Açık Öğretim Lisesi ilk defa kayıt olacaklar için kayıt kılavuzu yayınladı

Açık Öğretim Lisesi ilk defa kayıt olacaklar için kayıt kılavuzu yayınladı. Peki kayıt hangi tarihlerde, kayıt işlemleri nerede yapılacak, kayıt ücreti kaç lira ve nereye yatırılacak?

Açık Lise Kayıt Başvuru Tarihleri

Açık Öğretim Lisesi 2017 – 2018 Eğitim Öğretim Yılı I. Dönem İlk Kayıt Başvuru Tarihleri: 21Ağustos – 15 Eylül 2017

Açık Öğretim Lisesi 2017 – 2018 Eğitim Öğretim Yılı I. Dönem Mazeretli İlk Kayıt Başvuru Tarihleri: 18 Eylül– 22 Eylül 2017

AÖL Kayıt Başvuru Yeri

İl ve ilçelerde bulunan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri,

HEM ve MEM Adres ve Telefonları

AÖL İlk Kayıt Sınav Bedeli

Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptıracak öğrenci adayı, her yıl belirlenen “İlk Sınav Bedelini” ödemek zorundadır. 2017 yılında, bir dönem için İlk Kayıt Sınav Bedeli, 40 TL olarak belirlenmiştir.

Öğrenci adayı, T.C. Kimlik Numarası beyan ederek T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası’nın Bankamatiklerine (ATM) veya Türkiye Vakıflar Bankası şubelerine giderek ya da ilgili bankaların İnternet Bankacılıkları üzerinden MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına (Açık Öğretim Lisesi İlk Kayıt Bedeli), 30 TL ödeyecek ve dekontu muhafaza edecektir. ÖNEMLİ NOT: (Şuan ki Bankamatiklerde ve İnternet Bankacılığı üzerindeki sınav ücreti ibaresi “AÇIK ÖĞRETİM LİSELE 2018/1 İLK.KAYIT-KAYIT YEN.ÜCR.”şeklindedir.)

İlk kayıt sınav bedelinin 10 TL’ si ise Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Okul Aile Birliklerinin vereceği banka hesap numarasına veya söz konusu okullardaki ilgili görevliye makbuz karşılığında ödenecektir.

İlk kayıt için Sınav Bedeli ödendiği sistem üzerinden görülmektedir. Sistemde görünmeyen ödemeler, kaydınızın gerçekleşmesini engeller. Bunun için Sınav Bedelinizi doğru hesaba yatırdığınızdan emin olunuz.

İlk kayıt sınav bedelini iki şekilde yatırabilirsiniz.

Tüm ödeme kanallarından yapılacak ödemelerde adayların katılacağı ilgili sınavın adıyla ücret yatırmaları gerekmektedir.

Tahsilat esnasında adaylardan talep edilen telefon numarası mümkün olduğunca adaya ait olması ve doğru telefon numarası bildirilmesi zorunludur.

 • İlk kayıt sınav bedeli anlaşmalı bankaların ATM’lerinden yatırılmaktadır. ATM’lerden yatıracağınız ücretin mutlaka Açık Öğretim Lisesi ilk kayıt sınav bedeli olarak yatırıldığına dikkat

Bankamatikten Para Yatırılırken İzlenecek Adımlar

 • GİRİŞ tuşuna basınız.
 • Dil seçeneklerinden TÜRKÇE tuşuna basınız.
 • Ana sayfadan ÖDEME İŞLEMLERİ tuşuna basınız. 4-EĞİTİM ÖDEMELERİ tuşuna basınız.
 • Karşınıza gelen seçeneklerden MEB ÖDEMELERİ ni seçiniz.
 • Ödeme yapmak istediğiniz sınav türünü seçiniz. AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ SINAV BEDELİ OLACAK (Şuan ki Bankamatiklerde ve İnternet Bankacılığı üzerindeki sınav ücreti ibaresi “AÇIK ÖĞRETİM LİSELE 2018/1 İLK.KAYIT-KAYIT YEN.ÜCR.”şeklindedir.)
 • ATM tuşları yardımıyla T.C. KİMLİK NUMARANIZI girin ve GİRİŞ tuşuna basınız. 8-Yatıracağınız 30TL’yi düzgün biçimde hazırlayın ve DEVAM tuşuna basınız.
 • Paranızı ekranda gösterildiği şekilde bölmeye yerleştirin ve GİRİŞ tuşuna basınız. 10-Para tanımlama işlemi için lütfen bekleyiniz.
 • Yatırdığınız tutarla ekrandaki tutarı karşılaştırıp, kabul edilen tutarı onaylamak için DEVAM tuşuna basınız.
 • Ekranda görünen bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra onay için EVET tuşuna basınız.
 • Paranız yatırılırken lütfen ATM’den ayrılmayınız.
 • İşleminiz tamamlandıktan sonra makbuzunuzu almayı unutmayınız

Dikkat: Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu öğrencilerimizden T.C. Kimlik Numarası olmayanların ilk kayıt işlemlerini yaptırabilmeleri için İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından verilen yabancı kimlik numarasını almaları

Dikkat: T.C. Kimlik Numarası almak zorunda olmayan kişiler Sınav Bedelini ödeyebilmek için, kayıt yaptıracakları okul/cezaevi öğretmeni aracılığıyla Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne, 0 312 213 01 75 numaralı faks ile veya aciklise@meb.gov.tr mail adresi ile ulaşmaları gerekmektedir. Bu öğrencilere Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından sınav bedellerini ödeyebilecekleri banka hesap numarası verilecektir.

Dikkat: Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptıran öğrenci; mezun oluncaya kadar sınava girmek istediği her dönem iş takviminde belirlenen tarihler arasında kaydını yenileyerek derslerini seçmek zorundadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Ağustos 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın