Açık Lise Kolay Mezun Olma Taktikleri

Açık lise kolay mezun olma ve doğru ders seçimi için ayrıntılar burada. Açık Lise öğrencisi iseniz veya liseyi Açık Öğretim Lisesi’nde bitirmek istiyorsanız, aşağıdaki tavsiyeleri okumanız faydalı olacaktır. Aşağıda alansız (alan yok) öğrenciler için en kolay nasıl mezun olursunuz, dönem kaybetmeden diplomayı en çabuk nasıl alırsınız sorusuna bazı teknik bilgilerle cevap vereceğiz.

Açık Lise 2017/1. dönem ders seçimi işlemleri ne zaman başlayacak? AÖL Müdürlüğü açıkladı 2017/1 dönem ders seçimleri… Devamı için tıklayın!

acik-lise-www.aol_.meb_.gov_.tr-ogrenci-girisi-sifremi-unuttum-300x210


Açık Öğretim Lisesi 2017/1 dönem itibariyle tüm öğrencileri Alan Yok 2’ye geçirdi


Açık Lise öğrencileri, bir öğretim yılında kaç kez sınava girebilir, Açık Lise 3. dönem sınavına kimler katılabilir? Peki açık lise 3. dönem kayıt yenileme tarihleri ne zaman? …

1. Öncelikle, kayıt, kayıt yenileme, ders seçimi ve tabi ki sınav tarihlerini unutmayacağız.
Açık Öğretim Lisesi, aslında o kadar avantajları olan ve sizi (emin olun çoğu zaman sizden bile fazla) düşünen bir sisteme sahip ki, yeni kayıt ve/veya kayıt yenileme ücretini yatırdığınızda siz işlemlerinizi yaptırmasanız bile sizin adınıza yapabiliyor. Örneğin, ders seçiminizi siz yapmamışsanız sizin yerinize ders ataması yapabiliyor. Ancak, bunu tavsiye etmiyoruz, çünkü bu durum liseyi bitirmeyen niyeti olmayan kötü öğrencilikten başka bir şey değil. Dahası hangi derslerden sınava gireceğinizi kendiniz belirlememiş ve görmemiş oluyorsunuz. Hangi derslerden gireceğini bilmeden sınav salonuna giden bir öğrencinin okul bitirmesi elbette çooook zor ve çoook geç olacaktır.

Bu nedenle, ilk iş: Bu tarihleri unutmayacağız.

2. Ders seçiminde ortak dersleri ve seçmeli dersleri dikkatli seçin.

Unutmayın ortak dersleri mutlaka almanız ve ya başarmanız ya da 3 defa başarısız olup muaf olmanız gerekiyor (Bildiğiniz gibi Dil ve Anlatım dersinden muafiyet yoktur, mutlaka geçilmesi şarttır). Ancak 3 defa alıp muaf olmak demek bir dönemde bitirebileceğiniz bir dersi 3 döneme uzatmak demek. Örneğin Matematik 1 ve 2, Geometri 1 ve 2, Fizik 1 ve 2, Kimya 1 ve 2 derslerini ben yapamam diyen ve bu dersleri seçmeyen bir öğrenci 192 krediyi tamamlasa bile mezun olamayacaktır.

Biz diyoruz ki, bu dersleri bir an evvel seçin ve çalışarak geçmeye bakın. Çünkü 3 dönem üstüste bu dersleri alıp muaf olmayı beklemek de sizin liseden bir yıla yakın bir zaman geç mezun olmanıza sebep olacaktır.

Ortak dersleri mutlaka ve öncelikle seçin!

3. Ders seçimini bilinçli yapın.

2. maddede de belirttiğimiz gibi, öncelikle Ortak dersleri seçin. Yanısıra 192 krediyi tamamlamak için ortak derslerin dışında (ortak derslerin tamamını seçip geçtiğinizde 118 kredi toplayabilirsiniz) en az 74 kredilik seçmeli ders almanız gerekiyor. Dolasıyısla her dönem bilinçli seçmeli ders tercihleri yaparak mezuniyetinizi hızlandırabilirsiniz.

BİLİNÇLİ SEÇMELİ DERS TERCİHİ NASIL YAPILIR?
1. İleride üniversite okumak isteyenler hangi alan veya puan türünden bir üniversiteye yerleşmek istiyorsa ona uygun seçmeli dersleri seçmeli.

2. Amacım bir an önce lise diploması almak diyenler, ortak derslere parelel seçmeli dersler seçerek mezuniyetlerini hızlandırabilirler. Örneğin, Dil ve Anlatım 5 ortak dersinin yanısıra, Seçmeli Dil ve Anlatım 5 dersini alarak, tek derse çalışıp iki dersi aynı anda verebilirsiniz.

Ders seçimine dikkat!

4. Seçtiğimiz derslerin sınavlarına hazırlanırken mutlaka çıkmış sınav sorularını çözeceğiz.

Açık Öğretim Lisesi sınavlarında çıkan soruların %70’i son yıllarda çıkan soruların benzerlerinden, hatta bazıları tamamen aynısından (Eylül ayı başında mezun olma durumundakiler için yapılan ek sınavların ise neredeyse tamamı aynı yıl içerisinde yapılan 3 sınavın sorularından) oluşur. Zaten ders kitaplarından yapacağınız konu çalışmalarının hedefini bulabilmesi, çalışırken neye dikkat edeceğinizi görmek açısından da ders kitaplarının yanı sıra çıkmış sınav sorularını bir yandan çözerek çalışmanız daha pratik ve etkili olacaktır.

Bu nedenle, çıkmış sınav sorularını mutlaka çözeceğiz.

Açık Lise ders seçimleri ne zaman başlıyor, ne zaman bitiyor?

Sistemden ders seçme işlemi nasıl yapılır

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler


Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Temmuz 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Açık Lise Kolay Mezun Olma Taktikleri (20 Yorum)

 1. Merhaba hocam, ben en son 2013 de açık lise sınavlarına girmiştim o zaman türk dili ve edebiyatı 6 ve 7 yi başarılı olarak geçmişim, ancak 87 kredim var, ve 2 sene daha sınavlara girmem gerekiyor, şimdi ise bana 6 ve 7yi seçtirmiyor illa ortak olan 3 – 4 dersleri seçmeniz lazım önce diyor. benim matematiğim sıfır. hiç bir bilgim yok, asla anlamıyorum kafam almıyor. eskiden 6 7 türk dili edebiyatı verebilmişken, şimdi neden başka 6 7 dersleri seçemiyorum illa ki matematik 3 4 e girmek zorundayım. bu şekilde ben bunları veremediğim sürece de 5 yılda bile mezun olamam. matematiği seçmemek için bir yol varmı? cidden matematiğim 0. teşekkürler.

  • Matematik 1-2-3-4’ten kaçış yok. Ya girip sınavda geçeceksiniz ya da 3 kere sınava girip kalacak ve muaf olacaksınız. Kalan iki matematik dersiniz varmış 6+6=12 kredi demek. 2 sınavda daha o dersleri seçip kalırsanız muaf olursunuz. Size toplamda sadece 1 dönem kaybettirmiş olur. Matematiğe selam yola devam…

 2. Mereba bn imam hatib 2.sınıfta kaldım dahada gitmedim açö yazıldım bana 92 kredi verildi bu durum da ben kaç dönem de mezun olurum. Teşekkürler…

  • Toplam dönemin ve yaşına da bağlı. Bu sene de mezun olabilirsin, gelecek yıla da kalabilirsin. Toplam dönemini ve yaşını da yazarsan daha kesin konuşabilirim

 3. merabalar hocam açık öğretim lisesine 2010 da yazıldım okuduğum dönem 8 kreedim 39 bu kadar uzun sürmesinin sebebi çoğu zaman genel olarak yılda 1 dönem griip bıraktım suan cok pişmanım yoksa şimdiye coktan mezun olmustum ..
  neyse kısa bir kaç soru sormak istiyorum 1 cisi mezun olduğumda istediğim bölümü okuyabilirmiyim uniwersitede .
  2 cisi ders şeçimi yaparken geçmiş dönemlere ait kaldığım derslerim var 2010 dan 2017 günümüzze kadar öncelikli olarak geçmiş döneme ait dersleri şeçip geçmem gerekicek sanırım öyle değilmi cevablarsanız çok memnun olurum şimdiden Teşekkürler..

  • 1) Evet, mezun olduğunuzda kazanabildiğiniz her bölümde okuyabilirsiniz. Her hangi bir kısıtlama yok, önemli olan sizin YKS’de (üniversite sınavında) gerekli puanı almanız.
   2) Öncelikle geçmiş dönemlerin (sizin döneminiz 8 olduğu için hemen her dönem sizin için geçmiş dönem olmuş) ortak (zorunlu) derslerini seçerek devam edin; ortak dersleri tamamen bitirdikten sonra seçmeli derslerden seçin.
   Önemli olan karar vermek ve başlamak, gerisi gelir. Sorularınız olursa cevaplamaya hazırız. Başarılar…

 4. merabalar hocam açık öğretim lisesine 2010 da yazıldım okuduğum dönem 8 kreedim 39 bu kadar uzun sürmesinin sebebi çoğu zaman genel olarak yılda 1 dönem griip bıraktım suan cok pişmanım yoksa şimdiye coktan mezun olmustum ..
  neyse kısa bir kaç soru sormak istiyorum 1 cisi mezun olduğumda istediğim bölümü okuyabilirmiyim uniwersitede .
  2 cisi ders şeçimi yaparken geçmiş dönemlere ait kaldığım derslerim var 2010 dan 2017 günümüzze kadar öncelikli olarak geçmiş döneme ait dersleri şeçip geçmem gerekicek sanırım öyle değilmi cevablarsanız çok memnun olurum şimdiden Teşekkürler..

 5. Merhaba şuan toplam kredim 65 ve en hızlı şekilde mezun olmam gerekli liseyi direk dışardan yazıldım hiç liseye gitmedim bu nedenle 8 yıldır bitmiyor zorunlu dersim 5 fakat çalışsam da bir türlü anlamıyorum sizce ne yapmam gerekli ?

  • Zorunlu derslerinizden (Dil Anlatım hariç) 3 kere sınavlara girip başarısız olarak muaf olabilirsiniz.
   Ancak esas sorununuz 65 krediyi 192’ye tamamlamak. Eğer acele de ediyorsanız tek yol da çalışmak, sınavlara mutlaka çıkmış sınav soruların çözerek hazırlanın. Seçtiğiniz her dersten çıkmış sınav sorularının en 5-10 kadarını çözün; 20 sorunun en az 15 kadarını doğru yapmaya başlarsanız sınavda da o dersleri kesin geçebilirsiniz.
   Daha fazla zaman kaybetmek istemiyorum diyorsanız bir yukarıdaki çalışma olayına; ama tabii öncelikle de kayıt yenileme, ders seçimi ve sınav tarihlerini takip etmeye ve kaçırmamaya dikkat edin.

 6. Adamin bey 136 kredim var 12.siniftan açığa yeni geçtim 12 zorunlu dersim var ağlasam mı gülsem mi nasıl yapabilirim yardımcı olun

  • Toplam kredin daha fazla olabilirdi. Ancak ağlanacak bir durum yok. 12 Ortak-Zorunlu dersi vererek 56 kredi daha topladığın anda mezunsun. Bu da iyi çalışırsan 2 dönemde, hatta başvurduysan ek sınav ve sonra 2018-1. dönem sınavıyla bitebilecek ve bu yıl içinde mezun olabileceğin bir durum demektir. Yarın son gün (28 Eylül Cuma) kayıt yenilemeni ve ders seçimini yapmayı ihmal etme.

 7. S.A ben İmam Hatip lisesi son sınıfa geçtim bu sene sınavdan dolayı AÖL e geçmek istiyorum benim mezun olmama gibi bi şansım var mı acaba hemen cevap verirseniz sevinirim

  • AÖİHL’den son sınıfta iken AÖL’e geçecekseniz bu yıl mezun olursunuz. Ortak ve seçmeli ders kredi toplamlarınızı yazsanız daha net konuşabilirdim. Ancak zaten bu yıl (2019) içinde de en az 4 sınav yapılır ve her dönem 35’er kredilik ders seçimi yaparsınız. Yani bir yılda 140 kredi toplamanız mümkün. Sınavlara çalışarak girerseniz kesin mezun olursunuz.

 8. Selamünaleyküm ben açik imam hatip lisesinde okuyorum bu sene 11.sınıfı okuyacağım şu andanda alan 52 ortak seçmeli 106 kredim var yüzyüze derlerimi üstten ders alip 11 ve 12 .sınıfi bir arada okuyabilirmiyim böyle bir hakkım varmı acaba .54 yaşındayım eşimden dolayı biraz sıkıntı oluyorda çabuk bitirmek istiyorum.şimdiden teşekkür ederim

  • A.s. Yüz yüze eğitimde hızlandırma veya sıkıştırma gibi bir yol yok diye biliyoruz. Herhangi bir yol varsa belki, yüz yüze eğitim derslerini aldığınız İHL’nin idarecileri bilebilir. Onlara sordunuz mu?

  • Bu sayfada açık lise kolay mezun olma ve ders seçme ile ilgili bilgiler var. Sizin sorun var dediğiniz açık lise coğrafya 6 testine baktık. Bir soru da küçük bir düzeltme yaptık, teşekkür ederiz. Sorun olduğunu düşündüğünüz her şeyi paylaşmaya devam edin, teşekkür ederiz.

 9. açık lise kolay mezun olma ve doğru ders seçme konulu bu sayfa geçtiğimiz yıllarda açık öğretim lisesi konulu sayfalar içinde en çok ziyaret edilen sayfaydı. Açık lise ders seçimi, ders seçme tarihleri, doğru ders seçme stratejisi v.b. konularda buradan yorum yaparak soracağınız sorulara uzman rehberlik öğretmenimiz cevap veriyor.

  • merhaba ben 11 sınıfta kalarak aol ye kayıt oldum suanki kredi puanım 82 bazı sayfalarda 8 döenem okumak zorunluluğu yazıyor 192 krediyi tamamlayıp 8 dönem okumak zorundamıyım?

   • Evet toplam 8 dönem ve 192 kredi şart. Sizin döneminiz şu anda 6’dır. Kayıt yaptırdığınız dönem AÖL’de 1’inci. toplamda 7’inci döneminiz olur. Dönem sorunuzuz yok. Önemli olan 192 krediyi tamamlamanız ve ortak dersleri vermeniz. Sorun yok. Çalışın, kayıt yenileme tarihlerini kaçırmayın ve sınavlara zamanında girin. Bir yılda mezun olmanız mümkün.