Açık Öğretim Tercihi Bilimsel Araştırma Konusu Oldu

Birçok kişiyi ilgilendiren açık öğretimle ilgili konuşan Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı: “Açık öğretim bir istisnai tercih olarak sunuldu ve o tercihini kullanmak istiyorsa kişi ona engel olmuyoruz ama yönlendirmiyoruz da. Açık öğretimin tercih edilmesinin çok farklı gerekçeleri var ve bu bilimsel olarak araştırılması gereken bir konu…

… Bununla ilgili okul terklerinin yoğun olduğu bölgelerdeki gerekçelerin her birinin ortaya konulmasını sağlayacağız. Bunun önüne geçmek için de ne tür strateji geliştirmemiz gerektiğini konuşacağız.” dedi.
Çeşitli sebeplerle ortaöğretimi, liseyi ve üniversiteyi okul dışında okumak isteyenlerin tercihi olan açık öğretim ile ilgili yaşanan gelişmeleri İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı ile konuştuk. Bu doğrultuda geçen yıl 239 bin 233 öğrencinin örgün eğitimin dışına çıktığını belirten Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2017 Faaliyet Raporunu birlikte ele aldığımız İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı önemli açıklamalarda bulundu.
“HEDEFİMİZ ÖRGÜN ÖĞRETİMDE OLABİLDİĞİNCE YÜKSEK ORANA ÇIKMAK”

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı: “Malatya’da 9. sınıfta okul terkimiz biraz daha az. Temel eğitim bir zorunluluktur. Özellikle ilkokul okulda görülür, alternatifi yok. İlkokul açık lise veya açık ortaokul gibi alternatifi olan bir okul değil. Okullaşma oranımız yüzde 100’ dür ve bu olmak zorunda.  Ortaokulda alternatif sunuluyor, çünkü Türkiye genelinde ortaokul mezunu olmayan birçok kişi var. Lise çağında olup da ortaokulda olanlar var. Bunların da kendilerine göre belli sebepleri vardır ve bunları ortaokulda, örgün öğretimde tutma şansımız yok ama açık öğretim yoluyla bu eğitim imkanını verebiliyoruz.
Liselerde ise özellikle lise 1’ de 8. sınıftan mezun olan her bir öğrenciyi 9. sınıfta bir lise ile ilişkilendiriyoruz ancak tercih ettiği takdirde.  Tercih etmeyenler alternatifi seçmiş oluyorlar. Açık öğretimden bu eğitimlerini alıyorlar bu istisnai durumdur yani açık öğretim istisnai durumdur. 
Bir de 9. sınıfta terklerimiz var onlar da açık liseyi tercih edenler. Bu açık öğretim bir istisnai tercih olarak sunuldu ve o tercihini kullanmak istiyorsa kişi ona engel olmuyoruz.  Ama tercih etmiyoruz, yönlendirmiyoruz. Malatya’da ortaöğretimde okullaşma oranımız yaklaşık yüzde 80’ nin üzerinde bu çok ciddi bir rakam yüzde 20 gibi de bir istisnamız var. Geriye kalan o istisnai durumu açık tutmak zorundasınız.  Açık öğretim bir haktır bu hakkını kullanmak istediğinde de kişi engel olmuyoruz bunun yanında da yönlendirmiyoruz ve bu hakkı tercih etmeleri için ortada olan gerekçeleri indirgemeye çalışıyoruz. Buna rağmen öğrenci tercih ediyorsa o tercihine saygı duyuyoruz. Bizim gayemiz amacımız okullaşma oranının yüzde yüz olmasıdır. Ama şunu da kabul ediyoruz açık öğretim sunulmuş bir alternatiftir. Açık öğretimlerin tercih edilmesinde çok farklı gerekçeler var bu bilimsel olarak araştırılması gereken bir konudur.  Okul terkinin belli sınıflar dâhilinde artıyor olması örneğin 9. sınıfta bunun ciddi bir şekilde araştırılması gerekiyor. Biz bunun araştırmasını yapıyoruz Malatya’da şuanda bununla ilgili SODES projesi yaptık. Okul terklerinin gerekçeleriyle ilgili neler yapılabileceğine dair. Türkiye İstatistik Kurumu Malatya Bölge Müdürlüğü ile ortaklaşa çalışıyoruz okul terklerinin yoğun olduğu bölgelerdeki gerekçelerin her birinin ortaya konulmasını sağlayacağız.  Bunun önüne de geçmek için ne tür strateji geliştirmemiz gerektiğini konuşacağız. Bu oldukça ciddi bir proje ama yüzde 80’ in üzerindeki okullaşmayı düşündüğümüzde açık öğretime yönelmenin istisnai olduğunu zaten orada görüyoruz. Ama bunun önüne yüzde yüz geçer miyiz? Geçmeyiz çünkü o alternatifi sunmuşuz zaten. Ama hedefimiz örgün öğretimde olabildiğince yüksek orana çıkmak.  Bu istatistik çalışmadır ve bilimsel temeli olması gereken bir çalışma, bir proje olduğu için uzun soluklu bir proje.  Şuanda çalışılıyor üzerinde netice sonuçlanınca kamuoyuyla paylaşılacaktır ve sonuç itibariyle gerekli tedbirler alınıp stratejiler geliştirilecek” ifadelerine yer verdi. (Malatyasonsoz)

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 23 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın