AÖ İmam Hatip Ders Çizelgesi açıklandı, AÖL ve MAÖL bekleniyor!

Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi Dönemlere Göre Ders Çizelgesi yayınlandı, aşağıdaki linklerde göreceğiniz yeni ders çizelgeleri ve mezuniyet koşulları 2018-2019 öğretim yılından itibaren tüm sınıflar düzeyinde okutulacak alan, ortak ve seçmeli bütün dersleri içeriyor. Yine mezuniyet koşullarını ve  ders seçme kurallarını aşağıda bulabilirsiniz.

Okutulacak ders çizelgelerinin açıklanması Açık Lise 2018/1. dönem ders seçimlerinin başlaması açısından da önemli. Bilindiği gibi Açık Lise 2018/1. dönem ilk defa kayıtları 3 Eylül 2018 itibariyle başlamıştı. Ancak açık liseli eski (devam eden) öğrenciler için 2018 /1. dönem Kayıt Yenileme tarihleri ve ilk kayıtlarını yaptıranlar için ders seçme işlemlerinin Ders Çizelgeleri TTK tarafından onaylandıktan sonra başlayacağı duyurulmuştu.

AÖİHL haftalık ders çizelgesinin açıklanması bu açıdan bir işaret gibi. Bir an evvel AÖL ve MAÖL için de haftalık ders çizelgelerinin açıklanmasını açık liseliler bekliyor. Malum olduğu üzere 1. dönem sınavları Aralık ayı başına alındığı için kayıt yenileme ve ders seçme işlemlerinin bir an önce başlaması ve tamamlanması önemli; ne kadar erken olursa açık liselilere sınavlara çalışmak için o kadar geniş zaman kalacak. Aksi takdirde 35 kredilik 14-15 farklı derse sadece haftalar içinde çalışmak ve sınava girmek gibi güç ve abes (saçma) bir duruma düşürülecekler.

Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi Dönemlere Göre Ders Çizelgesi Yayınlandı

Seçmeli Dersler Çizelgesi: Dönemleri ve Kredi Değerleri

Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi Ders Seçme Kuralları ve Mezuniyet Koşulları


  1. Bu program 2018-2019 eğitim ve öğretim yılından itibaren tüm sınıf düzeylerinde uygulanacaktır.
  2. * Yıldız işaretiyle gösterilen dersler (Türk Dili ve Edebiyatı ile Kur’an-ı Kerim) muaf olunamayacak dersleri ifade eder.
  3. Üç kez  sınavına  girilip  başarısız  olunan  uzaktan  eğitim  ortak  ve  alan  derslerinden  (*  yıldız  işaretiyle  gösterilen  ders hariç) muaf olunur. Muaf olunan dersin kredisi alınmaz, öğrenci muaf olduğu dersi isterse tekrar seçebilir.
  4. Öğrenciler seçmiş olduğu alan/dal derslerinin tamamından sınava girmek zorundadırlar.
  5. Döneminden önce ders seçimi yapılamaz. Ancak bir önceki dönem dersinden başarısız olanlar bir alttaki dönem dersiyle döneminin dersini birlikte alabilirler.
  6. “Yüz Yüze Alan Ortak Dersleri” mutlaka alınmak ve “Kur’an-ı Kerim” dersleri mutlaka başarılmak zorundadır. Öğrenci, Haftalık Ders Çizelgeleri değişiklikleri, öğrencinin tasdikname ile gelmiş olması veya diğer başka sebeplerle daha önce almadığı “Yüz Yüze Alan Ortak Dersleri”ni mutlaka almak, başarılı olunması gereken Yüz Yüze Alan Ortak Derslerden Kur’an-ı Kerim derslerini mutlaka başarmak zorundadır.
  7. Öğrenci her dönem çizelgedeki toplam kredi kadar ders alabilir.
  8. Dönemlere göre haftalık ders saati sayısı, dersin kredisidir. Dersi başaran öğrenci o dersin kredisini alır.
  9. Çizelgede yer alan “Alınabilecek Toplam Seçmeli Ders Saati” sayısı kadar, alt dönemlerdeki başarısız alan/dal dersleri öğrenciye okutulabilir.
  10. Diyanet İşleri Başkanlığınca verilmiş olan Hafızlık Belgesine sahip olan öğrenciler yüz yüze eğitimde Kur’an-ı Kerim dersine devam etmezler. Bu öğrenciler Kur’an-ı Kerim dersinin sınavlarına girerek başarılı olmak zorundadır.

ZORUNLU ORTAK DERSLERİN TOPLAM KREDİSİ:  144

ZORUNLU ALAN DERSLERİNİN TOPLAM KREDİSİ: 96

UZAKTAN EĞİTİM ve YÜZYÜZE EĞİTİM İLE VERİLEN SEÇMELİ DERSLERİN TOPLAM KREDİSİ: 28

MEZUNİYET İÇİN ÖĞRENCİYE OKUTULMASI ZORUNLU ALAN/DAL DERSLERİNİN TOPLAM KREDİSİ: 96

MEZUNİYET İÇİN BAŞARILMASI GEREKEN ZORUNLU ALAN/DAL DERSLERİNİN KREDİSİ: 90

MEZUNİYET İÇİN GEREKLİ TOPLAM KREDİ MİKTARI: 212

AÖİHL Ders Çizelgesi indir!

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 19 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın