Üniversiteye yerleştim, ancak liseden mezun olamadım diyenler!

Üniversiteye yerleşen ancak henüz açık liseden mezun olamayanlar için aşağıdaki bilgi önemli:…

2018 YKS yerleştirme sonuçları açıklandı, kazananlar belli oldu. Ancak Açık Lise 2017/3. dönem sınav sonuçlarına göre hala mezun olamayan ve üniversiteye yerleşen açık liseli adaylar endişeli: Üniversiteye kaydınızı nasıl yaptıracaksınız? Aşağıdaki bilgi “henüz mezun değilim, üniversite kazandım, kaydımı nasıl yaptıracağım?” diyenler için:..

Bildiğiniz gibi YKS yerleştirme sonuçları açıklandı ve kazanan adaylar için Kayıt Tarihleri açıklandı:

Elektronik kayıtlar 3-5 Eylül 2018 tarihleri arasında

Elektronik Kayıt (e-Devlet üzerinden): 03-05 Eylül 2018 tarihleri arasında Elektronik Kayıt işleminizi e-Devlet Şifresi ile https://giris.turkiye.gov.tr/Giris adresi üzerinden yapabilirsiniz. Elektronik kayıt işleminizi tamamladıktan sonra barkotlu çıktıyı alıp saklayınız. Daha sonra kayıt için tekrar üniversiteye gelmenize veya belge getirmenize gerek yoktur.
Elektronik kayıt yaptıramayanlar için kayıt yeri ve üniversitelerin web sitelerinde duyuruluyor:
Örneğin Kırıkkale Üniversitesi’ne yerleşen adaylar Elektronik Kayıt (e-Devlet) İşlemi yapamayan öğrencilerimiz 03-07 Eylül 2018 tarihlerinde, saat 09:00 ile 17:00 arasında Merkez Yerleşke Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Dairesi Başkanlığında bulunan  kayıt bürosuna gelerek kayıt işlemini yapabilecek.

Elektronik Kayıt İşlemi Yapamayan Öğrencilerimizin Kayıt İçin Getirmesi Gereken Belgeler;

Ortaöğretim kurumundan (Liseden) mezun olup Üniversitemize kayıt yaptıracak öğrencilerin

*Lise diplomalarını veya lise geçici mezuniyet belgelerinin aslı

*Nüfus cüzdanlarını

Kayıt sırasında ibraz etmeleri gerekmektedir.Başka bir belgeye ihtiyaç yoktur.

Mezun olamayanlar, diplomasını ibraz edemeyenler:

Kayıt tarihi itibariyle ortaöğretim kurumlarından mezun (Liseden) olamayarak bütünleme veya tek ders sınavına girecek adayların  durumunu gösterir okulundan alacağı resmi belge aslı ve nüfus cüzdanlarını kayıt sırasında ibraz etmeleri gerekmektedir. (Bu durumda olan öğrencilerimizin geçici kayıtları yapılacak ve mezun olduklarına ait belgeyi 31/12/2018 tarihine kadar getirdikleri takdirde asıl kayıtları yapılacaktır.)
Buradaki 31 Aralık 2018 tarihi önemli: Bir üniversiteye yerleştiği halde, henüz mezun olamayan tüm liseliler ve tabii ki, Açık Liseliler 31.12.2018 tarihine kadar mezuniyet belgelerini veya diplomalarını üniversiteye ibraz etmek zorunda, değilse kayıtları iptal edilecek.
Bu tarihe kadar AÖL ve MAÖL öğrencileri için MEB’in hem Ek Sınav hem de Aralık ayı içinde 2018-1. dönem sınavları yapacağını ve bu durumdaki öğrencilerin mezuniyetlerine imkan sağlanacağını tahmin ediyoruz.
Konuyla ilgili yakın zamanda resmi açıklama ve takvim duyurusunun yapılacaktır, duyuru ve haberleri izlemeye devam edelim. Açık Lise’nin güvenilir ve doğru rehberi olarak sitemizden gelişmeleri takip etmeye devam edebilirsiniz.
AÖL Resmi duyuru geldi:

Üniversite kazanan ancak mezun olamayan açık liseliler için son mezuniyet tarihi: 31 Aralık 2018

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın