Açık Lise Sistemden Ders Seçme İşlemi Nasıl Yapılır – 3

Öğrencilerin ders seçebilmesi ve sınavlara girebilmesi için her dönem yeni kayıt veya kayıt yenileme işlemlerini yaptırdıktan, yani ilgili bankalara kayıt ücretini yatırdıktan sonra dekontuyla birlikte, görevlendirilen okul müdürlükleri ya da Halk Eğitim Merkezine gidip, dekontu işletmesi gerekmektedir. Bu işlem yapıldıktan sonra, öğrenci o döneme ait almak istediği dersleri seçebilir, sınavlara girebilir.

3. Adım: Sisteme girdikten sonra DERS SEÇME VE KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ menüsü altındaki Ders Seçme İşlemi seçeneğine tıklayınız.

acik-lise-ders-secimi-nasil-yapilir

Şekil 3’te görüldüğü gibi, “Bu Dönem Sınavına Girebileceğiniz Dersler” başlığı altında bulunan listede seçim yapabileceğiniz dersler yer alır. Bu listenin sol tarafında bulunan mavi butona basıldığında, seçilen dersin “Bu Dönem Seçtiğiniz Dersler” başlığı altında listelendiği görülür. Böylece bir ders seçimi tamamlanmış olur. 35 kredi tamamlanana kadar ders seçimi işlemine devam edilir (Bir dönemde seçilebilecek ders seçimi kredisi 35 oldu). Diyelim ki, sınava girmek istediğiniz bir dersi seçtiniz ve ““Bu Dönem Seçtiğiniz Dersler” başlığı altında yer aldı, ancak sonradan vazgeçtiniz ve bu dersi silmek istiyorsunuz. Bu işlem için, silmek istediğiniz dersin sol yanındaki kırmızı butona basmanız yeterlidir.

Ders seçerken:

Şimdi ders seçiminizi yapmak için www.aol.meb.gov.tr adresinden öğrenci giriş yapın!

Kolay mezun olmak için ders seçme önerileri için tıklayın!

Sonraki adım için resme tıklayın!

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 27 Temmuz 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Açık Lise Sistemden Ders Seçme İşlemi Nasıl Yapılır – 3 (2 Yorum)

  1. Hocam ben 30.03.2002 doğumlu 9.sınıf açık lise öğrencisiyim 27 kredim var 2.sınavda edebiyatdan girmem gereken sınava matemetikden katıldım ama edebiyat sınavına girmedin yazısı geldi bu yanlışlığı kendileri yaptı.ben normal okula gitmek istiyordum 10.sınıfa ama olmuyormuş 3.kayıt ne demek ne yapmam gerekiyor bilemiyorum yardım eder bilgi verirseniz sevinirim teşekkür ederim.

    • Yanlış ders iddianı sınav sonuçlarına itiraz yoluyla düzeltilmesini isteyebilirsin. Yaşın tutmadığı için Temmuz’daki 3. dönem sınavına giremezsin. Örgün liseye geçiş için kendi mahallendeki anadolu, meslek veya imam hatip lisesine başvurmalısın.