İtilaf ve İttifak Devletleri

İtilaf ve İttifak Devletleri

İtilaf Devletleri, Anlaşma Devletleri ya da Müttefik Devletler:

Başlangıçta Britanya İmparatorluğu, Fransa ve Rusya’dan oluşan savaş bloku. İtilaf Devletleri I. Dünya Savaşı’nda Almanya’nın önderliğindeki İttifak Devletleri grubuna karşı savaştı.

İtalya önceleri İttifak Devletleri grubunun içerisindeydi fakat 1915’te İtilaf Devletleri’nin yanında savaşa girdi (1915 yılı İtalya’nın savaşa dahil olduğu yıldır ve İttifak Devletleri’nin saflarında asla savaşmamıştır). Savaşın ilerleyen safhalarında ABD İtilaf Devletleri’ne katıldı. Rusya 1917 İhtilali’nden sonra İtilaf Devletleri grubundan ayrılarak savaştan çekildi. Savaş sırasında yeni katılımlarla İtilaf Devletleri grubu genişledi. İtilaf Devletleri I. Dünya Savaşı’ndan galip olarak çıktı ve yenilen İttifak Devletleri’nin topraklarını kısmen işgal etti.

İttifak Devletleri, Bağlaşma Devletleri ya da Merkezî Devletler:

Başlangıçta Almanya (ve yanında katılan Alman sömürge bölgeleri), Avusturya-Macaristan ve İtalya’dan oluşan devletler grubudur. Kökeni 1882’de kurulan Üçlü İttifak Antlaşması’na dayanır. İtalya, I. Dünya Savaşı başlayınca önce bir yıla yakın süre tarafsız kalmış, daha sonra İtilaf Devletleri tarafına geçerek 23 Mayıs 1915’te savaşa girmiştir. Müttefik arayan İttifak Devletleri’ne önce 2 Ağustos 1915’ta Osmanlı İmparatorluğu, bir yıl sonra ise Çanakkale Zaferi’nden sonra savaşı Almanların kazanacağını düşünen Bulgaristan katılmıştır.

İttifak Devletleri I. Dünya Savaşı’nda, İtilaf Devletleri (sömürgelerle beraber toplam 41 ülke ve yaklaşık 42 milyon asker) oluşan grubuna karşı savaşmış ve 1918’de savaştan yenik olarak çıkmışlardır. Bu savaş sonucu İtilaf Devletleri; Alman İmparatorluğu’nu küçültmüş, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nu dağıtmış, Osmanlı İmparatorluğu’nu ise kısmen paylaşmışlardır. Bugün Ortadoğu’da bağımsız devletler olan bir çok ülke, o tarihlerde Osmanlı İmparatorluğu’nun bir eyaleti idi.

Bu harita 1914 yılındaki durumu göstermektedir. Osmanlı Devleti başlangıçta Savaşın dışında kalmıştır:

1914-itilaf-ve-ittifak-devletleri

2. Dünya Dünya Savaşı Tarihi, Nedenleri, Tarafları ve Sonuçları

İtilaf ve İttifak Devletleri konusu Tarih 4 Dersi konusudur. Tarih 4 Online Testi Çözmek için tıklayın!

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 14 Şubat 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın