Açık Lise Ders Seçimi Nasıl Yapılır?

Açık Öğretim Lisesi ders seçimi nasıl yapılır, açık lise sistemden ders seçimi nasıl yapılır, açık lise ders seçimi yapmak zorunlu mudur, ders seçimi yapılmazsa ne olur? Ders seçimi ne zaman başlar, neden ders seçimi yapamıyorsunuz? Ders seçimi için son gün ne zaman, ders seçimi tarihleri belli mi, ders seçimi yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Bir dönemde kaç kredilik ders seçilebilir, açık lisede bir dönemde kaç ders seçilebilir?

Açık lise ders seçimi ile ilgili sık sorulan sorulara aşağıda cevap verdik:Açık Lise ders seçimi tarihleri, kayıt ve sınav tarihleri iş takvimi için tıklayın!

Öncelikle ders seçimi nasıl yapılır?

Açık öğretim lisesi ders seçimi www.aol.meb.gov.tr adresinden öğrenci giriş yapılarak ders seçiminin nasıl yapılacağını aşağıdaki videoda anlattık. Ders seçimi videosunu daha büyük ekranda izlemek isteyenler aynı videoyu youtube üzerinden de izleyebilir.

Açık lisede ders seçimi yapmak zorunlu mudur?

Açık Öğretim Lisesi sisteminde ders seçimi yapmak öğrencinin sınava gireceği dersleri kendisinin belirlemesi ve çalışacak, sınavlara hazırlanacak zaman bulabilmesi açısından gereklidir.

Peki ders seçimini yapmazsanız ne olur?

Ders seçimini yapamazsanız ders seçimi süresi bittikten sonra (genellikle sınava bir kaç hafta veya bir ay kadar kala AÖL sistem üzerinden ders ataması yapar. Yani kayıt işlemlerini yaptıranların paralarının da boşa gitmemesi için otomatik ders seçimi yapılarak sınava girmelerine imkan sağlanır. Sınava girmemiş olursanız da üç kere başarısız olunan ortak derslerden muaf olma kuralından yararlanmış olursunuz.

Ders seçimi yapamadım, hangi derslerden sınava gireceğimi nereden bileceğim, nasıl öğreneceğim? Tıklayın, Onur Hocanın açıklamalı olarak verdiği cevaba göre sınava gireceğiniz dersleri iki dakikada öğrenin.Bir dönemde açık lisede kaç kredilik ders seçilebilir, kaç ders seçilebilir?

AÖL’de bir dönemde kaç ders seçilebilir sorusu anlamsız bir sorudur (çünkü seçilebilecek ders sayısı sınırlaması yoktur); sorunun doğru şekli “açık lisede bir dönemde kaç kredilik ders seçilebilir?” El-cevap: Açık Öğretim Lisesinde bir dönemde 35 kredilik ders seçilebilir (2014-2015 1. dönemden itibaren).

Ders seçimi tarihleri ne zamandır, ders seçimi ne zaman başlayacak,  ne zaman bitecek? 

Açık Öğretim Lisesi Ders Seçimi Videolu Anlatım:AÖL – MAÖL -AÖİHL Kayıt ve Sınav Tarihleri İş Takvimi 2020

Açık Lise sistemden ders seçme işlemi resimli anlatım!

Kaynak: www.aol.meb.gov.tr

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler


Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Temmuz 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Açık Lise Ders Seçimi Nasıl Yapılır? (6 Yorum)

 1. kafam cok karısıyor. bu dönem derslerini hep küçük mü secmek gerekir. yada önce küçük dönemleri mi bitirmek gerekir ? sistem benim dersleri hep otomatik sectigi icin pek bişey anlayamıyorum. bide muaf oldugumuz derslerden kalmıs mı gecmiş mi oluyoruz ?

  • Muaf derslerden 3 kere kalmışsınızdır, zaten sınavlarda 3 kere geçemediğiniz ortak (zorunlu) derslerden muaf olursunuz. Hep küçük veya döneminize eşit dersleri seçmek zorunlu. Üst dönem dersleri seçemezsiniz.

 2. merhaba.sorum şu,mesela mezun olmak için 35 kredim kaldı.matematik dersinide hiç almadım diyelim.son dönemimde 35 kredinin hepsini matematik dersinden alabilinirmi…döneminden önce ders alınamaz,kuralını pek anlayamadım.

  • Senin dönemin 6 iken, 7 veya 8. dönem dersini seçemezsin. Bütün Matematikleri son döneme bırakırsan ve o son dönemde de geçemezsen en az 2 dönem daha muaf olmak için ve eksik kredilerini tamamlamak için uğraşman gerekir. Matematik gibi ortak dersleri döneminde seçip geçmek veya muaf oluncaya kadar seçmeye devam etmek en akıllıca yoldur.

  • Olmaz, ancak:
   Sınava girmemeniz sizin bir dönem ve kayıt yenileme ücretinin boşa gitmesi anlamına geliyor. Kitapları almak da zorunlu değil. Kısaca bu söylediklerinizin tek zararı size. Su içmemenin veya yemek yememenin cezası neyse, kitap almama ve sınava girmemenin cezası da aynı. Kimse size ceza vermiyor, siz kendi kendinize kötülük ediyorsunuz.