Açık Lise Felsefe 3 – 1. Ünite Testi

[no_toc]

Açık Lise Felsefe 3 – 1. Ünite Testi

Açık Lise Felsefe 3 – 1. Ünite Konu Özetleri:

İlk Medeniyetlerin Felsefenin Doğuşuna Etkisi

Anadolu’da Yaşamış Antik Çağ Filozofları

Antik Çağın Sistemci Filozofları: Platon

Antik Çağın Sistemci Filozofları: Aristoteles
  1. “Gılgamış Destanı ve Hammurabi Kanunları”nı tabletlere yazarak düşüncenin yazılı kültüre aktarılmasını sağlayan ilk medeniyet aşağıdakilerin hangisidir?
  2. Konfüçyüs, “İdeal Bir İnsan ve Topluma Dair Konuşmalar” adlı eserinde “Erdem, erdem içindedir.” sözüyle bir erdemin diğer erdemle birbirini tamamlayan bir yapıda olması gerektiğini ifade etmektedir.
  3. Thales; evrenin ana maddesini, ilk nedenini aramış, doğadaki her şeyin temelinde suyun olduğunu iddia etmiştir. Thales’ten sonra Anaksimandros, arkhe olarak sonlu bir varlık olan suyun sonsuz sayıda varlığın oluşumunu açıklamada yetersiz olduğunu söyleyerek arkheyi sonsuz olan “apeiron” kavramı ile açıklamıştır. Buna göre aşağıdakilerden hangisi “apeiron”un bir özelliği olamaz?
  4. I. Diogenes, II. Lukianos, III. Aristoteles, IV. Thales, V. Ksenofanes Yukarıda numaralandırılmış filozofların hangileri Anadolu’nun batısında yaşayanlar arasında sayılmaz?
  5. Girdiği evin her köşesine bakan hırsız, bulduğu tüm kıymetli eşyaları çantasına koyar. Kıymetli başka eşyaların da kaldığına dair şüphelerine rağmen çantasını alarak evden uzaklaşır. Örnek olay aşağıda verilen felsefi düşüncelerin hangisine karşılık gelir?
  6. Değişme karşısında değişmeden kalan asıl varlığı bilmenin insan hayatına faydası hangi seçenekte doğru olarak verilmiştir?
  7. Lao Tse’nin düşüncesinde evrendeki her türlü değişimin beslendiği sonsuz kaynak aşağıdakilerden hangisidir?
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 22 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Açık Lise Felsefe 3 – 1. Ünite Testi (1 Yorum)