Biyolojinin gelişimine katkıda bulunan bilim adamları kimlerdir?

Biyolojinin gelişimine katkıda bulunan bilim adamları kimlerdir?

Biyoloji, Yunanca “hayat” anlamına gelen bios ile “bilim=inceleme” anlamına gelen logos kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. Biyoloji; canlıları, bunların özelliklerini, işlevlerini ve etkileşimlerini bilimsel olarak inceleyen bilim dalıdır. Son yılların en popüler bilim dallarından biri olan biyoloji, kavram olarak ilk kez 1800 yılında Karl Friedric Burdach (Karl Firidrih Bordah) tarafından kullanılmıştır. 1802 yılında ise Gottfried Reinhold Treviranus (Gatfired Raynhold Trevireynus), filozofların doğa üzerine düşüncelerini açıklayan yapıtına “Biyoloji” adını vermiş ve biyoloji günümüzdeki anlamıyla kullanılmaya başlanmıştır.

Tarih boyunca çok sayıda bilim insanı; doğa, insan ve diğer canlılar ile ilgili araştırmalar ve çalışmalar yapmıştır. Bu bilim insanlarından biri olan Aristo (MÖ 384-322) oldukça önemli gözlemler yapmıştır. Aristo doğa tarihi ve evrenin yapısı ile ilgili ilk kitabı yazmıştır. Aristo, hayvanların hareketleri ve üremelerini incelemiş ve böceklerdeki başkalaşım olayına dikkat çekmiştir. Bitki ve hayvanları ilk kez sınıflandıran da Aristo’dur. Yaptığı sınıflandırmanın günümüzde geçerliliği kalmasa da sınıflandırmanın kurucusu sayılmaktadır.

965-1039 yılları arasında yaşamış İbn-i Heysem  ışığın kırınımı ile gözün yapısı konusunda çalışmalar yapmış ve görme olayını ilk açıklayan bilim insanı olmuştur. O zamana kadar ışığın gözden çıktığına inanılırken bu bilim dışı anlayış onunla değişmiştir. “İbn-i Heysem’in Optik Hazinesi” adıyla Latinceye çevrilen eseri Batı dünyasını 17. yüzyıla kadar etkilemiştir.

İbn-i Sina (980-1037) (Görsel 1.13), Avrupa’da Avicenna (Avisenna) adıyla anılan Türk filozof ve hekimdir. İbn-i Sina iki yüzden fazla eser yazmıştır. Tıp üzerine yazdığı “Tıbbın Kanunu” ve bütün öğretisini kapsayan “Şifa” adlı eserleri Avrupa’da 17. yüzyıl ortalarına kadar okutulmuştur.

Avusturyalı bilim insanı Gregor Mendel (Gregor Mendel) (1822-1884) (Görsel 1.14). Bezelyeler üzerinde yaptığı çaprazlama deneyleriyle kalıtımın temel kanunlarını ortaya koymuş ve kalıtım biliminin de öncüsü olmuştur.

20. yüzyılın biyolojideki en büyük keşiflerinden biri, Amerikalı Zoolog ve Moleküler Biyolog James Watson (Ceyms Vatsın) (1928-…) ile İngiliz Fizikçi Francis Crick’in (Frensis Kırik) (1916- 2004) (Görsel 1.15) 1953 yılında DNA’nın “İkili Sarmal” yapısını ortaya çıkartmalarıdır. DNA’nın yapısını tam olarak çözmek isteyen İngiliz Rosalind Franklin’in (Rozalind Frenklin) (1920-1958) (Görsel 1.16) 1951 yılında X-ışını kırınımı tekniği ile çektiği DNA’nın kristal yapı fotoğrafı DNA yapısının aydınlatılmasına büyük katkı sağlamıştır. Watson ve Crick bu başarıları ile 1962 yılında Nobel Tıp veya Fizyoloji Ödülü’nü almıştır. Franklin ise 1958 yılında hayatını kaybettiğinden, o dönemde hayatta olmayanlara Nobel Ödülü verilmediği için ödül alamamıştır.

Aziz Sancar

Türkiye’de yetişen çok değerli bilim insanları da dünya çapında seslerini duyurmuştur. DNA onarımı, kanser tedavisi ve biyolojik saat üzerinde çalışmalar yapan Aziz Sancar ABD Ulusal Bilimler Akademisine seçilen ilk Türk olmuştur. Hücrelerin hasar gören DNA’larının onarımı ile ilgili yaptığı çalışmalar sayesinde 2015 yılında kimya alanında Nobel Ödülü almıştır. Aziz Sancar, “Sirkadiyen Saat” (Ritmik Saat) çalışmasıyla vücuttaki DNA onarımının minimum olduğu zamanı tespit edip kanser hücrelerine ilaç vererek bu hücrelerin yok olmasını sağlamayı hedeflemektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Ocak 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın