AÖL Ders Seçimi Nasıl Yapılır?

Açık Lise sistemden ders seçimi nasıl yapılır? Ders seçimini zamanında yapamayanlar ne yapabilir? Ders seçiminde öncelikli dersler hangileridir? Ortak ve seçmeli ders ne demektir? Muaf olduğunuz dersi tekrar seçebilir misiniz?

23-24 Ağustos arasında Ek Telafi Sınavı için kayıt yenileme ücreti yatıranlar için ders ataması otomatik olarak yapılacak

Ek Telafi Sınavı için kayıt yenileme ücreti yatıranlar için ders ataması otomatik olarak yapılacak 23-24 Ağustos 2021 tarihinde kayıt yenileyen öğrencilerimizin ders atama işlemleriAÖL ders seçimi ile ilgili bilgiler ve resimli açıklamalar aşağıda…

Kayıt yenileme işlemi yapıldıktan sonra, öğrenci sınava girmek istediği dersleri seçmekle yükümlüdür. (Ders seçimini kendisi yapmayan öğrenciler için otomatik ders ataması yapılır. Otomatik ders ataması ile ilgili açıklamalar aşağıda!) Ders seçim işini yapabilmek için aşağıdaki adımları izleyiniz.

1. ÖĞRENCİ GİRİŞİ butonuna tıklayınız.(Şekil 1)

acik-lise-ders-secimi-1

2. ÖĞRENCİ NO VE ŞİFRE İŞLEMİ giriniz. (Şekil 2)

www.aol_.meb_.gov_.tr-ogrenci-girisi-sinav-sonuclari

Güvenlik kodu alanına resimde görülen sayıyı, öğrenci numarası alanına öğrenci numaranızı, şifre alanına şifrenizi giriniz ve Giriş butonuna basınız. Eğer şifrenizi unuttuysanız ya da bilmiyorsanız, MEB Çağrı Merkezi 147 yada Halk Eğitim Merkezine / Mesleki eğitim Merkezine öğrenebilirsiniz.

3. KAYIT YENİLEME ve DERS SEÇME menüsü altındaki Ders Seçme İşlemi ne tıklayınız.(Şekil 3)acik-lise-ders-secimi-2

4. DERS SEÇİMİ

acik-lise-ders-secimi-4

Şekil 4: Ders Seçme ve Silme

“Bu Dönem Sınavına Girebileceğiniz Dersler” başlığı altında bulunan listede seçim yapabileceğiniz dersler yer alır. Bu listenin sol tarafında bulunan mavi acik-lise-ders-secimi-4-mavi butona basıldığında, seçilen dersin “Bu Dönem Seçtiğiniz Dersler” başlığı altında listelendiği görülür. Böylece bir ders seçimi tamamlanmış olur. 35 kredi tamamlanana kadar ders seçimi işlemine devam edilir. Sınava girmek istediğiniz bir dersi seçtiniz ve “Bu Dönem Seçtiğiniz Dersler” başlığı altında yer aldı, ancak sonradan vazgeçtiniz ve bu dersi silmek istiyorsunuz. Bu işlem için, silmek istediğiniz dersin sol yanındaki kırmızı acik-lise-ders-secimi-4-kirmizi butona basmanız yeterlidir.
Ders seçerken aşağıdaki uyarıları dikkate alınız.

a) Öncelikli olarak alt dönemden başlayarak ortak ve zorunlu dersleri seçilmelidir.

b) Seçilecek ders kalmadığı durumda (ortak ve zorunlu) seçmeli dersler ile kredisi tamamlanacaktır.

c) 35 krediye kadar ders seçilebilir.

 

5. OTOMATİK DERS ATAMA

acik-lise-ders-secimi-5

Şekil 5. Otomatik Ders Atama

İsteyen öğrenci, otomatik ders atama butonuna bastığında Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi, öğrenciye en uygun seçebileceği dersleri atamaktadır. Kaydet butonuna basıldığında öğrenciye en uygun dersler atanır. Öğrenci isterse bu atamadan sonra da, ders seçimi tarihleri arasında derslerini değiştirebilir. Ders ataması yapılan öğrenciler hangi derslerden sınava gireceklerini “Dönem Dersleri” butonuna tıklayıp ilgili/içinde olunan dönemi (örneğin 2016/1. Dönem) seçerek atanan dersleri görebilirler, çıktısını alarak Halk Eğitim Merkezlerinden ders kitaplarını alabilirler.
NOT: 35 kredilik ders seçmek sizin faydanıza olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler


Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


AÖL Ders Seçimi Nasıl Yapılır? (2 Yorum)

  1. Her donem 35 kredilik ders mi seçiliyor benim ilk donemim mesele 2. Donemimde kac kredilik secmeliyiz

    • Evet, her dönem 35 kredilik ders seçilebilir; 35 üst sınırdır. Daha az da seçebilirsiniz.Ancak bir an önce mezun olmak için 35 kredilik ders seçmeniz ve tabii bu seçtiğiniz dersleri geçmeniz gerekir.