Bu dönem Açık Lise sınavlarına giremedim, şimdi ne olacak?

Bu dönem Açık Lise sınavlarına giremedim, şimdi ne olacak? Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin bazı dönemler, kayıt yenileme ve ders seçimin yapmış olmasına rağmen, çeşitli nedenlere sınavlara giremediği oluyor. Peki bu durumda ne olur? Ne yapmak gerekir? Bir kaybınız olur mu?Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den hem afet bölgelerindeki öğrenciler, hem yurt genelindeki ek sınava giremeyen öğrenciler için bir telafi sınavı yapılacak: Kayıt yenilemeler 23-24 Ağustos tarihleri arasında, online sınav 27 Ağustos saat 9:30 ile 28 Ağustos saat: 23:59 tarihleri arasında yapılacak.

3-7 Temmuz 2021 Açık Lise 2020-3. Dönem online sınavına giremeyenler: 

2021 yılı içinde kaç Açık Lise sınavı var!

AÖL, sistemi bilindiği gibi yılda 2 normal dönem, 18 yaşından gün alanlar için bir 3. dönem ve mezun olması için az kredi eksiği kalan, 8 dönemi tamamlayanlar için de yılda bir veya iki ek sınav döneminden oluşuyor. Ve mezun olabilmek için hem 8 dönemi tamamlamak, hem en az 192 krediyi toplamak, hem de zorunlu derslerden geçmek (veya muaf olmak) gerekiyor.

Buna göre baktığımızda, sınava giremediğiniz her dönem sizin mezuniyetinizi en az bir dönem daha geciktirmiş olur. Bu bir dönem de en az bir kaç ay, çoğu zaman en az 6 ay daha geç mezun olmanız anlamına gelir.

Ancak soruyu şöyle sorarsak: Dönem sınavına girmenin bir cezası var mıdır?
El-cevap: Hayır hiçbir ekstra cezası yoktur. Bir sonraki dönem kayıt yenilemenizi yaptırıp kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Mevcut kredileriniz eksiltilmez veya silinmez. Para cezası zaten yok.

Ancak siz kaçırdığınız veya girmediğiniz her sınavla: 1) Kayıt parasını çöpe atmış, 2) O dönem boşuna işlem yaptırmış, 3) daha önemlisi: mezuniyetinizi geciktirmiş oluyorsunuz ki, zamanın kıymeti hiçbir şeyle ölçülmez.

Yani sevgili açık liseli arkadaşlar: Sınavlara girmemek veya ihmal etmekle, sadece siz kendi kendinize kötülük yapmış, kendinizi cezalandırmış oluyorsunuz.

Siz en iyisi mi, çok önemli bir engel olmadığı sürece sınavlarınıza girin ve tabii ki, lütfen çalışarak girin!

Kayıt ve sınav tarihleri için AÖL İş Takvimi, Sınav ve Kayıt Tarihleri ile ilgili önemli gelişmeler burada!

3-7 Temmuz 2021 Açık Lise 2020-3. Dönem online sınavına giremeyenler: 

2021 yılı içinde kaç Açık Lise sınavı var!

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 23 Ağustos 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Bu dönem Açık Lise sınavlarına giremedim, şimdi ne olacak? (55 Yorum)

 1. hocam merhaba ben şuan kaydımı yenilemediğim için sınava giremiyorum napabilirim acaba teşşekkür ederim

 2. 2. dönem için kayıt yenilemeyi unuttum şuan hiçbir sınava giriş yapamıyorum bu durumu düzeltmenin bir yolu var mı ? nasıl telafi edebilirim bu durumu ?

 3. Bu sene son senem, 2. Dönem kayıt yenilemeyi unuttum. Tarihlere baktığım zaman yenileme zamanı geçmiş. Mezun olmam için 10 krediye ihtiyacım var. Kalan zorunlu ders sayısı da 4 gözüküyor. Şimdi ben bu 4 dersi veremezsem mezun olamıyor muyum? Bir de 3. Dönem sınavına girip bu sene mezun olabilir miyim? Bu durum YKS’mi etkiler mi?

  • 3. dönem sınavına girebilmek için 4 Temmuz 2003 veya daha önce doğmuş olman lazım. Eğer yaşın tutuyorsa 3. dönem sınavına girerek o kalan derslerini geçip mezun olabilirsin. Bu durum YKS’ni etkilemez. En kötü ihtimalle Ek sınavda veya Aralık 2020 sınavında mezun olursunuz. Açık Lisede çareler tükenmez.

 4. Merhaba açık öğretim lise kitapları ne sıklıkla değişir ben veremediğim derslerime çalışmak için aynı kitapları kullanabilir miyim

  • Tavsiye etmem, geçen yıla göre 2018 2019 öğretim yılında bir çok ders ve kitap ciddi ölçüde değişti. Tamamamen kaldırılan, yeni eklenenler olduğu gibi başta Biyoloji ve İngilizce olmak üzere ders adı aynı kalan ama kitaplardaki konuları çok fazla değişen dersler var. Burada örnek olarak bir iki dersin adını yazdık. Diğer bir çok derste de değişiklikler var. Doğrusu (tek tek hangisi değişti uğraşmak yerine) yeni kitaplardan çalışmak. 2018 2019 AÖL kitapları bu linkte.
   Çıkmış soruları çözerken de aynı şekilde değişen ve kaldırılanlarla uğraşmak yerine son dönem sorularını çözün: Mobil uygulamamızı indirdiniz mi? hem tarihleri hatırlatıyor, hem internet kotanızı zorlamadan müfredata uygun son dönem sınav sorularını test olarak çözebiliyorsunuz. AçıkTercih.com AÖL Test Çöz

 5. Merhaba 2.dönem sınavlarından bazılarına giremedim. Giremediğim sınavlara 3.dönemde girmeyi planlıyorum fakat 3.döneme kayıt yaptırabilmek için farklı şartlar gerekiyor mu ve 3.dönem yani yazın mezun olmak yks ve tercih dönemini etkiler mi?

 6. Merhaba hocam ben bu 6-7 Nisan sınavlarında bir sınavıma giremedim 8.dönemim bu dönem mezun olmam gerekiyor üstelik YKS’ye de başvuru yapmıştım bu girmediğim zorunlu ders sınavı mezun olmama engel olur mu veya telafi gibi bir sınavla bu durumu tersine çevirmenin imkanı yok müdür?

 7. Sınava girilmediği takdirde 3 defa başarısız olma durumu ile dersten muafiyet gerçekleşir mi? yoksa illa sınava girmek mi gerekir? yani sınava girip boş bırakarak kalmak şart mıdır?

 8. Son sene AOL geçtim zorunlu dersleri seçtim kredim normalde tamam mezun olmak için 2 sınavada katılıp bu dersleri vermek zorundaymıyım mesela veremediğim ders olursa mezun olamazmıyım diploma notum ne olur

  • Evet kalan zorunlu (ortak) dersleri geçmek zorundasınız. Türk Dili ve Edebiyatı haricindeki ortak derslerden 3 dönem sınava girip geçemezseniz muaf olur ve yine mezun olabilirsiniz. Ancak (ve sadece Türk Dili ve Edebiyatı dersinden geçmek zorundasınız. Tabii en iyisi önümüzdeki iki dönemde (Aralık ve Mart sınavları) ortak dersleri geçip mezun olmanız.