Açık Lise ders seçimini neden yapamıyorsunuz? Ne zaman bitecek?

Açık Lise ders seçimini neden yapamıyorsunuz? Ne zaman bitecek? Yeni kayıt ve kayıt yenileme işlemlerini yaptıran açık lise öğrencilerinin sisteme girip ders seçimi yapmaları gerekiyor. Ancak sistemde “Ders Seçme” butonu görünmüyor ve ders seçimini yapamıyorlar. Ders seçimi yapamıyorum, neden? diye soran her gün yüzlerce mesaj ve telefon aldık.

Açık Lise 2017/1. dönem ders seçimi işlemleri ne zaman başlayacak? AÖL Müdürlüğü açıkladı 2017/1 dönem ders seçimleri… Devamı için tıklayın!Açık Lise yeni kayıtları ve kayıt yenilemelerinden hemen sonra merak edilen en önemli konu, ders seçimlerinin ne zaman başladığı ve ne zaman bittiğidir. KR Açık Lise Rehberliği olarak çok soru gelen bu konuyu aşağıda açıkladık.

Açık Lise Ders Seçimi başladı mı, ders seçimi son günü ne zaman, kaç kredilik ders seçebileceksiniz?

Ders seçimi konusunu yeni kayıt yaptıranlar ve kayıt yenileme yaptıranlar için ayrı ayrı ele alacağız.

acik-lise-ders-secimi-www.aol.meb.gov.tr-yapmayanlar

Yeni kayıt yaptıran Açık Lise öğrencilerinin ders seçme işlemi:2013-2014 Açık Öğretim Lisesi Yeni Kayıt (İlk Defa Kayıt) Kılavuzunda Ders Seçme işlemi için, “2013 – 2014 Eğitim – Öğretim yılında Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptıran her öğrenci sınavına gireceği dersleri seçmek zorundadır. Öğrenciler ders seçimlerini öğrenci numaralarını ve kişisel şifrelerini kullanarak “www.aol.meb.gov.tr” internet adresinden yapacaklardır.

Ders seçimi yapan öğrenci sistem üzerinden seçmiş olduğu derslere ait raporun çıktısını yazıcıdan basarak, bölgelerinde bulunan kitap dağıtımı yapan Halk Eğitimi Müdürlüklerine “kitap çıktısıyla” birlikte müracaat ederek kitaplarını alacaklardır.” denilmiştir. Ancak ders seçiminin ne zaman yapılacağı, ne zaman başlayıp ne zamana kadar yapılabilceği (son günün ne zaman olduğu) belirtilmemiştir.

Bu durumda yeni kayıt olan açık​ lise öğrencilerinin ders seçmeleri için son günün, yeni kayıtlar için verilen son tarih olan 27 Eylül 2013 tarihi olduğu düşünülebilir.

Kayıt yenileme yaptıran Açık Lise öğrencilerinin ders seçme işlemi:

Açık Öğretim Lisesi ​2013-2014 1. dönem Kayıt Yenileme Kılavuzunda ders seçme işlemi için son tarihin, kayıt yenileme için verilen son gün olan 4 Ekim 2013 olduğu açıkca belirtilmiştir.

Sisteme giriyorum, ders seçimini yapamıyorum: Ders seçme butonu yok!

Evet arkadaşlar tabiri caiz ise “dananın kuyruğunun koptuğu yer”e, yani esas meseleye geldik: Sisteme girdiğinizde ders seçimi yapamama sorunu yoğunluktan kaynaklanan bir sorun. (Bu durum sizin kaydınızla ilgili hiçbir sorun olmadığı anlamına gelir mi? Evet çok büyük ihtimalle ders seçimi yapamamanız sadece yoğunluktan kaynaklanıyor.)

Yaklaşık bir milyon öğrencinin yeni kayıt ve kayıt yenileme yaptırdığını ve aktif öğrenci olduğunu düşünürseniz, bu durumun kaçınılmaz olduğunu görürsünüz.

Bir parantez açalım: Şu an en büyük orta öğretim kurumu hangisidir? En büyük mevcuda sahip lise hangisidir? sorularının cevapları tartışmasız Açık Öğretim Lisesi’dir; ikincisi de Mesleki Açık Öğretim Lisesidir.

Bir milyon açık liselinin durumları tek tek gözden geçirilip ders seçme için durumları aktif hale getiriliyor. Ankara’da AÖL Müdürlüğü’nde çalışan bütün görevli arkadaşlara, başta AÖL Müdürümüz Osman Özdemir hocamıza olmak üzere “kolay gelsin” diyoruz.

Yeni veya devam eden bütün Açık Liseli arkadaşlara da biraz daha sabır diyoruz. Ancak, boş beklemek değil de, arada bir sisteme girip bakarak ve mümkünse derslere şimdiden hazırlanarak bir bekleme diliyoruz.Sonuç:

Açık lise ders seçimi için sisteme arada bir bakarak bir kaç gün daha (direkt aldığımız bilgiye göre bu bir kaç gün 10 günü de bulabilir) bekleyin.

Sistemden ders seçme işlemi nasıl yapılır

  • Peki belirtilen tarihlerde ders seçiminizi yapmazsanız ne olur?Bu durumda AÖL Müdürlüğü sizin yerinize (resen)ders ataması yapar. Sınavlar yaklaştığında sisteme girip atanan (sınava gireceğiniz) dersleri görebilirsiniz.

(Not: Bu durum sizin ilgisiz bir öğrenci olduğunuz ve kendi işinizi takip etmediğiniz anlamına gelir, bu durumda bile sınavlarda başarılı olup okulu bitirebilirseniz siz süper zeki bir öğrencisiniz demektir. Ama kendinize ve zekanıza bu kadar güvenmek yerine işinizi takip edip derslerinizi kendiniz seçerek ve seçtiğiniz derslerin kitaplarını alıp sınavlara hazırlanarak girmeniz gerekmez mi?)

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Ağustos 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın