Bu dönem Açık Lise sınavlarına giremedim, şimdi ne olacak?

Bu dönem Açık Lise sınavlarına giremedim, şimdi ne olacak? Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin bazı dönemler, kayıt yenileme ve ders seçimin yapmış olmasına rağmen, çeşitli nedenlere sınavlara giremediği oluyor. Peki bu durumda ne olur? Ne yapmak gerekir? Bir kaybınız olur mu?Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den hem afet bölgelerindeki öğrenciler, hem yurt genelindeki ek sınava giremeyen öğrenciler için bir telafi sınavı yapılacak: Kayıt yenilemeler 23-24 Ağustos tarihleri arasında, online sınav 27 Ağustos saat 9:30 ile 28 Ağustos saat: 23:59 tarihleri arasında yapılacak.

3-7 Temmuz 2021 Açık Lise 2020-3. Dönem online sınavına giremeyenler: 

2021 yılı içinde kaç Açık Lise sınavı var!

AÖL, sistemi bilindiği gibi yılda 2 normal dönem, 18 yaşından gün alanlar için bir 3. dönem ve mezun olması için az kredi eksiği kalan, 8 dönemi tamamlayanlar için de yılda bir veya iki ek sınav döneminden oluşuyor. Ve mezun olabilmek için hem 8 dönemi tamamlamak, hem en az 192 krediyi toplamak, hem de zorunlu derslerden geçmek (veya muaf olmak) gerekiyor.

Buna göre baktığımızda, sınava giremediğiniz her dönem sizin mezuniyetinizi en az bir dönem daha geciktirmiş olur. Bu bir dönem de en az bir kaç ay, çoğu zaman en az 6 ay daha geç mezun olmanız anlamına gelir.

Ancak soruyu şöyle sorarsak: Dönem sınavına girmenin bir cezası var mıdır?
El-cevap: Hayır hiçbir ekstra cezası yoktur. Bir sonraki dönem kayıt yenilemenizi yaptırıp kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Mevcut kredileriniz eksiltilmez veya silinmez. Para cezası zaten yok.

Ancak siz kaçırdığınız veya girmediğiniz her sınavla: 1) Kayıt parasını çöpe atmış, 2) O dönem boşuna işlem yaptırmış, 3) daha önemlisi: mezuniyetinizi geciktirmiş oluyorsunuz ki, zamanın kıymeti hiçbir şeyle ölçülmez.

Yani sevgili açık liseli arkadaşlar: Sınavlara girmemek veya ihmal etmekle, sadece siz kendi kendinize kötülük yapmış, kendinizi cezalandırmış oluyorsunuz.

Siz en iyisi mi, çok önemli bir engel olmadığı sürece sınavlarınıza girin ve tabii ki, lütfen çalışarak girin!

Kayıt ve sınav tarihleri için AÖL İş Takvimi, Sınav ve Kayıt Tarihleri ile ilgili önemli gelişmeler burada!

3-7 Temmuz 2021 Açık Lise 2020-3. Dönem online sınavına giremeyenler: 

2021 yılı içinde kaç Açık Lise sınavı var!

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 23 Ağustos 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Bu dönem Açık Lise sınavlarına giremedim, şimdi ne olacak? (55 Yorum)

 1. 7-8 temmuz sinavlarini kacirdim ne gibi bir zararim olur moralim bozuldu veya yapabilecegim bir sey var mi ?

  • Şu anda yapılabilecek bir şey yok. Ek sınavı ve 2018-2019 1. Dönem kayıt yenileme ve sınav tarihlerini kollayın, duyuruları takip edin

 2. hocam iyi günler benim sorum şu :ben 7 8 temmuz 3 dönem sınavına girdim ancak cumartesi 1. oturuma sadece girdim ondan sonrakilerine giremedim bu giremediğim oturumlar nedeninden 1.oturumum yanarmı?ve ek sınav olur mu sizce teşekkürler.

  • Girmediğin oturumların derslerinden kalırsın, girdiğin oturumların derslerini (en az) 9 doğru yaptıysan geçersin. Mezuniyetini uzatmış oldun. Başka bir kayıp veya ceza yok.

 3. bn sinav harcini yatirdim ama m melekete gitmek zorunda kaldim sinav yer degisikliginide yapamadim askerlik tehcilini etkiler mi aceba

  • Sınav girip girememe değil, kayıtlı olup olmama (kayıt yenilemeyi kesintisiz 3 dönem yaptırıp yaptırmama) askerlik tecilini etkiler. Ancak siz önümüzdeki pazartesi bulunduğunuz il/ilçe millî eğitim müdürlükleri Bölge Sınav Yürütme Komisyonuna başvurarak sınava yedek salonda girebilirsiniz. İl/ilçe milli eğitim müdürlüğüne veya halk eğitim merkezine gidip komisyonun yerini öğrenin ve başvurunuzu yapın. Askerlik teciliniz de riske girmesin, sınavı da kaçırmayın, malumunuz kaç kredi alırsanız kârdır. İlgili duyuru için tıklayın!

 4. Temmuzdaki sınav için kayıt yaptırmam gerekiyormuş ama ben yaptıramadım şimdi ağustostaki genel sınava girebilirmiyim birde temmuz ayındaki sınav için tekrardan ek kayıt açılırmı birde bunları nerden takip edebilirim

  • En iyisi haftada bir kaç defa açık lise sitesine girmek ve yeni duyuru var mı diye bakmak. Açık lise iş takvimine bakmak yeterli olmuyor. Siz haftada bir kaç defa bizim sitemize girip ana sayfadaki haberlere bakarsanız, biz neler olacağını, haberleri, duyuruları ve tahminleri daha açıklayıcı şekilde veriyoruz.
   Gelelim bundan sonraki sınavlara: 7-8 Temmuz’daki 3. dönem sınavından sonra Eylül gibi bir Ek sınav olur. Ancak ek sınava herkes giremez. Herkesin girebileceği sınav (2018-1. dönem sınavı) geçen yıl gibi Aralık ayında olabilir. 1. dönem sınavı için Kayıt Yenileme işlemleri Ağustos ayında başlar, Eylül’de devam eder. Siz Ağustos ortası gibi mutlaka duyurulara bakın.

 5. Lise son sınıf ogrencisiyim Ben 1. Donem okulumda sinavlarima girdim 2.donem açıköğretim gectim ve 2. Donem sınavlarını gectim kredim 217 ben 3. Sinava giriecekmiyim halk egitim merkezi 18 doldurmusssun girmen gerekiyor dedi sizcede 3. Donem sinava girmem gerekiyor mu

 6. benim 222 kredim var ama zorunlu derslerim var bu şekilde ünüversteye başvuru yapabilirmiyim
  ve nasıl mezun olurum

   • Merhaba. 8.Dönemdeyim, 230 kredim var ve sadece ortak derslerimden edebiyat sınavını veremedim. Bu sınava girmek için kayıt yenilemem gerekiyor mu?
    Öyleyse, kayıt dönemi tam olarak ne zaman bitiyor acaba?
    Bir de, bu sınavı vermeden ve mezun olmadan önce üniversite sınavına girmemde bir sorun olmaz, değil mi? (TYT-YKS için başvurumu yaptım)

    • 20 Mayıs son gün, kayıt yenileme tabii ki yaptırmalısın. Yaptırmazsan sınava giremez mezun olamazsın.

 7. Ben 12.sınıfın 2.dönemi açığa geçtim ve kredim 271 di ve 2.dönem olan bütün sınavlara girdim şimdi direk mezun mu olacağım yoksa 3.döneme kayıt yaptırmalı mıyım?

