Medayada Açık Lise Haberleri

İnternet medyasında açık lise haberleri

Bu sayfa zaman zaman internet medyasında ve/veya yazılı basında açık lise konulu haber/yorumlarda tespit ettiğimiz “açık lise ile ilgili” çelişki ve bilgisizlikleri deşifre etmek amacıyla 2015 yılında açılmış bir sayfadır. Uzun bir aradan sonra özellikle internet sayfalarında sırf tıklama ve reyting için aynı konuyla ilgili hiçbir gelişme ortada yokken peş peşe haber yaparak insanların kafalarının boşuna meşgul edildiğini, dahası yanlış bilgilerle yanıltıldıklarını görünce tekrar aktif hale getirdik.

Amacımız Açık Lise ile ilgili bilgi ve haberleri kaynağından (www.aol.meb.gov.tr) veya www.aciklise-dershanesi.com gibi uzmanından almanızı sağlamaktır. Kaynağından veya uzmanından alınmayan açık lise haberlerinin akıl karıştırıcı ve yanıltıcı olabileceğini unutmayın!


AÖL KAYIT YENİLEME İŞLEMİ NE ZAMAN YAPILIR?

AÖL’ün kayıt yenileme işlemi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önümüzdeki günlerde erişime açılacak. Geçtiğimiz yıllarda eylül ayının ikinci haftalarında erişime açılan AÖL kayıt yenileme işleminin bu yıl da aynı tarihlerde açılacağı öngörülüyor.


Haber7’den Falso: 2018 AÖL 3.dönem kayıt yenileme tarihi!

Haber7, 2. dönem sınav sonuçları açıklanmadan 3. dönem kayıt yenileme işlemlerini başlattı:

AÖL KAYIT YENİLEME TARİHİ“Bu sene itibariyle AÖL üçüncü dönem kayıt yenileme tarihleri 24 Nisan 2018 tarihinde başlıyor, 14 Mayıs 2018 tarihinde sona eriyor. Kayıt yenileyen öğrencilerin aynı tarih aralığında ders seçimlerini de yapmaları gerekiyor. Zorunlu derslerin seçimi sonrası seçmeli dersler arasından seçim yapılabilir. MEB, AÖL öğrencilerini 35 kredilik ders seçme haklarını doldurup doldurmadıklarını kontrol etmeleri konusunda uyarıyor.” (Haber7)

İşin doğrusu:

Açık Lise 2017 2. dönem sınav sonuçları açıklandı (04.05.2017)

Açık Lise 2017-2018 İş Takvimi Güncellendi!(04.05.2017). 3. Dönem Kayıt Yenileme İşlemleri: 7-20 Mayıs 2018 tarihleri arasında!


Açık Lise’de okuyan öğrenci sayısı 1 buçuk milyona yaklaştı!

Aol.Meb istatistikleri bağlantısından son durum ve 2015 sayılarını inceleyebilir. MEB’in istatiksel bilgileri en azından AÖL ve MAÖL için yeni bir bilgi değil. Ancak bazı gazeteler sanki bu bilgiler yeni imiş gibi bir heyecanla Açık Lise’de okuyan öğrenci sayısını okullaşan genç sayısı dışında bir rakammış gibi iri puntolarla veriyor. Özellikle son dört yıl içinde Açık Lise’ye geçişin isteğe bağlı hale getirilmesi ile lise 11 ve 12’nci sınıftan açık liseye geçişlerin arttığını ve bunun bir çok öğrenci ve veli için bir fırsat anlamına geldiğini, yine bu yolla liselerdeki mevcutların ve sınıf ortalamalarının da azaldığını görmek yerine, sanki açık lise (AÖL ve MAÖL) sistem-dışı bir kurummuş gibi bir dille haberler veriliyor.

HABERTÜRK 13.04.2015

Buna göre örgün eğitimin dışına çıkan öğrenci sayısı rekor kırdı ve 1 milyon 785 bin 577 oldu. 4 yıl önce açık lisede okuyan öğrenci sayısı 778 bin iken bugün 1 milyon 470 bin 434. Açık ortaokula ise 315 bin 143 öğrenci gidiyor.

Zorunlu eğitimi kesintili 12 yıla çıkararak, lise eğitimini de zorunluluk kapsamına alan 4+4+4 eğitim yasasının yaşama geçtiği 2012-2013 öğretim yılında 8. sınıfı bitirenlere liseye devam zorunluluğu geldi. Ancak yasa seçenek olarak son 4 yılı yani liseyi “açık lise”de okuma hakkı veriyor. Böylece örgün eğitim yerine açık öğretim seçeneği geliyor. Devamı için tıkla!


SÖZCÜ GAZETESİ Açık Lise’ye Vize ve Final koydu: 13.02.2015

AÖL’de ne zamandan beri Vize-Final yapılmaya başlandı?

AÖL ile AÖF’nin benzerlikleri vardır mutlaka, ama sonuçta birinin LİSE, ötekinin ÜNİVERSİTE olduğunu ve sınav sistemlerinin farklı olduğunu farketmeyince böyle oluyor:

Sözcü Gazetesi Açık Öğretim Lisesi sınav sonuçları ile ilgili haberini AÖL sınav sonuçları: AÖL final sınav sonuçları sorgulama sayfası başlığı ile duyuruyor.

AÖL’de vize-final-bütünleme diye bir adlandırmanın olmadığını, AÖL’ün sınav sisteminin farklı olduğunu burada uzun uzun anlatmayacağız. Zaten sitemizde Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi sınav sistemleri ilgili yeterli bilgi var. Ancak AÖF ile AÖL’ü karıştıran bir zihnin, açık lise öğrencilerinin zihnini nasıl karıştırabileceğinin hesabını ve takdirini de ilgili bütün ziyaretçilerimize bıraktığımızı belirtmeden geçemeyeceğiz.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 4 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın