AÖL Sınavlarında Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler Neler?

AÖL sınav giriş yerleri açıklandı! AÖL sınav giriş belgesi nasıl alınır? 2015 AÖL sınav giriş belgeleri

08-09 Ağustos 2015 tarihlerinde yapılacak olan 3. Dönem sınavlarının sınav giriş yerleri belli oldu. 3. dönem için kayıt yenileme ücretini yatıran bütün öğrenciler AÖL sınav giriş belgelerini alabilecekler.

Açık Öğretim Lisesi sınav giriş yerlerine bu adresten ulaşabilirsiniz.

MEB ‘İN UYARILARI

  • Öğrencilerimiz sınav giriş belgesinde yazılı sınav merkezleri ve okullarda (salon ve sırada) girmek zorundadırlar.
  • Sınav giriş belgesinde bulunan açıklamaları okumanız ve uymanız yararınıza olacaktır.
  • Kayıt yenileme işlemi yaptırdığı halde dersini seçememiş öğrenciler ile kayıt yenileme ücretini yatırıp ders seçme işlemini gerçekleştirememiş öğrencilerin Ders Seçimi sistem tarafından yapılmıştır. Seçilen derslerden sınava gireceklerdir.
  • Askerlik (asker olma, askerden yeni terhis olma) cezaevi (cezaevine girmiş olma veya yeni çıkmış olma) zorunlu ikamet değişimi gibi (tayin, deprem, sel ve doğal afetlere bağlı ikamet değiştirme) ve sağlık nedenleri ile (raporlandırmak şartıyla) sınav giriş belgesinde belirtilen sınav merkezlerinde sınava giremeyecek öğrencilerimiz, il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde oluşturulan sınav yürütme kurullarına başvurarak (Ankara ve ilçelerinde oturanlar dâhil) yedek salonda sınava girmek için başvurabilirler. Geçersiz mazeret veya basit nedenlerden dolayı yapılan başvurular kabul edilemez.
  • Yedek salonda öğrencilerin sınava alınması sınav sorguçlarının değerlendirilmesini geciktirmesi nedeni ile geçerli mazereti olan öğrencilerimizin yedek salonda sınava girebilmek için müracaat etmeleri rica olunur.
  • İl ve ilçe milli eğitim müdürlülerinde oluşturulan sınav yürütme kurulları, sınavla ilgili tüm iş ve işlemlerini Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün yayımlamış olduğu sınav yönergesi doğrultusunda yapacaklardır
  • Yedek salon iş ve işlemleri ile ilgili olarak Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü aranmayacaktır.

AÖL SINAV GİRİŞ BELGELERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Öğrencilerin adreslerine herhangi bir sınav evrakı gönderilmemektedir. Sınav Giriş Belgesindeki bilgiler ile açıklamaları dikkatlice okuyunuz. Sınav Giriş Belgenizde belirtilen okul ve salonda sınava girmeniz gerektiğini unutmayınız. Sınav gününden önce sınava gireceğiniz yeri mutlaka görünüz.

SINAV GÜNÜ YANINIZA ALMANIZ GEREKENLER

Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı, pasaport ya da ehliyet. Sistem üzerinden alınan fotoğraflı Sınava Giriş Belgesi. Sınav günü yanınızda kurşun kalem ve silgi bulundurmayı unutmayınız. Tarafınıza verilecek olan cevap kâğıdının adınıza düzenlenmiş olmasına dikkat ediniz. Yanınızda cep telefonu bulundurmayınız.

AÖL SINAVINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

1. AÖL 3. dönem sınavı 8-9 Ağustos 2015 tarihlerinde daha önce seçmiş olduğunuz sınav merkezinde yapılacaktır.

2. Yurt dışında okuyan öğrencilerimiz Belçika- Mons, Avusturya-Linz, Avusturya- Viyana, Almanya- Dortmund ve Fransa – Strasbourg da aynı günlerde kendileri için belirlenmiş sınav merkezlerinde sınava gireceklerdir. Bu öğrencilerimiz sınava girecekleri okulun ayrıntılı adresini ve iletişim bilgilerini sınav giriş belgelerinde görebileceklerdir.

3. AÖL sınavına gireceğiniz okul bilgileri 4 Ağustos 2015 tarihinde yayımlanmıştır. Bu tarihten sonra sisteme kullanıcı adı ve şifreniz ile girip sınav giriş belgenizi indirebilirsiniz.

4. AÖL Sınav giriş belgenizi sistemde yayımlandıktan hemen sonra alınız son günlere bırakmayınız. Sınava yakın günlerde sistemde yoğunluk yaşanmakta sisteme girişlerde sorun çıkabilmektedir.

5. Sınava seçmiş olduğunuz derslerin ders kitapları, web sistemimizde yayımlanan ders notları, daha önce sorulan sınav soruları, online testler ile çalışabilirsiniz.

6. AÖL sınavları 8 Ağustos 2015 Cumartesi günü 2 oturum. 9 Ağustos 2015 Pazar günü 1 oturum olmak üzere toplam 3 oturumda yapılacaktır. Sınav giriş belgenizde hangi dersten hangi oturumda sınava gireceğiniz belirtilecektir. Sınav anında seçtiğiniz ders kodu ile soru kitapçığındaki ders kodunu mutlaka kontrol ediniz.

7. Öğrencilerimiz bazen sınav heyecanı ile seçmedikleri derslerin sorularını cevaplamaktadırlar. Örneğin bazı öğrencilerimiz, Dil ve Anlatım 3 dersi yerine Seçmeli Dil ve Anlatım 3 dersinin sorularını cevaplamaktadır veya Tarih 1 Dersi yerine İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersinin sorularını cevaplamaktadır. Bu ve buna benzer hususlara mutlaka dikkat ediniz.

8. AÖL sınav günü yanınıza fotoğraflı nüfus cüzdanı, Pasaport gibi geçerli kimlik belgesi mutlaka bulundurunuz. Bunun yanında Öğrenci kimlik belgeniz, sınav giriş belgenizin de yanınızda bulunması gerekmektedir.

9. Öğrenci kimlik belgesi alamayanlar geçerli kimlik belgelerini yanlarında bulundurmak kaydıyla salon yoklama listelerinde isimlerinin bulunması halinde sınavlara katılırlar.

10. AÖL sınavına gireceğiniz sınıf ve sırayı bulduktan sonra cevap kağıdınızı mutlaka kontrol ediniz adınıza düzenlenmemiş ise mutlaka görevlileri uyarınız.

11. Bazı öğrencilerimizin sınavlarda cevap kâğıtları üzerindeki ders kodlarını değiştirdikleri tespit edilmiştir. Adınıza düzenlenen cevap kâğıtlarında ders kodlarında herhangi bir değişiklik yapmayınız.

12. Yedek salonlarda AÖL sınavına giren öğrencilerin cevap kâğıtları adlarına düzenlenmemiştir. Bu öğrencilerimizin bilgileri kendileri cevap kâğıtlarına işaretlemeleri gerekmektedir. Yedek salonda sınava giriyor iseniz seçtiğiniz dersleri doğru bir şekilde cevap kağıdına kodlayınız.

13. Cevaplarınızı kesinlikle tükenmez kalem ile kodlamayınız.

14. Kodlamalarınızı cevap kağıdında belirtilen kurala göre yapınız. Kutucuğun tam karalanmadığı durumlarda o cevabınız değerlendirilemeyecektir.

15. Aday sınava girmedi kısmını kodlayan öğrencilerimiz görülmektedir. Aday sınava girmedi kutucuğunu kesinlikle kodlamayınız. Bu kısım sınava girmeyen adaylar için görevliler tarafından doldurulacaktır.

16. AÖL 3. Dönem sınav sonuçlarına göre mezuniyete hak kazanan öğrencilerin diplomaları düzenlenir ve irtibat bürolarına gönderilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Ağustos 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın