Türkiye'nin son dönem tünelleri

Türkiye’nin son dönem tünelleri hangileridir? Marmaray, Ovit Dağı Tüneli ve Avrasya Tüneli nedir?

Marmaray nedir?

Marmaray, iki kıtayı birleştiren ilk deniz tünelidir. Cumhuriyetin kuruluşunun 90’ıncı yılında hizmete giren Marmaray, 153 yıllık geçmişi ile “Asrın Projesi” olarak adlandırılıyor.
Marmaray, teknolojik alt yapısı, ekonomik büyüklüğü, demiryolu ulaşımına kazandıracağı ivme ve daha birçok yenilik bakımından dünyada ilkleri içinde barındırıyor.
İstanbul Boğazı’nın altından geçecek bir demiryolu tüneli ile ilgili ilk düşünce 1860 yılında Sultan Abdülmecid tarafından dile getirildi. İstanbul Boğazı altından geçiş ilk olarak deniz dibi üzerine inşa edilen sütunların üzerine yerleştirilen tünel olarak planlandı.
O zamandan bu yana, çok farklı fikir ve düşünceler denendi ve yeni teknolojiler tasarıma dönüştü. 1999 yılında Türkiye ve Japon Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) arasında bir finansman anlaşması imzalandı. İhaleyi alan ortak girişim ile Mayıs 2004’te sözleşme imzalanarak Ağustos 2004’te Türkiye’nin 150 yıllık rüyasının gerçekleşmesi için ilk kazma Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle vuruldu.
13,6 kilometresi yer altında ve deniz altında olacak toplam 76,6 kilometrelik Marmaray Projesi’nin en önemli aşamalarından biri olan Ayrılıkçeşme-Üsküdar-Kazlıçeşme-Yenikapı arasında delme tünellerin kazılmasına 21 Aralık 2006 tarihinde başlandı.
2007’DE İLK TÜP BATIRILDI
Marmaray’ın İstanbul Boğazı altından geçişini sağlayacak 11 tünelin ilki, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve dönemin DLH Genel Müdürü Ahmet Arslan’ın katıldığı törenle 24 Mart 2007’de denize batırıldı. Dünyanın deniz altında en derine yerleştirilen tünellerin sonuncusu ise yine Bakan Yıldırım’ın katıldığı törenle 23 Eylül 2008’de İstanbul Boğazı’nın 60 metre altındaki yerini aldı.
Üçü yer altında olmak üzere 5 istasyondan oluşan Marmaray’ın ilk istasyonu Ayrılıkçeşme, Kadıköy-Kartal-Kaynarca metro hattıyla entegre olacak.
MARMARAY DURAKLARI
Marmaray Projesi, Avrupa ve Asya yakasını İstanbul Boğazı’nın altından birleştiren Gebze ve Halkalı arasında konumlandırılan üç bölümden oluşuyor.
185 dakika süren Gebze ve Halkalı arası yolculuk süresi, Marmaray Projesi kapsamında iyileştirilmiş banliyö demiryolu sistemi hizmete açıldığında söz konusu yolculuk 105 dakika sürecek.
4 DAKİKAYA İNDİ
Boğazın iki yakasını birleştiren Marmaray ile Sirkeci – Eminönü arası 4 dakikaya indi. Bostancı ve Bakırköy arası 37, Söğütlüçeşme ve Yenikapı arası 12 dakika oldu.
Yüzeysel metro kesimi uzunluğu 63 kilometre olan projede, yüzeyde 37 istasyon bulunuyor. Demiryolu boğaz tüp kesimi toplam uzunluğu 13,6 kilometre olan Marmaray’da, delme tünel uzunluğu 9,8 kilometre, batırma tüp tünel uzunluğu 1,4 kilometre, aç-kapa tünel uzunluğu 2,4 kilometre, yer altındaki istasyon sayısı 3, istasyon boyu 225 metre.
Boğaz geçiş kesiminde çift hat olarak Kazlıçeşme’den sonra Yedikule’de yer altına giren Marmaray, Yenikapı ve Sirkeci boyunca ilerleyerek İstanbul Boğazı’nın altından geçip İstanbul’un Anadolu yakasında (Asya) Üsküdar’daki yer altı istasyonuna ulaşıyor.
YÜZEYE ÇIKTIĞI YER
Ayrılıkçeşme’de tekrar yer yüzüne çıkarak Söğütlüçeşme’ye ulaşıyor. Yaklaşık 13,5 kilometre olan bu kesim hizmete girdi.
2 DAKİKADA BİR SEFER
Gebze-Halkalı banliyö hattının da hizmete girmesiyle Marmaray ile Gebze-Halkalı arasında 2-10 dakikada bir sefer yapılacak. Tek yönde saatte 75 bin, günlük ortalama ise 1 milyon 200 bin yolcu taşınabilecek.
TÜRKİYE’NİN EN UZUN MERDİVENİ MARMARAY’DA
Banliyö hatlarının tamamlanmasıyla birlikte toplam maliyeti 8 milyar liraya ulaşacak olan Marmaray, 60 metre derinliği ile “dünyanın en derin batırma tüneli” özelliğine sahip.
Sirkeci İstasyonu’nun güney girişinde yer alan yürüyen merdivenler, 61 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun yürüyen merdiveni olma özelliği taşıyor.
MARMARAY NERELERE GİDİYOR?
Marmaray güzergahı ve durakları şöyle;
Halkalı, Mustafakemal, Küçükçekmece, Florya, Yeşilköy, Yeşilyurt, Ataköy, Bakırköy, Yenimahalle, Zeytinburnu, Kazlıçeşme, Yenikapı, Sirkeci, İstanbul Boğazı, Üsküdar,
İbrahimağa, Söğütlüçeşme, Feneryolu, Göztepe, Erenköy, Suadiye, Bostancı, Küçükyalı, İdealtepe, Süreyya Plajı, Maltepe, Cevizli, Atalar, Başak, Kartal, Yunus, Pendik, Kaynarca, Tersane, Güzelyalı, Aydıntepe, İçmeler, Tuzla, Çayırova, Fatih, Osmangazi ve Gebze
BİLET FİYATI NE KADAR?
Marmaray’da uygulanacak bilet fiyatları, şehir içi ulaşım fiyatları düzeyinde, 1,95 lira civarında olacak. İstanbulkart, Marmaray’da da geçecek.
KAÇ GÜN ÜCRETSİZ
İlk başta Marmaray’ın 2 gün ücretsiz olacağı duyurulmuştu. Ancak Başbakan Erdoğan açılış töreninde bu süreyi uzattı ve 15 güne çıkarttı. Vatandaş da açılışın ilk gününde Marmaray’ın tadını çıkarttı.
TÜPLERİ TÜRK MÜHENDİSLER YAPTI
İstanbul Boğazı’nın altına yerleştirilen tüpler, Tuzla’daki tersanede imal edildi. Mühendislik işleri, Japonlar tarafından yapılan tüplerin yapımında Türk mühendisler çalıştı.
DEVASA TÜPLER
Tüplerin bir tanesi 135 metre uzunluğunda, 15 metre genişliğinde ve yaklaşık 18 bin ton ağırlığında. Marmaray’da, uzunlukları 98,5 metre ve 135 metre arasında değişen toplam 11 tüp kullanıldı. Tüpler önce Tuzla’da imal edilip, sonra Büyükada açıklarında batırıldı.
MARMARAY HIZLI TRENE BAĞLANACAK

