Açık Lise Kolay Mezun Olma ve Doğru Ders Seçimi

Açık Lise Kolay Mezun Olma Taktikleri

Bir Açık Lise öğrencisi iseniz veya liseyi Açık Öğretim Lisesi’nde okumak istiyorsanız, aşağıdaki tavsiyeleri dikkatli şekilde okumanız yararınıza olacaktır. Aşağıda alansız (alan yok) öğrenciler için en kolay nasıl mezun olursunuz, dönem kaybetmeden diplomanıza en çabuk nasıl kavuşursunuz sorusuna bazı teknik bilgilerle cevap vereceğiz. Açık Lise


Açık Öğretim Lisesi tüm öğrencileri Alan Yok 2’ye geçirdi


Açık Lise öğrencileri, bir öğretim yılında kaç kez sınava girebilir, Açık Lise 3. dönem sınavına kimler katılabilir? Peki açık lise 3. dönem kayıt yenileme tarihleri ne zaman? … İş Takvimi 2021

 

Üniversite kazanan, ancak 2. dönem veya 3. dönem sınavlarında mezun olamayan açık lise öğrencileri her yıl Ağustos ve Eylül aylarında açık lise ek sınav yapılacak mı sorusunu soruyor. Açık Öğretim Lisesi sisteminde ek sınavlar ne zaman yapılırek sınavlara kimler girebilir, açık lise ek sınavları her yıl yapılır mı? Ek sınav nedir, nerelerde yapılır, herkes girebilir mi?

1.

Öncelikle, kayıt, kayıt yenileme, ders seçimi ve tabi ki sınav tarihlerini unutmayacağız.

Açık Öğretim Lisesi, aslında o kadar avantajları olan ve sizi (emin olun çoğu zaman sizden bile fazla) düşünen bir sisteme sahip ki, yeni kayıt ve/veya kayıt yenileme ücretini yatırdığınızda siz işlemlerinizi yaptırmasanız bile sizin adınıza yapabiliyor. Örneğin, ders seçiminizi siz yapmamışsanız sizin yerinize ders ataması yapabiliyor. Ancak, bunu tavsiye etmiyoruz, çünkü bu durum liseyi bitirmeyen niyeti olmayan kötü öğrencilikten başka bir şey değil. Dahası hangi derslerden sınava gireceğinizi kendiniz belirlememiş ve görmemiş oluyorsunuz. Hangi derslerden gireceğini bilmeden sınav salonuna giden bir öğrencinin okul bitirmesi elbette çooook zor ve çoook geç olacaktır.

Bu nedenle, ilk iş: Bu tarihleri unutmayacağız.

2.

Ders seçiminde ortak dersleri ve seçmeli dersleri dikkatli seçin.

Unutmayın ortak dersleri mutlaka almanız ve ya başarmanız ya da 3 defa başarısız olup muaf olmanız gerekiyor (Bildiğiniz gibi Dil ve Anlatım dersinden muafiyet yoktur, mutlaka geçilmesi şarttır). Ancak 3 defa alıp muaf olmak demek bir dönemde bitirebileceğiniz bir dersi 3 döneme uzatmak demek. Örneğin Matematik 1 ve 2, Geometri 1 ve 2, Fizik 1 ve 2, Kimya 1 ve 2 derslerini ben yapamam diyen ve bu dersleri seçmeyen bir öğrenci 192 krediyi tamamlasa bile mezun olamayacaktır. 

Biz diyoruz ki, bu dersleri bir an evvel seçin ve çalışarak geçmeye bakın. Çünkü 3 dönem üstüste bu dersleri alıp muaf olmayı beklemek de sizin liseden bir yıla yakın bir zaman geç mezun olmanıza sebep olacaktır. 

Ortak dersleri mutlaka ve öncelikle seçin!

3.

Ders seçimini bilinçli yapın.

2. maddede de belirttiğimiz gibi, öncelikle Ortak dersleri seçin. Yanısıra 192 krediyi tamamlamak için ortak derslerin dışında (ortak derslerin tamamını seçip geçtiğinizde 118 kredi toplayabilirsiniz) en az 74 kredilik seçmeli ders almanız gerekiyor. Dolasıyısla her dönem bilinçli seçmeli ders tercihleri yaparak mezuniyetinizi hızlandırabilirsiniz. 

BİLİNÇLİ SEÇMELİ DERS TERCİHİ NASIL YAPILIR? 

1. İleride üniversite okumak isteyenler hangi alan veya puan türünden bir üniversiteye yerleşmek istiyorsa ona uygun seçmeli dersleri seçmeli.

2. Amacım bir an önce lise diploması almak diyenler, ortak derslere parelel seçmeli dersler seçerek mezuniyetlerini hızlandırabilirler. Örneğin, Dil ve Anlatım 5 ortak dersinin yanısıra, Seçmeli Dil ve Anlatım 5 dersini alarak, tek derse çalışıp iki dersi aynı anda verebilirsiniz.

Ders seçimine dikkat!

4.

Seçtiğimiz derslerin sınavlarına hazırlanırken mutlaka çıkmış sınav sorularını çözeceğiz.

Açık Öğretim Lisesi sınavlarında çıkan soruların %70’i son yıllarda çıkan soruların benzerlerinden, hatta bazıları tamamen aynısından (Eylül ayı başında mezun olma durumundakiler için yapılan ek sınavların ise neredeyse tamamı aynı yıl içerisinde yapılan 3 sınavın sorularından) oluşur. Zaten ders kitaplarından yapacağınız konu çalışmalarının hedefini bulabilmesi, çalışırken neye dikkat edeceğinizi görmek açısından da ders kitaplarının yanısıra çıkmış sınav sorularını bir yandan çözerek çalışmanız daha pratik ve etkili olacaktır.

Bu nedenle, çıkmış sınav sorularını mutlaka çözeceğiz.

 

Açık Lise ders seçimleri ne zaman başlıyor, ne zaman bitiyor?

Sistemden ders seçme işlemi nasıl yapılır

 

Etiketler: AÖL Mezun olma şartları, açık lise kolay mezun olma ve doğru ders seçimi, açık lise kolay mezun olma taktikleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Temmuz 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Açık Lise Kolay Mezun Olma ve Doğru Ders Seçimi (4 Yorum)

  1. Ben şuan milli eğitime bağlı mesleki olmayan düz açık lisede okumaktayım girmiş olduğum sınavlar sonucunda 47 kredi topladım 192 kredinin düşürülerek 110 / 120 kredi civarına çekilmesini kendim ve diğer arkadaşlarımın adına rica etmekteyim sayın bakanım birde ders seçme sistemini otomatik olarak değil kendimiz seçmiş olalım dersleri kayıt yenileme olucağı zaman 1 ocak 2017 den itibaren bu kanunun çıkmasını istiyorum bu husus ile ilgili gerekli çalışmanın kendim ve diğer arkadaşlarımın adına rica etmekteyim saygılarımla istanbul bayrampaşa oğuzhan onat

    • Mezuniyet kredisi hem düz (örgün) liselerden, hem de mesleki açık öğretim dahil bütün meslek liselerinden daha düşük. Bu nedenle lise diploması almak isteyen bir kişinin 110/120 kredi ile diploma almayı umması boşuna olur. Ders seçimlerini de zaten sistemden kendiniz günün takip ederseniz her kayıt yenileme döneminde yapabiliyorsunuz. Ders seçimini zamanında yapmayanlar mağdur olmasın diye (sınava girewbilisinler diye) sistem otomatik ders ataması yapıyor. Kısaca Oğuzhan senin biraz gayret etmen lazım. Sonuçta rastgele bir kağıt değil, seni hem iş hayatında hem de hayatın diğer alanlarında öne çıkartacak bir diplomadan söz ediyoruz. Bu diplomayı almak için hakketmen lazım, tarihlere dikkat etmen ve biraz daha ders çalışman lazım. (MEB yetkilileri ne der bilmiyorum, ama “dost acı söyler”).

  2. 2.ek sınavda ne soruyorlar 1. ek sınavın aynısımı yoksa o yılkı dönemin aynı sorularımı lütfen yardım