 8. Peki bişey sormak istiyorum kardeşim şuan 9. Sınıf ve açık öğretim de okuyor 1. Dönem sınavlara girdi 2. Dönem ilkine girdi 2.ye giremedi ve önümüzdeki yıl normal liseye geçecek şimdi nolacak lütfen açıklayabilir misiniz

  • Geçtiği dersleri başarılı sayılır, kaldığı dersler çok ise ve ortak ders ise yine 9. sınıftan başlar, değilse 2. (10.) sınıftan devam edebilir.

  • Milli Eğitim girmediğiniz sınav için puan vermez. Sınavlara girip dersleri geçerek kendiniz kredi alırsınız.

 9. Yardım lütfen.260 kredim var.Son dönemdeyim 5 dersim var mezun olmam için ve alan dersim yoktur.3 tanesine girdim ancak 2 tanesini kacirdim tarihi yanlis gormekten dolayi.sadece trafik ve din kültürü sinavina giremedim.son senem oldugu için üniversite sınavına girecegim.sorum sudur;bu giremedigim 2 sinava tekrar girebilyor muyum,mezun olabilecek miyim yanidönem sonunda?

  • Tabii ki, girebilir ve bu yıl mezun olursunuz. 7-8 Temmuz’da 3. dönem sınavları var. Kayıt yenileme için para yatırmayı ve ders seçmeyi unutmayın. Şimdilik 14 Nisan 10 Mayıs görünüyor, tarihler değişebilir. Bu ay sonuna doğru mutlaka kayıt duyurulara bakarak veya buradan bakarak kayıt yenilemenizi yaptırıp Temmuz’daki sınavalara girin. O kadar. Bu kadar basit, başka hiçbir sorun olmaz.

 10. Merhaba. Ben Açık Liseye Örgün sistemin 11. sınıfının 2. döneminde geçtim. MF seçtiğim için ileri mat, fizik vs.yle kredi sınırı doldu, zorunlu derslerin sınavları kaldı sadece. Ders seçme dönemini kaçırdığım için sistem bana rastgele istemediğim bir ton seçmeli ders verdi. Ben bu seçmeli sınavlara girmek de, notlarının OBP’mi etkilemesini de istemiyorum. Sadece ortak sınavlara girip de seçmelilerin hepsinden özellikle kalırsam bu dönemim boşa gider mi? Kalınan dersler OBP’mi etkiler mi, sistemde görünür mü(ve bunun üniversiteye girerken bir zararı olur mu)? Teşekkürler.

  • Mezun olmak için Zorunlu dersleri geçmek (veya muaf olmak) ve 192 krediyi tamamlamak (veya geçmek) şart. Zorunlu ders kalmamasına dikkat edin.
   Seçmeli dersler, eğer onlar olmadan da 192 krediyi tamamlayabiliyorsanız şart değildir; kalabilirsiniz.
   Seçmeli derslerden kaldığınızda ortalamanız (OBP’niz) etkilenmez, zararı olmaz; düşük notla geçerseniz OBP’nizi düşürür.
   Son(uç) not olarak: seçmeli dersler krediniz 192’ye tamamlamak için gerekli olabilir, krediniz yeterli ise sınavda hiç dokunmadan bırakabilirsiniz.

   • Ben lise son sınıfın 2. Döneminde okumuş olduğum Anadolu lisesinden kaydımı açık ögretim lisesine aldırdım.Amacım üniverste sınavına daha rahat hazırlanmaktı.Örgünden geçis yaptığım için kredim dolmak üzereydi 5 dersin sinavina girmen yeterli olacaktır dediler halk eğitim merkezindeki görevliler.3 dersin sinavina girdim lakin kalan 2 dersin sinavını karçirdiğim için giremedim.Halk eğitim merkezine gittim açik ogretim lisesi 3. Dönemine tekrar kayıt yaptırman gerekiyor ve temmuzdaki 3. Dönem

    • Aynen, Halk Eğitim Merkezinden aldığınız bilgi doğru. 3. Dönem sınavına girerek mezun olabilirsiniz. Kayıt yenilemeyi unutmayın. Kayıt yenileme tarihi 21 Nisan’dan sonra açıklanır.

   • Merhabalar bu dediginiz durum hala gecerli degil mi benim de ders secimimi sistem otomotik olarak yapmis kredim yuksek yani seçmeli dersler Gereksiz onlari hic isaretlemeden biraksam ortalamami etkilemez degil mi yoksa sinav yerine onlara calisicam gibi gozukuyor ortalamami dusurmemesi icin

    • Ortalamanız (diploma notunuz) mezun oluncaya kadar geçtiğiniz derslerin kredileri ve geçme notlarının çarpımı ile belirlenir. Sınavda geçer not almadığınız hiçbir ders ortalamanızı etkilemez. Bu kesin bilgi.
     Sizin kredi sorununuz yoksa seçmeli dersler için ne zaman kaybedin, ne kendinizi yorun. Siz sadece kalan ortak dersleri geçmeye (diploma notunuzun yüksek olması için yüksek notla geçmeye) bakın.

 11. hocam merhabalar . ben geçen sene şubeye gittim ve 1 sene yani 2017 sonuna kadar tecil verdiler. oradaki görevli bana kayıt yenilemelerini aksatmamam gerektiğini söyledi yani dönemlerimin aktif olması gerekiyormuş tecil için. benim bu seneki bütün dönemlerim aktif hepsine kayıt yaptım fakat 1. ve 2. dönem sınavlarına girdim 3. dönem sınavlarına giremedim . kayıtlarım tam ama 3. dönem sınavlarına girmedim diye tecil etmeme gibi bir durumları olurmu acaba şimdiden teşekkür ediyorum .

  • Sınava girmemem askerlik tecilini etkilemez. Sadece mezuniyetini geciktirir. Bu arada en fazla 12 dönem tecil hakkın var, 12 döneme kadar mezun olmazsan askere orta okul mezunu olarak gitmen gerekir.

   • anladım hocam yani sınava girmemem etkilemez diyorsun. fakat hocam o 12 dönem hakkında birşey diyemeyeceğim çünkü askeriyedeki görevli memur bana 29 yaşına kadar her sene geleceksin tecil edicez dedi benim dönemim en son 7 iydi yani bu durumda sizin dediğinize göre benim en fazla 1 sene sonra askere alınmam gerekiyor fakat görevlinin dediği farklıydı. ayrıyetten benim bildiğim kadarıyla 12 dönemin sonunda sadece öğrencilik haklarından yararlanamıyorsun yani pasa vb. gibi şeylerden öğrenimine devam edebiliyorsun. iyi çalışmalar.

    • 2016-2017 1. DÖNEM Kayıt Yenileme Kılavuzunda da:
     Askerlik Ertelemesi
     Askerlik kanununda (1111 – 35 /c) yapılan değişiklikle Açık öğretim Lisesi
     öğrencilerine askerlik tecil (erteleme) hakkı verilmiştir. Askerlik çağında ki öğrencilerimiz,
     Halk Eğitimi Merkezi ile Meslekî Eğitim Merkezi Müdürlüklerinden alacakları onaylı “Ek.C2”
     formuyla Askerlik şubelerine tecil (erteleme) başvurusunda bulunabilirler.
      Dikkat: Öğrencilik durumu “Aktif”, “Donuk” ve “Silik” konumdaki öğrencilere
     Ek.C2 belgesi düzenlenebilir. Ancak belgenin kabulü Askerlik Şubelerinin sorumluluğundadır.
     Deniyor. Kaynak: http://www.aol.meb.gov.tr/sites/default/files/dokumanlar/2016-2017_1_yeni_kayit_kilavuzu.pdf

     • aynen işte hocam askerlik çağında olsada tecil ediyorlar fakat dönem 12 den fazla ise şubede aktif dönemlere bakıyorlar eğer düzgünse tecil veriyorlar ama baktılar kayıt yok adamlar diyor ki bu sırf tecil için aöl de devam ediyor buseferde tecil vermiyorlar benim çıkardığım bu. tekrardan kolay gelsin. iyi akşamlar