Açık Öğretim Lisesi'nden Örgün Eğitime Geçiş İşlemleri

Açık Öğretim Lisesi’nden Örgün Eğitime Geçiş İşlemleri

acik-liseden-orgun-ogretime-gecis

Açık Öğretim Lisesi‘nde kayıtlı olan öğrencilerimizden örgün öğretime nakil şartları tutanların nakilleri Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 41- 42. maddeleri ile Talim Terbiye Kurulu‘nun 29/09/2014 tarihli 93 numaralı kararında belirtilen açıklamalar doğrultusunda yapılmaktadır.

 • Örgün Eğitime Geçecek Öğrencilerimize Öneriler:
  • Geçmek istediğiniz okula tasdiknamenizi alıp gitmeden önce irtibat bürolarımızdan notlarınızı gösteren Öğrenim Belgesi‘ni (trasnkript) alarak hangi sınıfa geçebileceğiniz konusunda ön bilgi edininiz.
  • Örgün eğitime geçmek için şartlarınızın uygun olup olmadığını araştırınız.
  • Örgün eğitime geçmenin faydanıza olup olmadığını ( yıl kaybı olup olmayacağını) araştırınız.
 • Örgün Eğitime (Akşam Liseleri Hariç) Kimler Geçemez:
  • Yaş itibari ile örgün eğitim dışına çıkanlar. (Geçiş yapmak istediğiniz okulla görüşmeniz yararınıza olacaktır.)
  • Örgün eğitim çağında olmasına rağmen örgün eğitim hakkını doldurarak (iki yıl sınıf tekrarı yapanlar) Açık Öğretim Lisesi’ne kayıt olanlar yeniden örgün eğitime kayıt yaptıramazlar.
  • Disiplin cezası alarak örgün eğitimden uzaklaştırılanlar.

NOT: 8-9 Ağustos 2015 tarihinde III. dönem sınavlarına katılan öğrencilerimiz sınav sonuçları açıklandıktan sonra tasdiknamelerini alabilirler. 18 (onsekiz) yaşından küçük olanlara velisi olmadan tasdikname düzenlenemez. Açık Öğretim Lisesi’ne hangi irtibat bürosundan (Halk Eğitimi Merkezi-Mesleki Eğitim Merkezi) kayıt yaptırdıysanız aynı bürodan tasdiknamenizi alabilirsiniz. 2010 ve daha önceki yıllarda Açık Öğretim Lisesi’ne kayıt yaptıranların tasdiknamesi Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünce (Merkez-Ankara) düzenlenmektedir.
Açık Öğretim Lisesi’nden örgün eğitime geçiş işlemleri nasıl yapılacağını öğrenmek için tıklayınız
Talim Terbiye Kurulu kararı için tıklayınız.
Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği için tıklayınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler


Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Ağustos 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Açık Öğretim Lisesi'nden Örgün Eğitime Geçiş İşlemleri (27 Yorum)

  • AÖL’de sınıf olmadığı için: “Ortak derslerden kalan var mı, toplam krediniz kaç oldu?” Bunlar önemli. Bu bilgileri bilmeden biz veya başka bir kişi size doğru bilgi veremez. Örgün liselere başvurun, onlar ders ve kredi durumunuza bakarak kaçıncı sınıftan devam edeceğinizi belirler.

 1. Merhaba ben 9. sınıfım ve açıktan okuyorum bu yaz kaydımı sildirip örgüne geçiş yapmak istiyorum fakat ne zaman ve nasıl yapıldığını bilmiyorum yardımcı olur musunuz lütfen

  • Açık Lise yeni (ilk defa) kayıtları Ağustos ayı içinde başlar ve Ekim ayı başına kadar devam eder. Akıllı telefonunuz varsa güzel bir uygulama tavsiye edebiliriz: AçıkTercih.Com AÖL Test Çöz Uygulamasını Google Playden indirin.
   Uygulama kayıt ve sınav tarihlerini bildirim olarak size hatırlattığı gibi sorularınız için sürekli mail desteği sunuyor. Açık lisede hangi dersler var, ders kitapları ve çıkmış sınav soruları, başarı takibi ile görebilirsiniz.

 2. Merhaba lise 1 i örgün eğitimde okudum. Lise 2 yi açık öğretimde bitircem. Lise 3 de tekrar örgün eğitime gecmek istiyorum. Acık lisede bazı ortak derslerden yeterli puanı alamamıssam ne olacak. Örnegin fizik 3 tarih 4 ve biyoloji 3 den sınavda yeterli puan alamadım. Örgün eğitimde lise 3 e baslıyamıycakmıyım. Sorumlu gecme diye birsey okudum. O sistem nasıl işliyor

  • Sorumlu geçme diye bir şey Açık Lisede yok. Sadece üç kere sınavına girdiğiniz ve geçemediğiniz ortak dersten zorunluluğun kalkması, yani muaf olma var. Siz sadece bir yıl açık lisede okuyacaksanız o derslerden iki kere sınava girebilirsiniz (yaşının 17 olmadığını var sayıyorum), dolayısıyla o derslerden muaf olamazsınız. Lise 3’te tekrar örgüne geçtiğinizde o dersler karşınıza çıkar ancak örgün lisede bu durumda o derslerden dolayı nasıl bir sınıf tespiti yapılır sorusunu bir örgün lise idarecisine sormak veya 444 0 632’ye sormak lazım. Şu an bu soru çok farazi bir soru, 444 0 632’ye sorun bakalım ne diyecekler.

 3. merhaba sınav yeri ve irtibat numaramı değiştirmek isrtiyorum fakat yapamıyorum yardımcı olur musunuz ** sınava giremedim.

  • Bu işlemler kayıt yenileme yapılan tarih aralığında yapılabilir. Sınav günlerinde olmaz. Kayıt yenilemeler Ocak ayında başlayacak, o zaman değiştirin

 4. Bende geçen sene yani 9.sınıfı anadolu lisesinde okudum bu sene açığa geçtim kredim 74 şuan tekrar okula dönebilir miyim yoksa 15 tatilimi beklemem gerek ?

  • 7-8 Aralık’taki sınav sonucunun açıklanmasından sonra örgün liseye geçiş başvurunuzu yapabilirsiniz. 15 tatili geçirmeyin.

   • Birde şeyi sormak istiyorum benim annemle babam ayrı benim velayetim annemde ikametim istanbulda gözüküyor fakat ben dedemin yanında kocaelide kalıyorum annem babam ayrı olduğu için ikametimi dedem alamıyor şimdi örgüne geçerken ikametgah sorun çıkarmaz değil mi ?

    • Örgüne ikametgahın nere ise orada başvurman veya baş vuracağın okul nerede ise ikametgahını oraya aldırarak başvurman lazım.

     • İkameti almadan okula kayıt yaptıramaz mıyım okul istese bile kayıt edemez mi ?

     • Örgün liselere kayıt ya orta okul sonrası sınavla ya da adrese dayalı olarak kendi mahalle/semt/ilçenizdeki liselere oluyor. Siz adrese dayalı olarak başvuracağınız için ikametgah gerekir. Kayıt esnasında mı, kayıttan sonra mı istenir, TC Kimlik numaranıza dayalı olarak direkt MERNİS’ten mi bakılır? Bunu okul bilir.

     • Peki anladım ben bugün aöl 1.dönem sınavına girdim kötü geçmedi herhangi bi dersten kalcağımı sanmam ama olaki bi dersten kaldım diyelim ara tatilde örgüne geçerken sorun olurmu 9.sınıfı örgünde bitirdim bida 9 a atmazlar herale

     • 10 sınıfa verilebilirsin. Tabii bunlar farazi (varsayımlı) tahminler. Not dökümünüzü okulda görecekler ve ona göre kaydınız yapılacak. Şimdi bu hesaplardan daha önemli olan doğru, sizin için iyi bir okul bulup başvurunuzu yapmanız.

 5. Merhba ben 9. Sinifi orgun okudum 10. Sinifa basladim 1 ay sonra aciga gectim şuan okula geri donmek istedim müdür yardimcilariyla konustum bana acik liseye gecrigin den beri her okula gelmedigin gün sayisi devamsizlik olarak islenicek eger geri dönersen devamsizliktan kalirsin dediler boyle bisey varmi yani 50 gün felan oldu acik liseye geçeli bunlarin hepsi devamsizlik olarak işlenir mi

  • 1. dönemi tamamlayıp Ara tatilde geçerseniz devamsızlık sorunu olmaması lazım. İdarecilerin söylediklerinde aklınıza yatmayan bir şey olursa 444 0632’den alabilirsiniz

 6. Merhaba ben 9. Sınıfı orgun eğitimde okudum. Şimdi 10. Sınıfta açığa geçtim okul açılalı 1 ay oldu sınavlar başlamadan dönebilirmiyim tekrar kredim de 78

 7. Hocam merhaba kolay gelsin. Ben AÖL de okuyorum, seneye Allah’ın izniyle örgüne geçmeyi istiyorum, sorum şu: şartları okuduğumda 12.sınıfa geçmek için haliyle 11.sınıfın dersleri isteniyor, benim kredim önümüzde ki gireceğim 2. ve 3.dönemle 12.sınıfa geçmeye yetiyor ancak istenilen zorunlu derslerden ayrı seçmeli derslerden 28 krediden 17 kredi kalıyor bu durumda 12.sınıftan başlayabilir miyim? hani belki belli bir süre verilipte eksikleri kapatma gibi bir durum olabilir mi? şimdiden teşekkür ederim.

  • Örgün eğitime nakillerde sınıf tespiti öncelikle toplam krediye değil, alt sınıfların zorunlu (ortak) derslerini geçip geçmediğinize bakılarak yapılıyor. (Sizin 1-2-3-4-5-6. dönemlerden kalan ortak dersiniz var mı? Varsa 12. sınıftan başlamanız mümkün olmayabilir. Ortak dersleri geçip yeterli krediye de ulaştı iseniz üst sınıfa devam edebilirsiniz. Varsa Kalan ortak dersler için telafi imkanını örgün lise vermiyor, kalan ortak dersleri bu yıl içinde Açık Lisede önümüzdeki 2. ve 3. dönem sınavlarında tamamlayabilirsiniz.

 8. Ben lise mezunuyum, açık liseden kız meslekte cocuk gelişimi okuyorum, benim öğrenci sitemden kültür derslerini seçemedim, seçmem gerekiyor mu? sadece yüz yüze eğitim görmem yeterli mi?

  • Lise mezunlarının mesleki açık lisenin sadece yüz yüze eğitim derslerini tamamlaması yeterli; açık lise öğrencilerinin aldığı diğer ortak dersleri seçmeniz gerekmiyor.