2017 ÖSYS Adayları Eğitim Bilgilerini Onaylamazsa Ne Olur?

ÖSYM ve ardından AÖL Müdürlüğünün duyurusu ile 2017 ÖSYS’ye başvuran ve özellikle YGS ve/veya LYS’ye giren ancak mezun olmak için ek-sınavlara girecek olan Açık Liseli adaylar arasında bir panik havası oluştu. “2017 ÖSYS Eğitim Bilgilerini Onaylamazsam Ne Olur?” sorusunu ÖSYM’nin duyurusundan hareketle cevapladık.

Öncelikle eğitim bilgilerinizin onaylanması YGS-LYS Yerleştirme puanlarınıza eklenecek OBP ve EK-OBP’lerin belirlenmesinde etkili.

Diploma Notunuz OBP’nizi, OBP’nizin kaç puan olduğu YGS ve LYS (MF-TM-TS-DİL) puanlarınıza eklenecek puanı belirliyor.

Mezun olduğunuz veya olacağınız lise tek ise ve okul birinciliği gibi ekstra farklı bir durumunuz yoksa zaten sorun yoktur.

Meslek lisesi mezun veya son sınıfında iseniz Okul Türünüzün doğru şekilde görünmesi önemlidir. (Bunu zaten ilk başvuruda doğru şekilde girmiş olmanız lazım).

Okul birinciliği ile eğitim bilgisi kontrol, seçme ve onaylama işlemleri 03 Temmuz 2017 tarihinde saat 16.00’da sona erecek olup adayların bu tarihler arasında yapmış olduğu son seçim dikkate alınacak ve bu eğitim bilgisine göre değerlendirme işlemleri yapılacak.

2017 ÖSYS’ye başvuran tüm adayların eğitim seçme işlemini gerçekleştirmesi gerekiyor.

“Bu seçme ve onay işlemi yapılmadığı takdirde, OBP işlemlerinin yapıldığı tarihte adayın aktif olan tek bir eğitim bilgisi varsa, bu eğitim bilgisi kullanılacaktır.”

Bu tarihte adayın birden fazla eğitim bilgisi varsa ve başvuruda seçmiş olduğu eğitim bilgisi, bu eğitim bilgileri arasında ise, adayın bu eğitim bilgisi kullanılacaktır. (Onay işlemi yapmayan adaylar için başvuruda kullanılan eğitim bilgisinin son eğitim bilgileri arasında olup olmadığının anlaşılmasında; okul türü, alan ve dal bilgileri kullanılacaktır.)

Adayın başvuruda kullandığı eğitim bilgisi bu tarihte aktif eğitim bilgileri arasında bulunmuyor ise adayın en son mezun olduğu eğitim bilgisi kullanılacaktır.

Sonuç olarak:

Lise türünü, alan/dal/bölüm türünü baştan doğru olarak girdiyseniz;

Okul birinciliği durumunuz yoksa;

İkinci bir lise diplomanız veya ikinci bir lisede son sınıfta okuma durumunuz yoksa ÖSYS Aday Eğitim Durumu Güncelleme işlemi size bir şey kaybettirmez veya kazandırmaz.

Ben henüz mezun olmadım, ek sınavlarım var daha diyenler telaşa gerek yok. Ek sınavlarda geçeceğiniz 30-35 kredilik ders diploma notunuzu çok fazla etkilemez zaten.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 1 Temmuz 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın