Açık Lise Kayıt Yenileme İşlem ve Tarihleri 2012/3. Dönem

Açık Öğretim Lisesi kayıt yenileme işlemleri, başvuru tarihleri, kayıt yenileme ücretleri, kimlerin kayıt yenileme yapabileceği, 3. dönem sınav tarihleri, sınav yerinin belirlenmesi, AÖL iletişim bilgileri gibi çok önemli bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. MAÖL Kayıt yenileme için buraya tıklayın.

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ 2011–2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI
III. DÖNEM KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ

B A Ş V U R ULAR

1. Açık Öğretim Lisesi 2011 – 2012 Eğitim Öğretim Yılı III. Dönem Kayıt Yenileme Başvuru Tarihleri: 19 - 27 Haziran 2012

 

Başvuru Yeri: İl ve İlçelerde Bulunan Genel Liseler yada MEM’ce görevlendirilen Anadolu Liseleri veya Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri.

 

2. Açık Öğretim Lisesi 2011 – 2012 Eğitim Öğretim yılı III. Dönem Mazeretli Kayıt Yenileme Başvuru Tarihleri: 28-29 Haziran 2012

 

Mazeretleri nedeniyle normal kayıt yenileme döneminde kaydını yeniletemeyen öğrencilerin, mazeretlerini beyan etmeleri durumunda İl ve İlçelerde Bulunan Genel Liseler yada MEM’ce görevlendirilen Anadolu Liseleri veya Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerince kayıtları alınacaktır.

 

I. KİMLER KAYIT YENİLEME İŞLEMİ YAPTIRACAK?

 

Açık Öğretim Lisesine kayıtlı, 27 Temmuz 1995 ve daha önce doğmuş olanlardan öğrencilik durumu aktif, donuk veya silik olan öğrencilerimiz kayıt yenileme işlemini yaptırabilirler.

Kayıt yenileyen öğrencilerimizden toplam dönemi 8 ve daha küçük olan öğrencilerimiz Alansız olarak kayıt yenilemeleri yapılacaktır.

 

II. KAYIT YENİLEME KATILIM BEDELİ

a) Katılım Bedelinin Yatırılması:

Açık Öğretim Lisesinde kayıt yenileme katılım bedeli 25 TL’dir. Bunun;

·         20.00TL.’si Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası veya Halk Bankasının ( Halk Bankası havale ücreti almaktadır) herhangi bir şubesine T.C. Kimlik numaralarını bildirerek Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü hesabına yatıracak.

·         5.00TL’si ise kaydını yenileteceği Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü, Genel Lise Müdürlüğü yada Anadolu Lisesi Müdürlüğü okul aile birliğinin vereceği banka hesap numarasına veya söz konusu okulların okul müdürlüğü görevlisine okul aile birliğinin makbuzu karşılığında teslim edecektir.

·         Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu öğrencilerimizden T.C. kimlik numarası olmayanların kayıt yenileme işlemlerini yaptırabilmeleri için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüklerinden yabancı uyruklular için verilen vatandaşlık numarasını almaları gerekmektedir.

·         Cezaevlerinde hüküm giymiş yabancı uyruklulardan vatandaşlık numarasını alamayanlar katılım bedellerini yatırabilmek için kayıt yaptıracakları cezaevi öğretmeni aracılığıyla Açık Öğretim Lisesi müdürlüğüne ulaşması gerekmektedir. Bu öğrencilere Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından ücretlerini yatırabilecekleri banka hesap numarası verilecektir. Yabancı uyruklu hükümlüler verilen banka hesap numarasına katılım bedelini ad ve soyadıyla havale yaptıracaklardır. Hükümlüler yatırmış oldukları ücretin dekontunu durumlarını anlatan dilekçe ile birlikte Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne posta/kargo ile ulaştıracaklardır. Açık öğretim lisesine belgeleri ulaşan öğrencinin kayıt yenileme işlemleri Müdürlüğümüzce yapılacaktır.

·         Kayıt yenileme işleminde yatırılan katılım bedeli online olarak Açık Öğretim Lisesi sistemine aktarıldığı için süresi dışında/yanlış yatırılan katılım bedelinin Banka dekontları kesinlikle kabul edilmeyecektir.

 

b) Kayıt Yenileme Katılım Bedeli Alınmayacak Öğrenciler

·         1974 Kıbrıs Barış Harekâtında yaralanan gazilerimiz ile bu mücadelede şehit düşenlerin eş ve çocuklarından,

·         Terörle mücadele görevini yaparken yaralanan gazilerimiz ile şehit düşenlerin eş ve çocuklarından,

·         İstiklal madalyası verilmiş, Vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlananlardan;

·         Mahkeme kararıyla eğitim tedbiri verilenlerden,

Durumlarını belgelendirmek şartıyla kayıt yenileme katılım bedeli alınmayacaktır. (şehit ve gazilerimizin eş ve çocuklarından evlenenler katılım bedeli muafiyetinden yararlanamaz.)

Ücret muafiyeti yapılan öğrencilerin belgelerinin birer nüshası aslı gibidir onayı yapıldıktan sonra kayıt alan okul müdürlüğünce öğrenci dosyasında saklanacaktır. Söz konusu belgelerin gerekli görülen durumlarda Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından istemesi halinde gönderilecektir. Daha önceki dönemlerde öğrenciden ücret muafiyeti belgesi aslı gibidir yapılarak alınmış ise tekrar bu belge alınmayacaktır.

DİKKAT:

Katılım bedeli muafiyeti butonlarının yanında “ıslahevi ve cezaevi” seçenekleri de vardır. Bu seçenekler sadece Açık Öğretim Lisesini istatistikî olarak bilgilendirmek için konulmuştur. Bu butonun işaretlenmiş olması öğrenciye katılım bedeli muafiyeti sağlamaz.

 

 

III. KAYIT YENİLEME YAPACAK MÜDÜRLÜKLERCE YAPILACAK İŞ VE İŞLEMLER.

a)    Kayıt yenileme ücretini T.C. kimlik nosu ile anlaşmalı bankalara yatırmayan öğrencilerin kayıt yenileme işlemleri yapılmayacaktır.

b)    Kayıt yenileyen öğrencinin resmi çekilerek sisteme aktarılacaktır. Resmin sisteme nasıl aktarılacağı Açık Öğretim Lisesi sitesinde yayınlanmaktadır.

c)    Kayıt yenileme işlemini yapacak okul müdürlükleri Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne herhangi bir evrak istenmedikçe göndermeyecektir.

d)    Katılım bedeli muafiyeti yapılmış, dosyasında muaf olmak için belgesi olmayanların kayıt yenilemeleri Açık Öğretim Lisesi tarafından iptal edilecektir.

e)    Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu öğrencilerimizden T.C. kimlik numarası olmayanların kayıt yenileme işlemlerini yaptırabilmeleri için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüklerinden yabancı uyruklular için verilen vatandaşlık numarasını almaları esastır.

f)     Kayıt yenileme işlemi yapan okul müdürlüğü yetkilisi kayıt yenileme esnasında öğrencinin “kimlik sorgulaması” butonundan kimlik sorgulama işlemini yaparak bilgilerini güncelleyecektir.

g)    Kayıt yenileyen öğrencilerin kitapları Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından belirlenen okullar tarafından (kitap okullara teslim edilmişse) verilecektir.

 

 

IV. ÖĞRENCİNİN YAPACAĞI İŞ VE İŞLEMLER

a)    Kayıt yenileme işlemi sırasında fotoğrafınız Açık Öğretim Lisesi Sistemine aktarılacağı için kılık-kıyafetinizin düzgün olması fotoğrafınızın daha tanınır çıkmasını sağlayacaktır.

b)    T.C. kimlik nosu sisteme kayıtlı olmayan öğrenciler anlaşmalı bankalara kayıt yenileme ücretini yatıramayacaklardır. Öğrencilerin kayıt yenileme ücretini yatırabilmeleri için T.C. kimlik no sunun sisteme ekletmeleri gerekmektedir. T.C. kimlik nosunun sisteme eklenebilmesi için öğrencilerimizin Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne telefonla ulaşması veya Açık Öğretim Lisesinin 0 312 296 94 92 nolu faksına durumlarını anlatan ve öğrenci numarasının da yazılı olduğu dilekçenin ekinde nüfus cüzdanı fotokopisinin fakslanması gerekmektedir.

c)    Kayıt yenileme yapan öğrencilerimiz www.aol.meb.gov.tr adresinde yer alan ÖĞRENCİ GİRİŞİ butonuna tıklayarak, öğrenci numarası ve öğrenci şifresi ile sisteme gireceklerdir.

d)    Öğrencilerin ders seçme işlemine geçmeden önce genel ders durumunu ve kredi bilgilerini Öğrenci Genel Bilgiler menüsü altından kontrol etmeleri faydalarına olacaktır.

e)    Alan değiştirmek isteyen Açık Öğretim Lisesi öğrencilerimiz sınava yaklaşık 02 Temmuz 2012 günü mesai bitimine kadar Bilgi Düzenleme menüsü altındaki Alan Bölüm Değiştirme ekranından alanlarını değiştirebilirler. Alan değiştiren öğrencilerimizin daha önceden seçmiş olduğu dersleri silindiğinden dolayı mutlaka yeniden ders seçmeleri gerekmektedir.

f)     Alan değişikliği yapan öğrencilerimiz, ders seçme işlemini alan değişikliği yapıldıktan sonra yapmalıdırlar.

g)    Ders Seçme İşlemini 02 Temmuz 2012 tarihine kadar yapabilirsiniz. Ders Seçme İşlemini Kayıt Yenileme İşlemleri altındaki Ders Seçme İşlemi butonuna basarak; açılan ekranda derslerin yanındaki mavi butonlara tıklayarak yapmanız gerekmektedir.

h)    Adres Bilgilerinizi güncellemek veya değiştirmek için Bilgi Düzenleme menüsü altındaki Adres Bilgileri bölümünden, Sınav Giriş Yerinizi değiştirmek için yine Bilgi Düzenleme menüsü altındaki Sınav Bölgesi İrtibat Merkezi bölümünden sınav bölgenizi değiştirebilirsiniz.

i)     Sınavda mağdur duruma düşmemek için mutlaka kayıt yenileme işlemini tamamladıktan sonra sisteme girerek ders seçme işlemini yapmanız gerektiğini unutmayınız.

j)     İhtiyacınız olan her türlü bilgiyi www.aol.meb.gov.tr sitesinden, 147 numaralı İletişim Merkezinden veya kayıt yenileme yapan okul Müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz.

k)    Öğrencilere sınav giriş yeri ve sınav sonuç bilgileri posta ile gönderilmeyecektir. Öğrencilerimiz sınav giriş yeri bilgileri için sisteme giriş yaparak Öğrenci Genel Bilgiler menüsü içerisinde bulunan Sınav Giriş Bilgileri ekranından sınav giriş yeri bilgilerinin çıktısını alıp bu belge ile birlikte mutlaka nüfus cüzdanı veya geçerli kimlik belgesinden biriyle (ehliyet, pasaport) sınava girecektir. Öğrencilerimiz sınav giriş yeri bilgilerini, sınav tarihinden yaklaşık 7 gün öncesinde sistemden alabilirler.

l)     Dersini sistem üzerinden seçen öğrenciler almış oldukları ders listesi çıktısı ile birlikte Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından belirlenen okullara müracaat ederek kitaplarını alacaktır. (kitaplar okullara teslim edilmişse).

DİKKAT: Alan değiştirdiğinizde yeni alnınızdan mezun olabilmeniz için tüm mezuniyet şartlarını tamamlamanız gerekmektedir. Bu nedenle değiştirdiğiniz alanda en az bir kez sınava girmeniz gerekmektedir. Unutmayınız.

 

Ders Seçme İşlemiyle İlgili Tavsiyeler

1.     Ders Seçme işlemine geçmeden önce mezuniyet şartlarını mutlaka okuyunuz.

2.     Genel Ders durumunuzu (başardığınız, muaf olduğunuz dersleri) kontrol ediniz.

3.     Kategori bölümünde “Ortak” ve “Alan” yazan dersler sizin öncelikle seçmeniz gereken derslerdir. Öğrenim döneminize uygun olarak Ortak ve Alan derslerini bitirdikten sonra “Seçmeli” derslerden ders seçmelisiniz.

4.     Seçilmiş olan alana ait alan derslerinin hepsinden (Genel Kültür hariç) en az bir defa sınava girmek zorunlu olduğundan alan dersleri özellikle seçilmelidir.

5.     Alanı “Genel Kültür” olan öğrencilerimiz öğrenim dönemlerine uygun olarak öncelikle “Ortak” dersleri geriye kalan kredilerini tamamlamak için “Seçmeli” dersleri seçmelidirler.

6.     Açık Öğretim Lisesi öğrencileri muaf oldukları dersleri tekrar seçebilirler. Seçilen dersten başarısız olunursa dersin muafiyeti devam eder.

7.     Alansız olarak kayıtlı olan öğrencilerimiz isteğe bağlı olmakla birlikte öncelikle ortak derslerini seçmelidir.

8.     Ders seçme işlemi yapmak için o dersin sol tarafında yer alan “mavi” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Eğer seçtiğiniz dersi silmek istiyorsanız o dersin solunda yer alan “kırmızı” butonuna tıklamanız gerekecektir.

Kayıt yenileme işleminizi tamamladıktan sonra sistem üzerinden bir daha kontrol etmeniz yaranınıza olacaktır.

 

Açık Öğretim Lisesi için Mezuniyet Şartları

a) Açık Öğretim Lisesine alansız olarak kayıt yaptıran öğrencilerin mezuniyet şartları.

·         Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,

·         Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,

·         Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması. Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması gerekmektedir.

·         Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olmak,

b) Açık Öğretim Lisesine alanlı olarak kayıt yaptıran öğrencilerin mezuniyet şartları:

·         Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,

·         Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,

·         Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması. Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması gerekmektedir.

·         Alan kredisinin 80 veya üzerinde olması (Genel Kültür hariç),

·         Alan derslerinin tamamından en az bir defa sınava girilmiş olması,

·         Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması,

 

Açık Öğretim Lisesi Mezuniyet Alanları

·         Sosyal Bilimler

·         Türkçe-Matematik

·         Fen Bilimleri

·         Yabancı Dil

·         Genel Kültür

Yukarıda ki mezuniyet şartlarının tamamını yerine getiren öğrencilerimiz Açık Öğretim Lisesinden mezun olma hakkını kazanırlar.

Sınav sonuçları açıklandıktan sonra mezuniyet incelemesinde olan öğrencilerin inceleme işlemi bittikten sonra sisteme mezun olarak atanacaktır.

 

 

KR Açık Lise Soru Bankaları 2015 Yeni Baskı "Açık Lise Sınavlarında Kesin Başarı İçin"

Açık Lise Dershanesi İndirimli Ön Kayıt Formu: Tıkla - formu doldur indirim kazan!

Subject *  
Email *  
Nick Name * Rate    
 Confirm Image  Refresh
 
Add Comment