Yeni bir meslek felsefi danışmanlık

Felsefi Danışman ve Yazar Aykut Karahan Karar.com’a anlattı, biz de alıntıladık: Geleceğin meslekleri arasında yerini alan yeni bir meslek: Felsefi Danışmanlık. 

felsefi_danismanlik

Modern dünyanın gelişmesiyle birlikte mutsuzluğun da arttığını belirten Karahan insanların mutluluk arayışında olduğunu ifade ederek yeni bir meslek alanını daha açıklıyor:

“Modern yaşam, insanın hayatını kolaylaştırırken aynı zamanda mutsuzluğunu da arttırdı. Atık zaman çok olmasına rağmen insanlar mutlu değil. İnsanların bu mutsuzluğuna psikoloji ve psikiyatri alanları da çare bulamadı. Yani insanoğlu bir arayışta. Bu arayış yeni bir meslek alanı daha doğurdu: Felsefi Danışmanlık. 15 yıl önce Almanya’da daha sonra ABD’de felsefi danışmanlık adıyla bir meslek sahneye çıktı. Felsefi danışmanlığının iddiası şudur: Günümüz insanın problemi varoluş problemidir. İnsanlar kendilerine bir varlık atfedemiyor. Bu nedenle kendilerini ve hayat amaçlarını kurgulayamıyorlar. Çünkü modern dünyadaki hızlı akış; insanın istediği hayatı düşündürmüyor. Bu nedenle Felsefi Danışmanlık; varoluş problemlerinin psikoloji bilimiyle değil felsefe bilimle çözülebileceğine inanan yeni meslek alanıdır.”

Karar.com

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 7 Temmuz 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın