Mezun olamayan öğrenciye sınav hakkı

Milli Eğitim Bakanlığınca, örgün lise son sınıf öğrencilerinden sorumlu dersi bulunanlar için okulların açılacağı hafta içinde sorumluluk sınavları yapılacak. Peki açık liseliler için 2. ek sınav hakkı var mı?

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünden illere gönderilen yazıda, Bakanlığa, gerekli başarıyı yakalayamadıkları, bu durumun özellikle yükseköğrenime devam etmeye hak kazanan son sınıf öğrencilerinin mağduriyetine yol açtığı yönünde bazı öğrenci ve velilerden bilgilerin geldiği ifade edildi.

Bu kapsamda, lise son sınıf öğrencilerinden, sorumlu dersi bulunanlar için okulların açılacağı hafta içinde sorumluluk sınavları yapılacak. 2016-2017 eğitim öğretim yılı 19 Eylül 2016’da başlayacağından sorumluluk sınavları, ilgili mevzuat gereği okulların açıldığı aynı hafta içinde gerçekleştirilecek.

2015-2016 eğitim öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere tüm örgün ortaöğretim kurumlarının son sınıf öğrencilerinden sorumluluk sınavları sonunda başarısız tek dersi kalanlar için de valiliklerce belirlenecek takvime göre eylül ayının sonuna kadar sorumluluk sınavları esaslarına göre bir sınav daha yapılacak.

2016 ÖSYS’de kayıt hakkı kazananların kayıtları en son 31 Aralık 2016’ya kadar yapılacağından başarılı olanların diplomaları kısa sürede düzenlenecek.

MEB Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü 2016-2017 İş Takvimi ve Sorumluluk Sınavları Tarihi için tıklayın!

Sorumluluk Sınavları (Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği 63/5’inci maddesine göre 10. Sınıflar dahil)19 Eylül –  25 Eylül 2016

Peki açık liseliler için 2. ek sınav hakkı var mı, tıklayın ve talep ve tepkilerinizi ifade edin!

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 30 Ağustos 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Mezun olamayan öğrenciye sınav hakkı (1 Yorum)