Marmaray, kent içi ulaşımda raylı sistemlerin payını yüzde 28’e çıkaracak ve İstanbul’un trafik sorununu önemli ölçüde azaltacak. Marmaray, İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın yanı sıra İstanbul Metrosu’na da bağlanacak.
13 MİLYON SAAT KAZANDIK
Boğaz köprülerinin trafik yükünü hafifletecek Marmaray’ın bütün bölümlerinin hizmete girmesiyle zamandan elde edilecek toplam tasarruf yaklaşık 13 milyon saat olarak hesaplandı. 2015 yılı itibariyle elde edilecek olan toplam zaman tasarrufu yılda yaklaşık 25 milyon saat ve sistemlerin kapasitesi tamamen kullanılabilir hale gelmesiyle de yaklaşık 36 milyon saat olacak.
MARMARAY’I YAPAN FİRMALAR

*Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi ihalesini TGN ortak girişimi kazanmıştı. TGN konsorsiyumunun lider ortağı Japon Taisei Corporation idi. Konsorsiyumda yer alan diğer iki firma ise Gama Endüstri Tesisleri İmalat ve Montaj A.Ş. ve Nurol İnşaat ve Ticaret A.Ş. idi.
NE KADARA MALOLDU?
*Ulaştırma Bakanlığı verilerine göre 2 ile 10 dakika arasında sefer yapacak trenlerle saatte 75.000 yolcu taşınması bekleniyor.
*Marmaray için yapılan yatırımın ise 5.5 milyar TL olduğu belirtiliyor.
DÜNYA’DA EŞİ VAR MI?
*Dünyanın en uzun deniz altı tüneli 1988 yılında inşa edilen, Japonya’nın en büyük adası Honshu ile bir başka adası Hokkaido’yu bağlayan 54 kilometre uzunluğundaki Seikan tüneli.
*İngiltere ve Fransa’yı birbirine bağlayan deniz altı tünelin uzunluğu ise 51 kilometre…
*Marmaray ise 76.3 kilometre uzunluğunda.

Ovit Tüneli nerededir, özellikleri nelerdir?

Ülkemizin en önemli tünellerinden bir tanesi olup, bazı özellikleri bakımından dünyadaki önemli tüneller arasında yer almaktadır. Ovit tüneli nerede bulunmaktadır, güzergahı, özellikleri nelerdir?
Ovit Tüneli nerededir?
Ovit Tüneli Karadeniz bölgemizde bulunan Ovit dağında bulunan karayolu tünelidir. Ovit Dağı Tüneli Rize Erzurum Karayolu üzerinde bulunmaktadır.
Ovit Dağında olup aşağı yukarı 2140 metrelik bir rakımda bulunmaktadır.
Rize Erzurum Karayolunun uzunluğunu 250 kilometreden 200 kilometreye düşürerek 50 kilometrelik bir mesafe azalmasını sağlamıştır.
Rize ile Erzurum illerini birbirine bağladığı gibi Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki bazı yerleşimleri birbirine bağlamaktadır.
Yapılış amacı, hem zaman yönünden hem de kış aylarındaki kar engelini en kısa zaman ve maliyetle aşmayı sağlamak.
Tünelin giriş kotu 1919 metre, çıkış kotu 2 bin 236 metre ve tünel içi boyuna eğim yüzde 2,13 oldu. 250 kilometre olan Rize-Erzurum karayolu(İkizdere-İspir Arasında), 200 kilometreye düşüyor.
Tünel Eğimi %2,13’tür.
Tünelin bulunduğu yüksekte kar kalınlığı 0,5 metre civarına kadar çıkabilmektedir.
Uzunluğu 14,3 kilometredir. Bu uzunluk ile ülkemizin en uzun dünyanın ise çift tüplü en uzun 3.tüneli konumunda bulunmaktadır.
Bu tünelin yapılması ilk olarak 1880 yılında düşünülmüş ve o tarihten yaklaşık olarak 137 yıl sonra ulaşıma açılmıştır.
Tünelin ilk temeli 13 Mayıs 2012 tarihinde atılmıştır. 11 Kasım 2016 tarihinde tünelde ilk ışık görülmüştür. 22 Kasım 2017 tarihinde kontrollü olarak ulaşıma açılmış olmakla birlikte tam olarak bitirilmesi 2018 yılında olacaktır.

Avrasya Tüneli nedir?

Avrasya Tüneli, dünyada deniz altından geçen ilk iki katlı karayolu tünelidir.


Avrasya Tüneli Projesi (İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi), Asya ve Avrupa yakalarını, deniz tabanının altından geçen bir karayolu tüneli ile birbirine bağlıyor. İstanbul’da araç trafiğinin yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet veren Avrasya Tüneli, toplam 14,6 kilometrelik bir güzergâhı kapsıyor.
Projenin 5,4 kilometrelik bölümü, deniz tabanı altına özel bir teknoloji ile inşa edilen iki katlı tünelden ve diğer metotlarla inşa edilen bağlantı tünellerinden oluşurken, Avrupa ve Asya yakalarında toplam 9,2 kilometrelik güzergâhta yol genişletme ve iyileştirme çalışmaları gerçekleştirildi. Sarayburnu-Kazlıçeşme ile Harem-Göztepe arasında yer alan yaklaşım yolları genişletilerek kavşak, araç alt geçitleri ve yaya üst geçitleri inşa edildi.


Tünel geçişi ve yol iyileştirme-genişletme çalışmaları, bütüncül bir yapıda araç trafiğini rahatlatıyor. İstanbul’da trafiğin çok yoğun olduğu güzergâhta yolculuk süresi kayda değer miktarda azalırken, güvenli ve konforlu yolculuğun ayrıcalığını yaşamak mümkün hale geliyor. Ayrıca çevre ve gürültü kirliliğinin azalmasına da katkı sağlanmış oluyor.
T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM), Avrasya Tüneli Projesi’nin tasarım, inşaat ve işletmesini gerçekleştirmesi için Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş.’yi (ATAŞ) görevlendirdi. İşletme süresinin tamamlanması ile Avrasya Tüneli kamuya devredilecek.
 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Haziran 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın