Açık öğretim lisesi artık e-devlet sisteminde

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, açık öğretim lisesi ve orta okulu öğrencisi ve mezunlarına ait mezuniyet belgesi, öğrenci belgesi, hizmete özel belge ve tamamlama belgelerinin e-devlet üzerinden verilmeye başlandığını bildirdi.

acik-lise-e-devlet-ogrenci-belgesi-diploma-mezuniyet-bilgileriMillî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Türksat Genel Müdürlüğü arasında e-okul sistemine ilişkin iş birliği protokolü imzaladılar.

Sistemde, not, kimlik ve mezuniyet bilgileri muhafaza edilecek

Bakan Yılmaz, imza törenindeki konuşmasında, açıköğretim okullarının öğrenim çağının dışına çıkmış ve çeşitli nedenlerle öğrenimini tamamlayamamış bireylere yönelik yurt içinde ve yurt dışında hizmet verdiğini anlattı. Açıköğretim okullarından engelliler, tutuklu ve hükümlüler, askeri kışlalarda görevini yapan er ve erbaşların da faydalandığını dile getiren Yılmaz, açıköğretim okullarının öğrenci sayısının her geçen gün arttığını söyledi. Bu okullarda iş ve işlemlerinin elektronik ortamda okul bilgi yönetim sistemi üzerinden yürütüldüğünü anlatan Bakan Yılmaz, bu sistemde, not, kimlik ve mezuniyet bilgilerinin de muhafaza edildiğini aktardı.

Öğrenci ve mezuniyet belgesi e-devlet kapısından alınacak

Açıköğretim öğrencilerine ilişkin belge teyidi, öğrencilik durumu, mezuniyet ve askerlik erteleme gibi bazı belgelerin bazı okullardaki açıköğretim okulları bilgi yönetim sistemleri üzerinden verildiğini dile getiren Bakan Yılmaz, şunları kaydetti: “Öğrencilerin herhangi bir yere bağlı olmadan e-devlet kapısından mezuniyet belgesi, öğrenci belgesi, hizmete özel belge ve tamamlama belgesi gibi en çok talep edilen bazı belgeler, bu sistem üzerinden verilecek. Çalışma sonucunda bu okul öğrenci ve mezunları, resmi geçerliliğe sahip barkodlu öğrenci belgesi ile mezuniyet belgesini e-devlet kapısı üzerinden zaman ve mekândan bağımsız olarak hızlı ve güvenli bir şekilde alacak. Belgeyi alan kurumlar da belgelerin güvenliğini yine e-devlet üzerinden doğrulayacaklardır. Bunun önemi nedir? Millî Eğitim Bakanlığı açısından ilk defa e-devlet üzerinden belge verecek olmamızdır. ´Milli Eğitim Bakanlığı e-devlet’e girdi´ denilse yeridir. ” Bakan Yılmaz, çalışma ile bürokrasinin azalacağını ve açıköğretim okullarına kayıtlı öğrencilerin güvenli ve hızlı şekilde e-devlet hizmeti alacağını söyledi. Bakan Yılmaz, e-devlet kapısının Millî Eğitim Bakanlığına açılmasında emeği geçen Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ve iki bakanlığın çalışma ekibine teşekkür etti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise, imza töreninde yaptığı konuşmada, yapılan işbirliği protokolünden memnuniyet duyduklarını belirterek, Türkiye´de bilişim teknolojilerinin hızla gelişmesiyle toplumun ihtiyaçlarının da değişiklik gösterdiğini ifade etti. E-Devlet uygulamalarının toplumun değişen ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde cevap verilmesini sağladığını vurgulayan Arslan, “Bakanlığımızın e-Devlet´e ilişkin yeni görev ve sorumlulukları kapsamında yönetmelik ve benzeri çalışmaları tamamlamıştır. 2016-2019 Ulusal e-Devlet Stratejisi ve Eylem Planı çalışmaları tamamlanmıştır. Bu kapsamda e-Devlet ekosisteminin oluşturulması, ülkemizin dijital dönüşümü tamamlanması, dağınık yapıdaki uygulamaların bütünleşik hale getirilmesi hedeflenmiştir.” diye konuştu.

Arslan e-Devlet Kapısı´nın zamandan ve mekân tasarruf ettirdiğine dikkati çekerek şu bilgileri verdi: “An itibarıyla e-Devlet Kapısı üzerinden 246 farklı kurumun, bin 498 farklı hizmetini 28 milyonunun üzerinde vatandaşın ayağına götürüyoruz. Aynı zamanda e-Devlet mobil uygulaması üzerinden 6 milyondan fazla kullanıcıya, 381 farklı hizmeti ulaştırıyoruz. Protokol, eğitime yönelik başarılı ve geniş kitleleri ilgilendiren birçok hizmetin e-Devlet Kapısı üzerinden sunulmasını sağlayacaktır. Bu protokol ile e-Devlet hizmetleri, hizmetlerinin e-Devlet kapısına entegrasyonu, sayısal veri, bilgi ve belge paylaşımı, bulut bilişim, bilgi ve iletişim teknolojileri, bilgi güvenliği, eğitim müfredatında e-Devlet ile ilgili içerik ve farkındalığın oluşmasına ilişkin ana başlıklardan oluşmaktadır. Bu aşamanın ilk adımı olarak, her yıl vatandaşımızın günlerini kuyruklarda geçirmesine neden olan açık öğretim lisesi, mesleki açık öğretim lisesi ve açık öğretim ortaokulu öğrencilerinin ve mezunlarının ihtiyaç duydukları belgeleri e-Devlet Kapısı üzerinden alabilme imkanı sağlanmış olacaktır.”

Konuşmaların ardından Bakan Yılmaz ve Bakan Arslan, protokolü imzaladılar.

Milli Eğitim Bakanlığı; Türkiye Cumhuriyeti’nde eğitim ve öğretim hizmetlerini planlamak, programlamak, yürütmek, takip ve denetim altında bulundurmak, Türk Vatandaşlarının yurt dışında yapılacak eğitim ve öğretimi ile ilgili hizmetleri düzenlemek ve yürütmek, ayrıca eğitim ve öğretim konularında Yükseköğrenim gençliğinin barınma, beslenme ihtiyaçlarını ve maddi yönden desteklenmelerini sağlamak, her çeşit örgün ve yaygın eğitim kurumlarını açmak ve yükseköğretim dışında kalan öğretim kurumlarının açılmasına izin vermek ve kuruluş kanununda belirtilen diğer görevleri yürütmektedir.

Kuruma Ait İnternet Sitesi Üzerinden Sunulan Hizmetler


E-devlet nedir, nasıl kullanılıyor, E-devlet şifresi nasıl alınır?

E-Devlet ve Kamu Yönetimi

E-devlet, vatandaşın online olarak işlemlerini yürütebildiği resmi internet ağ hizmetidir. E-devlet sayesinde dakikalar içinde kişiler işlemlerini yapabilir. E-devlet hizmetinden yararlanabilmek için bir kaç işlemi yerine…

E-Devlet Şifremi Unuttum, E-Devlet Şifresi Nasıl Çıkartılır?

E-Devlet ve Kamu Yönetimi

E-Devlet Şifremi Unuttum, E-Devlet Şifresi Nasıl Çıkartılır? E-Devlet şifresini nasıl ve nereden alabilirim? e-Devlet şifresini yurt dışında, Elçilik ve Konsolosluklarına şahsen başvuru ile, üzerinde T.C…

e-Devlet Şifresi ile ÖSYM Sistemine Giriş Başladı

e-Devlet hizmetleri yaygınlaşıyor. Artık e-Devlet Şifresi ile ÖSYM Sistemine Girişler Başladı. Artık ÖSYM’ye YGS-LYS-KPSS-ALES-ALS-TUS-DGS v.b. hangi sınav için başvurursanız başvurun, aday işlemleri, sınav merkezi işlemleri..
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 23 Haziran 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın