Açık Liseden mezun olmak ileride sıkıntı olur mu?

Açık Liseden mezun olmak ileride sıkıntı olur mu?

Açık Liseden mezun olmanın (veya başka bir okuldan) iki boyutta değerlendirilmesi mümkün. Bunlar: Hukuki boyut ve sosyal ya da sosyo-ekonomik boyut.

Hukuki açıdan bakılacak olursa:

Şu anki sisteme göre bir sıkıntı yok. İleride mevzuat değişirse bile siz bu yıl mezun oldunuz diyelim, bu yılın şartlarına göre kazanılmış haklarınız hukuken korunur.
“Kazanılmış hakkın hukuken korunması”nın ne demek olduğunu (kısaca “kazanılmış hak” kavramını) bir örnek ile açıklıyorum: Meslek liselilere üniversite sınavlarında ek puan verme uygulaması 2012 Mart ayında kademeli olarak kaldırıldı. Ancak Mart 2012 ve öncesinde Meslek Lisesinden mezun olan veya o tarihten önce kayıt yaptırıp çok sonra mezun olanların bile halen ek puan hakkı var.
Tıpkı bu örnekte olduğu gibi ileride açık lise mezunlarına bazı kısıtlamalar getirilse bile Açık Liseye bu gün kayıt yaptıran veya mezun olanları etkilemez.

Sosyo-ekonomik boyutu:

Biz yukarıda hukuki boyutunu açıkladık. Ancak işveren tercihleri ve sosyal prestij olarak farklılıklar her zaman olabilir. Fen Lisesi mezunu ile açık lise mezunu bir tutulmayabilir.
Tabii konu eğitim ve eğitim bir süreç, açık lise bu süreçte bir ara istasyon. Yani işin bir de üniversite boyutu var. Hukuk Fakültesinden veya Boğaziçi Üniversitesinden mezun bir açık liseli, Çemişgezek Üniversitesi’nden mezun bir fen liseliden her zaman daha prestijlidir.
Yukarıdaki izahatten de anlaşılacağı üzere vak’a ile ilgili değerlendirmeler zaman, mekan ve kişiden bağımsız ve mutlak olmaktan uzaktır.
En iyisi mi siz kendi kişisel çabanız ve çalışmanızla ne yaptığınıza, ne yapabileceğinize odaklanın. Şimdi açık lise okursunuz; devam ederek ve kendinizi yetiştirerek bir Boğaziçi mezununa patron da olabilirsiniz.
Önemli olan çalışmak, önemli olan Allah’ın size verdiği sağlık, zaman, beyin, göz ve kulak … gibi  imkanları doğru şekilde ve doğru işlerde azimle kullanmak….

Açık Liseli olmak, açık liseye geçmek dezavantaj mı, avantaj mı?

11. sınıftan liseyi bırakıp üniversite sınavı için Açık Liseye geçmek doğru mu, geçiş yapmak sınav başarısını artırıyor mu? Bu sorulara cevap oluşturan aşağıdaki haberi Hürriyet’ten alıntıladık. Açık lisede okuyan ya da geçmek isteyen arkadaşlara bir fikir vereceğini umuyoruz:…

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 9 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın