AÖL Ders Listelerinde Değişiklik Yapıldı

Açık Öğretim Lisesi ders listeleri TTK’nın 24.09.2014 tarihli kararı gereğince değiştirildi; bu tarihten önce kayıt yaptıranlar için kademeli olarak yeni ders çizelgesi geçerli olacak. 2015-2016 1. dönem için ilk defa veya yeni kayıt olan öğrenciler dikkat: Derslerin kredi değeri değişmiş olabilir, muaf olduğunuz bazı dersleri tekrar almanız gerekebilir!

Alan Yok 2 Uygulaması gelecek yıla ertelendi, ders seçimleri otomatik yapıldı.

AÖL Ders Çizelgesi Değişikliği ile ilgili duyurunun tam metni aşağıda yer alıyor. Biz aşağıdaki duyuru metninin anlamı üzerinde duralım.

  • Halen açık lise (mesleki açık değil, düz açık lise) öğrencileri için alan/kol/dal/bölüm ayrımı yok, yani yine açık liseliler “Alan Yok” alanındalar; ancak TTK Kararı çerçevesinde ders listelerinde değişiklik var.
  • Bu değişiklik sorumlu olduğunuz derslerde ve/veya bu derslerin kredi değelerinde değişmeye yol açabilir;

Peki kimler bu değişiklikten etkilenecek ve etkilenecekse, nasıl etkilenecek?

  • 24.09.2014 tarihli TTK Kararı gereğince yeni ders listesine geçilecek, ancak karar tarihinden önce kayıt yaptıranlar için karar, kademeli olarak uygulanacaktır.
  • 2015-2016 öğretim yılı 1. dönemi (yani bu yıl) yeni (veya ilk defa) açık liseye kayıt olanlardan (veya örgün liselerden açık liseye geçenlerden) toplam dönemi 7 ve üzerinde olanlar yine “Alan Yok” ders çizelgesine göre ders seçmeye ve mezun olmaya devam edebilecekler; ANCAK:
  • Bu öğrenciler her dönem aksatmadan (mezun olana kadar kayıt yenileme işlemlerini yaptrımak zorundalar; aksi takdirde onlarda “Alan Yok 2” çizelgesine tabi olabilirler.
  • Toplam dönemi 6 ve daha az olanlar (örneğin, lise 2’den sonra açık liseye geçen ve henüz 5. döneminde olanlar veya daha önce açık liseye geçmiş olan ve toplam dönemi henüz 6 (veya daha az olanlar) “Alan Yok 2” diye işaretlenmiş ve bu yeni ders çizelgesinden sorumlu tutulmuş durumdadır.
  • İleriki bir tarihte tüm açık lise öğrencileri “Alan Yok 2” çizelgesinden sorumlu tutulacaklar. (Dolayısıyla bir an önce mezun olmanız lehinizedir, aksi takdirde mezun olmanız giderek zorlaşabilir).

Alan Yok 2 Uygulaması gelecek yıla ertelendi, ders seçimleri otomatik yapıldı.

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ DERS ÇİZELGELERİ

Açık Öğretim Lisesinde okutulan derslere ait dönemlere göre haftalık ders çizelgesi, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 24/09/2014 tarihli ve 92 sayılı kararı doğrultusunda değiştirilmiştir. Bu karardan önce kayıt yaptırmış olan öğrencilerimizin mağdur olmaması için söz konusu haftalık ders çizelgesi kademeli olarak uygulamaya konmuştur. Kademeli geçişten dolayı 2015-2016 eğitim öğretim yılı I. Dönem ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemlerine göre; toplam dönemi 7 ve üzerinde olan öğrencilerimiz “Alan Yok”, toplam dönemi 6 ve daha küçük dönemlerde olan öğrencilerimiz ise “Alan Yok 2” olarak adlandırılmıştır. Toplam dönemi 7 ve üzerinde olan öğrencilerimiz daha önce uygulanan Genel Lise derslerinden sorumlu tutulurken, toplam dönemi 6 ve daha az olan öğrencilerimiz ise 24/09/2014 tarihli ve 92 sayılı karar ile kabul edilen ders çizelgesindeki derslerden sorumlu tutulmaktadırlar. Alan yok sistemine tabi olan öğrencilerimiz kayıtlarını yenilememeleri durumunda Alan yok 2, sisteminde okutulan derslerden sorumlu olacaklardır. Bu durumda karşılarına yeni dersler ve iki ders arasındaki kredi farkı birden fazla olan derslerden dolayı daha önce muaf oldukları ortak dersleri (yabancı dil ve matematik vb.) tekrar almak zorunda kalabileceklerdir.

Yine 24/09/2014 tarihli ve 92 sayılı haftalık ders çizelgesine kademeli geçişten dolayı tüm öğrencilerimiz ileride belirlenecek bir tarihte, dönemleri uyduğunda “Alan Yok 2” sistemine tabi olacaklardır. Bu nedenle halen “Alan Yok” sistemine tabi derslerden sorumlu olan öğrencilerimizin her dönem kayıtlarını yenilemeleri yararlarına olacaktır.

Açık Lise ALAN YOK 2 ders çizelgesi ve derslerin kredi değerleri

Alan Yok 2 ders çizelgesi için tıklayın!

 Kaynak: www.aol.meb.gov.tr

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 20 Eylül 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın