2020 YKS Başvuruları Başladı, Son gün ne zaman, kimler başvurabilir?

YKS başvuruları bugün başlıyor, kimler başvurabilir? 2020 YKS başvuruları 06 Şubat- 03 Mart 2020 tarihleri arasında…

Açık Liseli öğrencilerin cevabını merak ettikleri en önemli soru: 2020 YKS’ye kimler girebilir, üniversite sınavına girebilir miyim?Eğer döneminiz en 7 ise üniversite sınavlarına başvurabilirsiniz. 2. dönem itibariyle Aktif dönemi sistemde 7 ve daha fazla olan bütün açık liseliler 2020 üniversite sınavına girebilir. 

Burada bir tek şeye dikkat etmekte yarar var: döneminiz 7 olduğu halde krediniz çok düşük ise (örneğin 100 kredinin altında ise) bu yıl mezun olmanız risklidir, en geç Aralık 2020 sınavında mezun olamayacaksanız sınava girmenizin bir anlamı olmaz, çünkü kazanıp üniversiteye kayıt yaptırsanız bile lise diplomasını alamazsanız kaydınız iptal edilir.

2020 YKS Başvuruları Nereye Yapılır?

 

2020 YKS Başvuru Merkezleri kılavuz ekinde açıklandı. Kendi il/ilçeniz içinde hangi okul ve merkezlere başvuruların yapılabileceğini görmek için tıklayın:

2020-YKS Başvuru Merkezleri için tıklayın!2020-YKS Başvurularının Alınması

2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS), 20-21 Haziran 2020 tarihlerinde yapılacaktır. 20 Haziran 2020 tarihinde Temel Yeterlilik Testi (TYT), 21 Haziran 2020 tarihinde sabah oturumunda Alan Yeterlilik Testleri (AYT), öğleden sonra oturumunda Yabancı Dil Testi (YDT) uygulanacaktır.

Sınava başvurular, 06 Şubat- 03 Mart 2020 tarihleri arasında yapılacaktır.

Adaylar başvurularını, 06 Şubat 2020 tarihinden itibaren elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden yapabileceklerdir.

Sınava ilişkin ayrıntılı bilgi 2020-YKS Kılavuzunda yer almaktadır. Sınava başvurmak isteyen adaylar, 2020-YKS Kılavuzuna aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir. Sınava başvuracak adayların bu Kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

2019-TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylardan, 2020-YKS’nin hiçbir oturumuna girmeden 2020-YKS yerleştirme işlemlerinde 2019-TYT puanını kullanmak isteyen adaylar ile 2020 yılında sadece “Özel Yetenek Sınavı” sonuçlarına göre öğrenci alacak yükseköğretim programlarına başvurmak isteyen adayların da, 2019-TYT Dönüştürülmüş Puanlarının hesaplanabilmesi için başvuru süresi içinde 2020-YKS başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI


2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) KılavuzuAçık Lise mezuniyet şartları 2019 2020

2020 Açık Lise İş Takvimine bakın: 2020 içinde hangi sınavlar var?

2019 YKS Başvuruları Sıkça Sorulan Sorular

Aşağıda ÖSYM’nin 2018 YKS için “MEB Açık Öğretim Lisesi (AÖL), Mesleki Açık Öğretim Lisesi (MAÖL) ve Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi (AÖİHL) Öğrencileri/Mezunları İle İlgili Açıklama”lar yer alıyor:

  1. ÖSYM başvurusunda mezun olduğu birinci eğitim bilgisini kullanmak isteyen ve Eğitim Bilgisi MEB e–okul sisteminde bulunmayan Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi (Açık Öğretim Liseleri) öğrencileri/ mezunlarının 2018-YKS’ye başvuru yapmadan önce mezun olduğu okula başvurarak eğitim bilgilerinin girişini yaptırması ve okul kayıtlarının MEB e-okul sistemi üzerinden ÖSYM sistemine işlenmesini sağlamaları 
  2. Açık Öğretim Liselerinde öğrenci numarası olup, T.C. Kimlik Numarası sistemde bulunmayanların Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesindeki Açık Öğretim Liseleri Müdürlükleri (Ankara) ile iletişime geçip T.C. Kimlik Numaralarının Açık Öğretim Bilgi Yönetim sistemine işlenmesini sağlamaları
  3. Açık Öğretim Liselerinde kayıtlı olup, kimlik bilgilerinde T.C Kimlik Numarası haricindeki bilgilerden herhangi biri değişen öğrencilerin MERNİS güncellemelerinin yapılması için en yakın Halk Eğitim Merkezi Bürolarına veya yüz yüze eğitim aldıkları kurumlara müracaat ederek kimlik bilgilerini güncellemesi
  4. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde yer alan “Profil” bilgisinde aday tarafından yapılan eğitim bilgilerindeki değişiklikler (diploma notu vb. değişiklikler), 2018-YKS için tüm işlemlere yansıtılmayacaktır. Bu bilgiler ancak, aday tarafından MEB e-okul sisteminden ÖSYM başvuru kayıt bilgilerine yansıtıldığı takdirde YKS ile ilgili işlemlerde kullanılacaktır.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Şubat 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın