Açık Öğretim Lisesi Mezuniyet Şartları

Açık Öğretim Lisesi Mezuniyet Şartları

Açık liseden dönem kaybetmeden mezun olabilmenin en önemli şartı, mezun olma şartlarını bilmek ve bu şartlara uygun ders seçimi yapmaktır. Bu nedenle, aşağıdaki açık lise mezuniyet şartlarını okumak ve unutmamak önemlidir.

Açık Lise mezuniyet şartları 2020 2021AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ MEZUNİYET ŞARTLARI

1. Açık Öğretim Lisesi Alanlı Öğrencilerin Mezuniyet Şartları

(Öğrenimlerine, Genel Kültür, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Yabancı Dil, Türkçe Matematik alanında devam edenler.)

 • Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
 • Toplam kazanılan kredinin en az 170 veya üzeri olması (192’den 170’e düşürüldü),
 • Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,
 • Alan kredisinin 80 veya üzerinde olması (Genel Kültür alanı hariç),
 • Alan derslerinin tamamından en az bir defa sınava girilmiş olunması,
 • Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması,

Bakan Selçuk açıkladı: Açık Lise mezuniyet kredileri 170’e düştü

2. Açık Öğretim Lisesi Alansız Öğrencilerin Mezuniyet Şartları

(Öğrenimlerine Alansız (Alan Yok) devam edenler.)

 • Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
 • Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
 • Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,
 • Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava gitmiş olması.

3. Mesleki Açık Öğretim Lisesi mezuniyet kredileri (alanlara göre)

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 5 Mayıs 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Açık Öğretim Lisesi Mezuniyet Şartları (22 Yorum)

 1. Ortak + Seçmeli 140
  Alan Kredi : 106
  Toplam Kredi : 246

  okudugum donem 10 zorunlu dersım yok staj vsvs bıttı ne yapmam gerek

  • Alan kredin eksik olabilir, (alanını yazmamışsın) eğer alan kredin de tamamsa okulundan gidip diplomanı alacaksın. Değilse kalan yüz yüze derslerini tamamlayacaksın Enes.

 2. Ben ortak derslerimden bazılarından muaf oldum, kredim 178, dönemim 11 mezun oldum mu, tekrar 3. dönem sınavı için kayıt ücreti yatıracak mıyım?

  • Mezuniyet şartlarını tamamlamışsın Senay, tebrik ederim mezun olmuşsun. Sistemde diploma numarası almış öğrenci yazması lazım.

 3. Dönem 5 zorunlu ders sayım 13 toplam kredim 144 krediyi doldurdgmda mezun olablrmiyim acaba

  • Döneminiz 5 ise;
   6-7-8 dönemler için de kayıt yenileme yaptırıp sınava girmeniz ve 6-7-8. dönemlerin ortak (zorunlu) derslerini de geçmeniz (veya muaf olmanız) gerekiyor. Bu arada zaten toplam krediniz 170’i geçer. O zaman mezun olursunuz.
   Böylece hem 8 dönem okumuş, hem ortak dersleri geçmiş (temizlemiş) hem de 170 kredi yapmış; yani mezuniyetin bütün şartlarını tamamlamış olursunuz.

   • Verdiğiniz bilgiler nedeniyle çok teşekkür ederim, gerçekten çok yardımcı oluyorsunuz, sayenizde açık liseyi erken bitirmeyi düşünüyorum. Dönemim 5 kredim 172. Üst dönemin ortak dersleini erken seçip erken mezun olabilir miyim? Teşekkür ederim, elinize aklınıza sağlık.

    • Sevgili Ümit öncelikle güzel sözlerin için teşekkür ederiz. Dönemin 5 iken üst dönemlerin (6-7-8) ortak derslerini seçemezsin, sayfadaki yazı ve bilgiler 2014 yılına ilişkin, 2020-2021 AÖL Mezuniyet Koşullarının Linkini en başta verdik. Ancak ne 2014’te, ne 2020-2021’de kendi döneminizden daha yukarıdaki bir dersi seçme şansınız yok, yukarıdaki yazıda da böyle bir ifade yok, sen böyle bir çıkarımı nerende ve nasıl yaptın anlamadık. Güzel insan Ümit senin gibi parlak ve gelecek vaat edenler gençleri seviyoruz, kendine iyi bak

 4. açık öğretim lisesi – 4 yıllık alan yok 2 yazıyor toplam kredım 99 ben bu sene mezun olabiliyor muyum

 5. AÇIK ÖĞRETİM ALANI 4 YILLIK ALAN YOK -2 YAZIYOR KREDİ TOPLAMIM 99 BENİN MEZUN OLMAMA NE KADAR VARDIR BU SENE MEZUN OLUNUR MU ACABA

  • 71 Kredi daha almanız gerekiyor, teorik olarak 3 dönemde mezun olabilirsiniz. Ancak toplam döneminizi ve kaç zorunlu dersinizin kaldığını da yazsaydınız daha kesin cevap verebilirdik.

  • Evet, şu anda mezunsunuz, sadece bunun sisteme işlenmesi için biraz zaman geçecek. Corona nedeniyle mezuniyet işlemleri de yavaş yürüyor

 6. Merhabalar benim ortak derslerden 101 ve seçmeli derslerden 73 toplam 174 kredim var ve şu anda hiç zorunlu derlerim yok duyduguma gore ortak derslerden en az 120 secmeli derslerden 72 kredi olması gerektigini söylüyorlar benim o zaman muaf oldugum dersleri mi seçmem gerekiyor bu konu hakkinda beni bilgilendirseniz şimdiden teşekkür ederim

  • Mezuniyet için şartlar şöyle:
   1) Toplam en az 8 dönemi tamamlamak;
   2) Ortak derslerden geçmek veya muaf olmak (Türk Dili ve Edebiyatı dersinden geçmek şart)
   3) Toplam kredinizin en az 192 olması.
   192 krediyi ortak veya seçmeli derslerle tamamlayabilirsiniz. Farketmez. Önemli olan (2)inci şartı yerine getirmek, yani: Türk Dili ve Edebiyatı dersinden geçmek şartıyla diğer Ortak derslerden geçmek veya muaf olmak. Sizin toplam dönemizin 8’i geçti ise 174 krediniz var ve ortak dersiniz kalmadı ise yapmanız gereken tek şey Temmuz’daki sınavda 18 kredi daha almak. (mobil uygulamamızı indirdiniz mi? hem tarihleri hatırlatıyor, hem internet kotanızı zorlamadan müfredata uygun son dönem sınav sorularını test olarak çözebiliyorsunuz. AçıkTercih.com AÖL Test Çöz, tıklayın telefonunuza yükleyin.

   • Merhaba aöl den 166 kredim ortak+seçmeli ama türk dil edebiyatı 1 muaf listemde de yok başarılı listemde de yok ve şuan ne zorunlu dersim 0 gösteriyor muaf olduğum derste yokmuş ne yapmalıyım sizce?
    şeçmeli ders alacağım eğer ek sınav açılırsa.

     • Benim 192 kredim var ama bı tane zorunlu dersim var tarih mezun olabilrimiyim yoksa o sinava girmek zorundamiyim

     • Zorundasın tabii ki, maalesef bir ders nedeniyle bir dönem kaybeden ne ilk ne de son öğrencisin Fatma.