Açık Lise Kayıt Yenileme Ücreti Yatırma

Açık Lise Kayıt Yenileme Sınav Bedeli

Açık Lise Kayıt Yenileme Sınav Bedeli kaç liradır, açık lise kayıt yenileme ücreti hangi bankalara yatırılır, Açık Lise Kayıt Yenileme Sınav Bedeli dekontu saklanmalı mıdır, internet üzerinden kayıt ücreti yatırılabilir mi, kredi kartıyla kayıt yenileme ücreti yatırılabilir mi? gibi soruların cevaplarını 2021 2022 – 3. dönem kayıt yenileme kılavuzuna göre açıkladık.

KAYIT ÜCRETİ YATIRDIM, ANCAK DURUMUNUZ DERS SEÇMEK İÇİN UYGUN DEĞİLDİR UYARISI VAR. NE YAPMALIYIM?

Kayıt Yenileme Sınav Bedeli

Açık Öğretim Lisesine kayıt yenileme yaptıracak öğrenciler, her yıl belirlenen kayıt yenileme sınav ücretini ödemek zorundadır. 2021 yılında bir dönem için kayıt yenileme Sınav Ücreti; 50 TL olarak belirlenmiştir. (50 TL Açık Öğretim Lisesi Kayıt Yenileme Sınav Ücreti olarak 5 TL ise Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliğine yatırılacaktır.)
Öğrenci adayı, T.C. Kimlik Numarası beyan ederek T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının bankamatiklerine (ATM) veya Türkiye Vakıflar Bankası şubelerine giderek ya da ilgili bankaların internet bankacılıkları üzerinden “MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü” hesabına 50 TL ödeyecek ve dekontu muhafaza edecektir. (T.C. vatandaşı olmayan öğrenci adayları ise İl Göç İdaresi Müdürlüklerinden alacakları yabancı kimlik numarası ile anlaşmalı bankalara müracaat edeceklerdir.)
ÖNEMLİ NOT: (Şuan ki bankamatiklerde ve internet bankacılığı üzerindeki sınav ücreti ibaresi “AÇIK ÖĞRETİM KURUMLARI KAYIT – SINAV ÜCRETİ”şeklindedir.)

Kayıt yenilemek için sınav ücretinin ödendiği bilgisi, sistem üzerinden görülmektedir. Sistemde görünmeyen ödemeler, kayıt yenilemenizin gerçekleşmesini engeller. Bunun için sınav ücretinizi doğru hesaba yatırdığınızdan emin olunuz.

Kayıt yenileme sınav bedelinin 5 TL’ si ise Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Okul Aile Birliklerinin vereceği banka hesap numarasına veya söz konusu okullardaki ilgili görevliye makbuz karşılığında ödenecektir.

Kayıt yenileme işlemleri Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi tarafından otomatik olarak yapılan öğrencilerimiz Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne kitap, resmi yazı vb. edenlerle müracaat ettiklerinde kendilerinden 5 TL kayıt yenileme Sınav Ücreti alınacaktır. Öğrencilerimizin ikinci bir defa sınav bedeli ödememesi için bulunulan dönem adına ödenmiş olan 5 TL kayıt yenileme Sınav Ücreti makbuzunu mutlaka saklamaları ve yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Kayıt Yenileme Sınav Bedelini Şu Şekillerde Yatırabilirsiniz:

Tüm ödeme kanallarından yapılacak ödemelerde adayların katılacağı ilgili sınavın adıyla ücret yatırmaları gerekmektedir.

İnternet üzerinden kredi kartıyla kayıt yenileme ücreti yatırma:

  • https://odeme.meb.gov.tr adresinden tüm bankaların kredi kartı ile kayıt yenileme sınav bedelini yatırabilirsiniz.

İnternet bankacılığı ile (Kredi kartsız) anlaşmalı bankalardan kayıt ücretini yatırma:

  • T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının  (bu bankalarda hesabınız varsa) internet bankacılığını kullanarak kayıt yenileme sınav bedelini yatırabilirsiniz.
    Tahsilat esnasında adaylardan talep edilen telefon numarasının mümkün olduğunca adaya ait olması ve doğru telefon numarası bildirilmesi zorunludur.

Anlaşmalı bankalarınn ATM’lerinden kayıt ücretini yatırma:
Ben internet bankacılığından da ATM’lerden de anlamam diyenler için:

  • Türkiye Vakıflar Bankası şubelerine giderek sıranızı alıp banka memurunun eline parayı verip (tabi yine TC Kimlik Numaranızı; ilgili halk eğitimin adını ve hesap numarasını söyleyip “AÖL 3. Dönem Kayıt Yenileme” açıklamasını da yaparak) dekontunuzu alıp saklayabilirsiniz.

Kimlerden Kayıt Yenileme Sınav Bedeli Alınmaz?

a) 1974 Kıbrıs Barış Harekâtında şehit olanların eş ve çocuklarından, aynı mücadelede gazi olanlar ile eş ve çocuklarından,
b) Şehitlerin eş, çocuk, kardeş, anne ve babasından, gazilerin ise kendisi ile eş, çocuk, anne ve babasından,
c) Vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlananlar ile İstiklâl Madalyası verilmiş olanlardan,
d) Mahkeme kararıyla eğitim tedbiri verilenlerden,
e) Cezaevinde tutuklu veya hükümlü olanlardan,
durumlarını belgelendirmek şartıyla kayıt yenileme bedeli alınmayacaktır.
Söz konusu belgelerin fotokopileri alınacak ve üzerine “aslı gibidir” ibaresi yazılarak sisteme tarandıktan sonra öğrenci dosyasına konulacaktır.
AÖL 3. Dönem Kayıt Yenileme Tarihleri ve Kayıt Yenileme Kılavuzu için tıklayın!

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler


Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Mayıs 2022

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Açık Lise Kayıt Yenileme Ücreti Yatırma (2 Yorum)