmediğimde bunlar zorunlu ders olarak gözükür mü? şu an hiç zorunlu dersim kalmadı kredim 178 , 6 ekimde ek sınava gireceğim , son olarak ders seçerken dil ve anlatım ve edebiyat dersim vardı , onları seçtim muaf gözüküyordum ama yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Dil ve Anlatım’dan muafiyet yok. Ek sınavlarda mezun olmanız için hem kalan ortak dersleri geçmeniz, hem de kredinizi 192’ye tamamlamanız lazım.
   Kredinizi 192’ye tamamlamak için kalan ortak derslerinizin yanında muaf olduğunuz dersleri veya seçmeli dersleri seçebilirsiniz. Kafa karıştıracak bir durum yok. 35 kredilik ders seçme hakkınız var. Kalan 192 – 178 = 14 krediyi ortak veya diğer derslerle tamamlamanız için sadece 14 kredilik ders de seçebilirsiniz, işi garantiye almak için daha fazla (ve kolay) ders de seçebilirsiniz.

  • İlk defa açık liseye kayıt ve nakiller için 28 Eylül son. Okulunuzdan tasdiknamenizi almanız gerekiyor. En yakın Halk Eğitim Merkezine başvurun. Yaşınız 18 değilse veliniz ile birlikte başvurmalızınız. Nüfus cüzdanı ve 30+5= 35 lira bir para gerekiyor. İlk kayıtlar için detaylı bilgi burada.
   Nakiller için gerekli bilgi de kılavuzda var. Siz verdiğim linke tıklayın, işlemleri burada anlattığım sırayla yapacaksınız.

 5. merhaba ben mesleki açık lisede okuyorum ortak + seçmeli 158 kredim var yüz yüze eğitime devam edemedim şimdi ben maölden aöle geçersem kredimi 192 ye tamamlayınca mezun olabilir miyim ?

  • Evet tabii. Kredinizi 192’ye tamamlarken dikkat etmeniz gereken bir şey daha var: ortak (zorunlu) ders bırakmamak. O zaman hemen mezun olabilirsiniz.