Bilimde Teori ve Kanun

Bilimde Teori ve Kanun

Bilimsel teori (kuram), doğada gerçekleşen olaylar hakkında tekrarlanan gözlem ve deneylere dayalı yapılan ve arkasında güçlü deliller bulunan açıklamadır. Bir hipotez, doğrulanır ve yeni bulgularla desteklenirse teori hâline gelir. Teoriler, bir olayın neden gerçekleştiğini açıklar. “Hücre Teorisi”, “Gen-Kromozom Teorisi” (Görsel 1.9) ve “Evrim Teorisi” bilimsel teori örnekleridir.

Teoriler; çok sayıda farklı kanıtla desteklendiğinde geniş ölçüde kabul görür ancak yeni bilgi ve bulgular ortaya çıkınca değiştirilebilir, hatta reddedilebilir.

Bilimsel kanun (yasa), çok sayıda gözlem ve deneyden sonra aynı şartlar altında tekrarlandığında aynı sonuçları veren prensiplerdir. Kanun, bir olayın belirli şartlar altında nasıl gerçekleştiğini açıklar. Bir hipotez, hiçbir kuşkuya yer vermeyecek şekilde doğrulanır ve bilimsel olarak kabul edilirse kanun hâline gelir. Bilimsel kanunlara “Yerçekimi Kanunu”, “Mendel Kanunları” ve “Hardy Weinberg (Hardi Vaynberg) Prensibi” örnek verilebilir.

Kanunlar da teoriler gibi değişime açıktır.

Teorilerin yeterli delillerle desteklendiğinde kanunlara dönüşeceği gibi yaygın bir yanılgı vardır ancak teoriler ve kanunlar farklı bilimsel bilgi türleridir. Teoriler hiçbir zaman kanunlara dönüşmez.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Ocak 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın