2017 1. Dönem Sınav Tarihinin Ertelenmesini İsteyenler var!

2017 1. Dönem Sınav Tarihinin Ertelenmesini İsteyenler var!

İstanbul /Beykoz’dan Ebru A., derslere çalışmak için kalan zamanın yetersiz olduğunu, değişen ve henüz HEM’lerde olmadığı için alamadığı kitapların bulunduğunu söyleyen bir mesaj atmış. Ebru’nun mesajı aşağıda:

Merhaba bir sorum olacaktı ama kiminle iletişime geçmem gerektiğini bilmiyorum. sizin sitenizi buldum umarım yardımcı olabilirsiniz. ders seçimleri 2 gün önce açıldı, ben ilk kayıt olduğum için otomatik seçildi dersler; fakat kitapların çoğu Ankara’dan merkezlere dağıtılmamış ve 1 – 2 hafta sürermiş. sınavlar 9-10 Aralık’taymış. önümüzde 4 – 5 hafta var ve 14 adet kitap bitirmem gerek, bu normal mi? nasıl sınav tarihini bu kadar erkene alabiliyorlar?

Gerçekten de www.aol.meb.gov.tr adresine girer girmez, karşınıza aşağıdaki duyuru çıkıyor:

AÖL, geçen yıllarda Ocak ayında yapılan 1. dönem sınavını tam bir ay erkene aldı. Yine geçen yıllardan farklı olarak değişen ders kitaplarını geri dönüşüme isteyerek bazı derslerin kitaplarına ulaşmayı da imkansız hale getirdi. Değişen kitaplarla ilgili internetten pdf indirme linki de pasif olduğu için ortada Açık Liseli öğrenciler için garip bir durum var:

 • Sınavlar geçen yıla göre bir ay daha erken olacak,
 • Ders kitapları eksik…

Şimdi Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü bu duruma bir çözüm bulmak için ne yapıyor bilmiyoruz, ama ortada olan gerçekler bunlar. Acilen

 • Eksik kitapların ya basılı olarak ya pdf olarak temini sağlanmalı
 • 1. dönem sınavları geçen yıllarda olduğu gibi Ocak ayına alınarak (ertelenerek) ders çalışmak isteyen öğrencilere zaman tanınmalı.

Biz Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileri adına bu durumu ifade ederek üstümüze düşeni yapıyoruz. Siz de fikrinizi aşağıdaki yorum kısmına yazarak ifade edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 28 Ekim 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


2017 1. Dönem Sınav Tarihinin Ertelenmesini İsteyenler var! (18 Yorum)

 1. Bence soğuk hava koşulları (köylerde yaşanan kar engelleri mesela) nedeniyle Ocak ayına ertelenmemeli. O yüzden İlk Sınav’ın 9 Aralık’ta yapılmasını gayette mantıklı buluyorum.

  Size Tavsiyelerim:
  1-Kitap okuyacağınıza ders yapın. 2-Sadece ders yapmak yetersiz online testlere de çalışın.
  3- Vaktinizi komşularla gıybet etmeye ayırmayın.
  4-Özelikle Sözel derslerden bir günde bir ünite kadar çalışın. (Ben böyle yapıyorum. Bazı kişilerin başını ağrıtabilir. Lakin bu zaman kaybı açısından çok önemli.)