Sindirim Sistemi

Açık Lise Seçmeli Biyoloji 1 (Biyoloji 5) Testleri, Konu Başlıkları ve Konu Özetleri Anasayfası

Sindirim Sistemi

Sindirim; besinlerin yapı taşlarına kadar parçalanmasıdır.
Mekanik sindirim ve kimyasal sindirim olmak üzere iki tip sindirim vardır. Mekanik sindirim besinlerin fiziksel olarak küçük parçalara ayrılmasıdır. Kimyasal sindirim ise enzimler ile besinlerin yapı taşlarına parçalanmasıdır.Sindirim sistemi, sindirim kanalı ve bu kanala salgılarını döken sindirime yardımcı organlardan oluşur. Sindirim kanalı; ağız, yutak, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsaktan oluşur. Besinlerin sindirimi ağızda başlar. Dil, tat alma organıdır. Yutkunma sırasında gırtlak kapağı (epiglotis) soluk borusunu kapatır.
Böylece besinlerin soluk borusuna kaçması engellenir. Yemek borusunda besinler peristaltik kasılma hareketleri ile mideye doğru ilerletilir. Midede besinler hem mekanik hem kimyasal sindirime uğrar. İnce bağırsakta sindirim tamamlanır ve emilim gerçekleşir. Kalın bağırsakta suyun geri emilimi olur ve sindirim artıkları dışarı atılır.
Sindirime yardımcı organlar karaciğer, pankreas, tükürük bezlerinden oluşur.
Karaciğerin sindirimdeki görevi safrayı üretmektir. Pankreas salgıladığı insülin ve glukagon hormonları ile kandaki şeker miktarını düzenler. Tükürük bezlerinin salgıladığı tükürük ağzın nemli kalmasını, besinlerin kayganlaşmasını ve içerdiği enzimlerle ağızda karbonhidratların kimyasal sindiriminin başlamasını sağlar.
Sindirim sistemi rahatsızlıkları reflü, gastrit, ülser, hemoroit, kabızlık ve ishaldir.
Sindirim sisteminin sağlıklı yapısını korumak için bol su içilmeli, fiziksel aktivite yapılmalı, bol lifli gıdalar tüketilmeli, besinlerin temiz ve doğal olmasına dikkat edilmeli, fast food tarzı beslenmeden ve asitli içeceklerden uzak durulmalı, bilinçsiz antibiyotik kullanılmamalıdır.
Açık Lise Seçmeli Biyoloji 1 (Biyoloji 5) Testleri, Konu Başlıkları ve Konu Özetleri AnasayfasıSosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın