Açık Lise ders seçimini neden yapamıyorsunuz, ne zaman yapabilirsiniz?

 

2013-2014 1. dönem yeni kayıt ve kayıt yenileme işlemlerini yaptıran açık lise öğrencilierinin sisteme girip ders seçimi yapmaları gerekiyor. Ancak sistemde "Ders Seçme" butonu görünmüyor ve ders seçimini yapamıyorlar. Ders seçimi yapamıyorum, neden? diye soran her gün yüzlerce mesaj ve telefon aldık.


Açık Lise Ders Seçimi başladı, 2014-2015 1. dönem ders seçimi son günü 7 Kasım 2014, Kaç kredilik Ders Seçebileceksiniz, siz hala 30 mu sanıyorsunuz? Tıklayın!


Açık Lise Ders Seçimi Pazartesi günü başlıyor!

Açık Lise yeni kayıtları ve kayıt yenilemelerinden hemen sonra merak edilen en önemli konu, ders seçimlerinin ne zaman başladığı ve ne zaman bittiğidir. KR Açık Lise Rehberliği olarak 0553 417 22 72 numaralı Açık Lise SMS Bilgilendirme hattımıza çok soru gelen bu konuyu aşağıda açıkladık.

Lütfen yazıyı sonuna kadar okumadan arama yapmayın. SMS bilgi hattına "Adınızı-Soyadınızı ve Şehrinizi yazmadan mesaj atmayın." Aramalara ancak akşam 17'den sonra cevap verebiliyoruz. Daha önce aramayın.

Ders seçimi konusunu yeni kayıt yaptıranlar ve kayıt yenileme yaptıranlar için ayrı ayrı ele alacağız.

Yeni kayıt yaptıran Açık Lise öğrencilerinin ders seçme işlemi:

2013-2014 Açık Öğretim Lisesi Yeni Kayıt (İlk Defa Kayıt) Kılavuzunda Ders Seçme işlemi için, "2013 – 2014 Eğitim - Öğretim yılında Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptıran her öğrenci sınavına gireceği dersleri seçmek zorundadır. Öğrenciler ders seçimlerini öğrenci numaralarını ve kişisel şifrelerini kullanarak “www.aol.meb.gov.tr” internet adresinden yapacaklardır.

Ders seçimi yapan öğrenci sistem üzerinden seçmiş olduğu derslere ait raporun çıktısını yazıcıdan basarak, bölgelerinde bulunan kitap dağıtımı yapan Halk Eğitimi Müdürlüklerine “kitap çıktısıyla” birlikte müracaat ederek kitaplarını alacaklardır." denilmiştir. Ancak ders seçiminin ne zaman yapılacağı, ne zaman başlayıp ne zamana kadar yapılabilceği (son günün ne zaman olduğu) belirtilmemiştir.

Bu durumda yeni kayıt olan açık​ lise öğrencilerinin ders seçmeleri için son günün, yeni kayıtlar için verilen son tarih olan 27 Eylül 2013 tarihi olduğu düşünülebilir. Ancak bu tarih büyük ihtimalle uzatılacaktır. Bu tarihe kadar ders seçimizi yapmamışsanız duyruları takip edin.

 

Kayıt yenileme yaptıran Açık Lise öğrencilerinin ders seçme işlemi:

Açık Öğretim Lisesi 2013-2014 1. dönem Kayıt Yenileme Kılavuzunda ders seçme işlemi için son tarihin, kayıt yenileme için verilen son gün olan 4 Ekim 2013 olduğu açıkca belirtilmiştir.

Sisteme giriyorum, ders seçimini yapamıyorum: Ders seçme butonu yok!

Evet arkadaşlar tabiri caiz ise "dananın kuyruğunun koptuğu yer"e, yani esas meseleye geldik: Sisteme girdiğinizde ders seçimi yapamama sorunu yoğunluktan kaynaklanan bir sorun. (Bu durum sizin kaydınızla ilgili hiçbir sorun olmadığı anlamına gelir mi? Evet çok büyük ihtimalle ders seçimi yapamamanız sadece yoğunluktan kaynaklanıyor.)

Yaklaşık bir milyon öğrencinin yeni kayıt ve kayıt yenileme yaptırdığını ve aktif öğrenci olduğunu düşünürseniz, bu durumun kaçınılmaz olduğunu görürsünüz.

Bir parantez açalım: Şu an en büyük orta öğretim kurumu hangisidir? En büyük mevcuda sahip lise hangisidir? sorularının cevapları tartışmasız Açık Öğretim Lisesi'dir; ikincisi de Mesleki Açık Öğretim Lisesidir.

Bir milyon açık liselinin durumları tek tek gözden geçirilip ders seçme için durumları aktif hale getiriliyor. Ankara'da AÖL Müdürlüğü'nde çalışan bütün görevli arkadaşlara, başta AÖL Müdürümüz Osman Özdemir hocamıza olmak üzere "kolay gelsin" diyoruz.

Yeni veya devam eden bütün Açık Liseli arkadaşlara da biraz daha sabır diyoruz. Ancak, boş beklemek değil de, arada bir sisteme girip bakarak ve mümkünse derslere şimdiden hazırlanarak bir bekleme diliyoruz.

 

Sonuç:

Açık lise ders seçimi için sisteme arada bir bakarak bir kaç gün daha (direkt aldığımız bilgiye göre bu bir kaç gün 10 günü de bulabilir) bekleyin.

 

Sistemden ders seçme işlemi nasıl yapılır 

  • Peki belirtilen tarihlerde ders seçiminizi yapmazsanız ne olur?

    Bu durumda AÖL Müdürlüğü sizin yerinize (resen)ders ataması yapar. Sınavlar yaklaştığında sisteme girip atanan (sınava gireceğiniz) dersleri görebilirsiniz. 


    (Not: Bu durum sizin ilgisiz bir öğrenci olduğunuz ve kendi işinizi takip etmediğiniz anlamına gelir, bu durumda bile sınavlarda başarılı olup okulu bitirebilirseniz siz süper zeki bir öğrencisiniz demektir. Ama kendinize ve zekanıza bu kadar güvenmek yerine işinizi takip edip derslerinizi kendiniz seçerek ve seçtiğiniz derslerin kitaplarını alıp sınavlara hazırlanarak girmeniz gerekmez mi?)

 

Benzer bağlantılar Açık lise ders seçmeNeden ders seçimi yapamıyorum

Etiketler:  Açık Lise ders seçimleri ne zaman başlıyor, ne zaman bitiyor?Açık Lise ders seçimi son günAçık Lise ders seçimi ne zaman bitiyorAçık Lise ders seçimi yapmak istiyorum

 

 

KR Açık Lise Soru Bankaları 2015 Yeni Baskı "Açık Lise Sınavlarında Kesin Başarı İçin"

Açık Lise Dershanesi İndirimli Ön Kayıt Formu: Tıkla - formu doldur indirim kazan!

esra  27.09.2013 09:35:19

ders seçim botonu ders seçmyrm  /   5

ders seçme botonu var ders seçemiyorum neden acaba..
esra  27.09.2013 09:36:23

ders seçim botonu ders seçmyrm  /   5

ders seçme botonu var ders seçemiyorum neden acaba..
necmikara1991  20.02.2014 17:59:03

Ders Seçimi  /   5

Merhaba,Ben Necmi Kara. Kardeşim daha önce İHL okuyordu ve sınıf tekrarı nedeniyle tastikname aldı. Sonra AÖL yeni kayıt yaptırdı. AÖL sisteminde ders seçimi yapmak istiyoruz fakat sistemde derslerin yanında dönem-kredi vs vs bölümler var. Ders seçimini nasıl yapıyoruz. Mesela Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 1-2-3-4-5-6 var bu dersten kaçtane seçebiliyoruz. Yada seçmemiz gereken kaç tane ders var.İyi çalışmalar.
ayşe  15.10.2014 00:00:50

ders seçimi  /   5

öğrenci girişine girdikten sonra ders seçme butonunu göremiyorum ne yapabilirim
AEK06  20.10.2014 13:06:12

Buton yok !.!.!.  /   1

Buton falan yok bu nasıl sistem ya ne zaman gelcek bu off....
AEK06  20.10.2014 13:06:13

Buton yok !.!.!.  /   1

Buton falan yok bu nasıl sistem ya ne zaman gelcek bu off....
ae2208  03.11.2014 16:10:15

buton  /   1

Ders seçme işlemleri başladı ancak bende hala buton yok , parayıda yatırdık. bugun 3 kasım son gun 7 kasın ne yapıcam ?
Subject *  
Email *  
Nick Name * Rate    
 Confirm Image  Refresh
 
Add Comment