Ertuğrul Gazi Mobil Oyun İndir

Ertuğrul Gazi Mobil Oyun Oldu. Osmanlı Devleti’nin temellerini atan Ertuğrul Gazi’nin tarihe iz bırakan destansı mücadelesi, 20 yaşındaki bir üniversite öğrencisi tarafından “mobil oyun” platformlarına taşındı.

Ertuğrul oyunu indir oyna!

Tarihte en uzun süre hüküm sürmüş devletler arasında yerini alan,  kazandığı destansı zaferler ve adaletli yönetim sistemiyle hayranlık uyandıran  Osmanlı’nın şuurunu yaşamak ve yaşatmak isteyenler, imkan buldukları her sektörde  gayret gösteriyor.
Türkiye’de son yıllarda başta sinema filmi, televizyon dizileri ve  tiyatro sahneleri olmak üzere birçok alanda “Osmanlı” rüzgarı esiyor. Tarihini  merak eden ve sahip çıkan herkesin ilgi gösterdiği tarihi materyaller,  teknolojinin de gelişmesiyle birçok alanda yer tutuyor. Osmanlı dönemine tanıklık  edemeyenler, senaryoların yanı sıra bilişim sektöründe geliştirilen bilgisayar ve  cep telefonu oyunlarıyla da o dönemi yaşamaya çalışıyor.
Oyunu, kaldığı yurtta 6 ayda tamamladı
Osmanlı’nın temelini atarak tarihe mühür vuran Ertuğrul Gazi de son  yıllarda çeşitli sektörlerde işlenen isimler arasında. Osmanlı’nın kurulması için  önemli roller üstlendiği birçok tarihçi tarafından da kabul edilen, Oğuzların  Kayı boyu lideri, Osmanlı Beyliği’nin kurucusu Osman Bey’in babası Ertuğrul  Gazi’nin destansı mücadelesi bir üniversite öğrencisi tarafından mobil oyun  dünyasına taşındı. Ertuğrul Gazi’nin 3 boyut karakterine bürünebilen oyun, Apple  App Store ve Google Play Store de ücretsiz indirme olanağıyla kullanıcıların  beğenisine sunuldu.
Ertuğrul Gazi üzerinden işlenen “Ertuğrul Gazi 3D Kayı Boyu” oyunu  Kayıların, Haçlılar ve Moğollar ile mücadelesini anlatıyor.
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Matematik Bölümü birinci sınıf  öğrencisi 20 yaşındaki Umur Burak, oyun yazılım ve modellemesini kaldığı Kredi ve  Yurtlar Kurumu Yurdu’nda kıt imkanlara ve zayıf internet bağlantısına rağmen  günde 8-10 saat çalışarak 6 ayda tamamladığını anlattı. Burak, bazı 3D  modellerini de satın aldığını belirtti.
Küçüklüğünden beri Türk tarihine ve kültürüne ilgi duyan, “Tarihimizi  anlatan oyunlar neden yok?” sorusunun ardından oyun platformundaki boşluğu  doldurmak için kolları sıvayan Burak, yazın çalışarak biriktirdiği parayla  bilgisayar alıp, hayallerini gerçekleştirmek için işe koyulduğunu anlattı.
Oyun sektörünün bir ülkenin tarihini ve kültürünü anlatabilmesi için  dizi ve sinema sektörü kadar önemli olduğuna inandığını aktaran Burak, “Bu oyun  elbette bir eksiklikti. Bunu benim dışımda oyun sektörüyle ilgili her arkadaş  gözlemlemiştir. Bana kalırsa, bir ülke için kendi oyununu yapabilmek sinema ve  televizyon sektörü kadar önemlidir. Çünkü internet çağında yaşadığımız şu dönemde  artık gençler televizyon karşısında vakit geçirmekten çok bilgisayar ve mobil  oyunların başında vakit geçiriyor. Bu da kendi kültürünü yaymak ve empoze etmek  isteyen ülkelerin yararına oluyor.” dedi.
“Söz sahibi olmak için bilişim sektörünü iyi değerlendirmemiz  gerekiyor”
Bilişim sektörünün önemine değinen, Türkiye’de bilişim ve yazılım  sektörlerinde üretim açığı bulunduğuna dikkati çeken Burak, şöyle konuştu:
“Aslında bu sektörün en önemli kısmı algıları yönetmek. Büyük  kitlelere hükmetmek için kullanılan en önemli sektör şu anda bilişim sektörü.  İster televizyon olsun, ister sinema, ister oyun sektörü olsun, bu konularda  başarılı olmak için teknoloji ve bilişim sektörünü çok iyi kullanmanız gerekli.  Türkiye’de bilişim ve yazılım bağlamında çok büyük bir üretim açığı var. Bir  bilgisayar programını herkes kullanabilir ancak herkes üretemez. Küreselleşmek ve  dünya yönetiminde söz sahibi olmak gibi bir derdimiz varsa ülke olarak yazılım ve  bilişim sektörünü çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor.”
Programcılığın maliyeti çok düşük ve insan aklıyla büyüyen bir sektör  olduğuna işaret eden Burak, “Türkiye gibi genç beyinlerin bu kadar fazla olduğu  bir ülkenin yazılım sektörüne öncü olması beklenir. Ancak bizim gibi gençlerin  sayısı çok az ve bizi de yıpratmak için çaba harcayan büyük bir kitle var. Umarım  devletimiz bu konuda gerekli planlamayı yapar.” ifadesini kullandı.
Burak, oyunu kısa sürede 250 bin kişinin cep telefonlarına indirdiğini  belirterek, oyundan şahsi kazanç beklentisi bulunmadığını, global oyun pazarında  Türk kültürünü ve tarihini gerçek biçimde tanıtmayı amaçladığını vurguladı.
Çevresindekilerin oyunun yapılabilirliğine yazılım ve modellemeyi  tamamladıktan sonra inandığını kaydeden Burak, rastgele tercih yaptığı için  hayalindeki bölümü okuyamadığını anlattı. Umur Burak, bu sebeple bu yıl okulunu  değiştirip hayallerini gerçekleştirmek için Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü  okuyacağını sözlerine ekledi.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 15 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın