Üniversiteye kayıt yaptırıp da mezun olamayan liselilere sorumluluk sınavı yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yükseköğretim kurumlarında geçici kayıtları bulunan ancak tek dersten sorumluluğu bulunanlar ile staj bitirme sınavına girmesi gereken öğrencilere, 18 Aralık’a kadar sorumluluk sınavı yapılmasına karar verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yükseköğretim kurumlarında geçici kayıtları bulunan ancak tek dersten sorumluluğu bulunanlar ile staj bitirme sınavına girmesi gereken öğrencilere, 18 Aralık’a kadar sorumluluk sınavı yapılmasına karar verdi.

Bakanlık tarafından illere gönderilen yazıda, 9 Haziran’da sona eren 2016-2017 ders yılında öğrencilerin devam-devamsızlık ve başarı durumları ilgili yönetmelik hükümlerine göre değerlendirildiği ve devamsızlık süresini aşan son sınıf öğrencilerinin devam eden öğrenciler gibi değerlendirilmesi ve şartları taşıyan öğrencilerin mezuniyet işlemi gerçekleştirilmesine karar verildiği anımsatıldı.


Not:
Tek ders sorumluluk sınavı kararının AÖL ve MAÖL öğrencileri için ne şekilde uygulanacağı, Aralık ayı içerisinde bir ek sınav yapılıp yapılmayacağı ile ilgili bir açıklama ve/veya duyurunun yakında www.aol.meb.gov.tr’den yapılacağını umuyoruz.


Ancak, Bakanlığa ulaşan öğrenci ve veli taleplerinden, yükseköğretime devam ettiği halde ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde sorumluluk sınav döneminde ve sonrasında yapılan tek ders sınavına girmelerine rağmen başarısız duruma düşen öğrencilerin bulunduğu, bazı öğrencilerin de stajını tamamlamalarına rağmen staj bitirme sınav döneminin ikinci dönem başında uygulanması gerektiğinden mezun olamayacaklarının anlaşıldığı anlatıldı.

Bakanlık, yükseköğretim kurumlarındaki geçici kayıtların kesin kayda dönüşebilmesi için öğrenimine devam ettiği halde tek dersten sorumluluğu bulunanlar ile staj bitirme sınavına girmesi gerekenlere bir sınav hakkı daha verilmesine karar verdi. Buna göre, yükseköğretime kayıt süresi dikkate alınarak bu sınav, 18 Aralık 2017 tarihine kadar okul müdürlüklerince sorumluluk sınavları esaslarına göre yapılacak. Sınavda başarılı olanlara lise diploması düzenlenecek.

Kaynak: CnnTürk

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 9 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Üniversiteye kayıt yaptırıp da mezun olamayan liselilere sorumluluk sınavı yapılacak (2 Yorum)

  1. Ben üniversite öğrencisiyim geçici kaydımı yaptırdım dönem sınavına girdim 7 krediye ihtiyacım var mezun olamazsam bende girebilir miyim

    • Açık lise öğrencilerinin durumu henüz belli değil, sadece lise son sınıfta tek dersten bekleyenler için bir tek ders sorumluluk sınavı yapılacağaı açıklandı. Duyuruları takip etmek lazım…