Açık Lise 2013 / 2. Dönem Yeni Kayıt Başvuru Kılavuzu

Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü, 2013 2. dönem yeni kayıt başvuru kılavuzunu yayınladı. Yeni kayıtlar 21 Ocak-8 Şubat 2013 tarihleri arasında tamamlanacak. Peki Açık Lise'ye kimler kayıt yaptırabilir, yeni kayıt işlemleri nelerdir, ücreti kaç liradır ve nereye yatırılır? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını aşağıda bulacaksınız.

Orta Okul mezunları AÖL'e Nasıl Kayıt Yaptıracak?

Açık lise yeni kayıt tarihleri açıklandı mı - 2014-2015 1. Dönem yeni kayıtları?

BAŞVURU TARİHLERİ:

Açık Öğretim Lisesi 2012 – 2013 Eğitim Öğretim Yılı II. Dönem Yeni Kayıt Başvuru Tarihleri:

21 Ocak – 08 Şubat 2013

YENİ KAYIT İŞLEMLERİ: 3 Adımda Resimli Anlatım

BAŞVURU YERİ:

 • Açık Öğretim Lisesine yeni kayıt yaptıracak öğrenciler il ve ilçelerde Bulunan halk eğitimi merkezi ile meslekî eğitim merkezi müdürlükleri,
 • Yeni Kayıt yaptıran öğrencinin resmi çekilerek sisteme aktarılacaktır. Resmin sisteme nasıl aktarılacağı Açık Öğretim Lisesi sitesinde yayınlanmaktadır.

YENİ KAYIT KATILIM BEDELİ:

Açık Öğretim Lisesine yeni kayıt yaptıracak öğrenci adayı her yıl belirlenen yeni kayıt katılım bedelini yatırmak zorundadır. 2013 yılı için yeni kayıt katılım bedeli olarak belirlenen 25.00TL.’nin

 • 20.00TL.’si Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası veya Halk Bankasının ( Halk Bankası havale ücreti almaktadır) herhangi bir şubesine T.C. Kimlik numaralarını bildirerek Açık Öğretim Lisesi Yeni Kayıt Kurumsal Tahsilât Programı aracılığı ile yatırılacak.
 • 5.00TL.’sini ise kaydını yaptıracağı halk eğitimi merkezi ile meslekî eğitim merkezi müdürlüklerinin okul aile birliğinin vereceği banka hesap numarasına veya söz konusu okulların okul müdürlüğü görevlisine okul aile birliğinin makbuzu karşılığında teslim edecektir.
 • Açık Öğretim Lisesi katılım bedelini ilgili bankaya yatıranların katılım bedelini yatırdığına dair bilgiler sistem üzerinden görünmektedir. Katılım bedelini yatırmayan veya eksik/yanlış yatıranların kayıtları sistem tarafından yapılmamaktadır.
 • Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu öğrencilerimizden T.C. kimlik numarası olmayanların yeni kayıt işlemlerini yaptırabilmeleri için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüklerinden yabancı uyruklular için verilen vatandaşlık numarasını almaları gerekmektedir.
 • T.C. Kimlik Numarası almak zorunda olmayan vatandaşlar ile cezaevlerinde hüküm giymiş yabancı uyruklulardan vatandaşlık numarasını alamayanlar katılım bedellerini yatırabilmek için kayıt yaptıracakları okul/ceza evi öğretmeni aracılığıyla Açık Öğretim Lisesi müdürlüğüne 0 312 2969492 numaralı faks ile veya aciklise@meb.gov.tr mail adresi ile ulaştırmaları gerekmektedir. Bu öğrencilere Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından ücretlerini yatırabilecekleri banka hesap numarası verilecektir.

ÖNEMLİ TARİHLER:

S.No

Yapılacak İş ve İşlemler

Tarihleri

1

2012-2013 Eğitim-Öğretim yılı II. dönem yeni kayıt işlemleri.

21 Ocak-08 Şubat 2013

2

2012-2013 Eğitim-Öğretim yılı II. dönem kayıt yenileme işlemleri.

04 Mart- 15 Mart 2013

3

II. dönem sınav giriş yerlerinin internette yayınlanmaya başlanılması.

06 Mayıs 2013

4

II. DÖNEM SONU SINAVLARI

11-12 Mayıs 2013

5

2012-2013 Eğitim-Öğretim yılı II. dönem sınav sonuçlarının internette yayınlanması.

17 Haziran 2013

6

2012-2013 Eğitim-Öğretim yılı III. dönem kayıt yenileme işlemleri.

17-28 Haziran 2013

7

III. dönem sınav giriş yerlerinin internette yayınlanmaya başlanılması.

15 Temmuz 2013

8

* III. DÖNEM SONU SINAVLARI

20-21 Temmuz 2013

9

2012-2013 Eğitim-Öğretim yılı III. dönem sınav sonuçlarının internette yayınlanması.

18 Ağustos 2013

 • Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü yukarıda sıralanan iş ve işlemlerin tarihini değiştirme hakkına sahiptir.

I. BÖLÜM

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ KAYIT İŞLEMLERİ

1. Açık Öğretim Lisesine Kimler Başvurabilir?

Açık Öğretim Lisesine yeni kayıt yaptıracak olan öğrencilerden, 18 yaşını doldurmamış olanların velileri ile birlikte, 18 yaşını doldurmuş olanların ise bizzat kendilerinin halk eğitimi merkezi ile meslekî eğitim merkezi müdürlüklerine gitmesi gerekmektedir.

Açık Öğretim Lisesine kayıtlarda yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

a) İlköğretim okulu/ortaokuldan mezun olanlar ile ortaokul veya imam-hatip ortaokulunu tamamlayanlar,

b) Orta öğretim okullarının ara sınıflarından (meslek liseleri dahil) tasdikname alanlar,

c) Yurt dışında öğrenim görmüş olanlardan öğrenim düzeylerini gösteren denklik belgesini yaptıranlar, (Denklik belgesi ile Açık Öğretim Lisesine kayıt için başvuran öğrencilerin denklik belgesinde belirtilen düzeylere göre, ilköğretim okulu mezunu veya lise ara sınıf öğrencisi olarak kaydı yapılır. Lise ara sınıf seviyesindeki öğrencilerin denklik belgesinde; toplam dönemi ve toplam kredisinin belirtilmiş olması gerekmektedir.)

Dikkat: Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptırmadan ÖSYS ye müracaat eden öğrencilerimizden ÖSYM müracaat formuna Açık Öğretim Lisesi Kodlarını yazmamış ise ÖSYM ye müracaat ederek değişen bilgilerini ÖSYM nin belirlediği tarihler arasında güncellemesi gerekmektedir. Bilgilerini güncellemeyen öğrencilerimiz uğrayacakları mağduriyetlerden kendileri sorumlu olacaklardır.

2. Kayıt Başvuru Evrakları:

A. İlköğretim Okulu veya Ortaokul Mezunu Öğrenciler;

a) T.C. kimlik numarası beyanı,

b) Son altı ay içinde ön cepheden çekilmiş ve 4,5x6 cm. ebadında bir adet vesikalık renkli fotoğraf,

c) İlköğretim Okulu veya ortaokul diplomasının aslı (diploması kayıp olanlar Diploma Kayıp Örneğinin aslı ile), çıkma belgesi ya da denklik belgesinin aslı,

d) İlköğretim Okulu, Ortaokul veya imam-hatip ortaokulundan mezun olduğunu gösteren öğrenim belgesinin aslı, (öğrenim belgesi kayıp olanların öğrenim kayıp belgesinin aslı),

e) Kayıt ücretinin yatırıldığını gösteren belgenin aslı,

f) Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayardan alınacak yeni kayıt öğrenci raporu (öğrenci tarafından ad ve soyadını yazarak imzalanacak.)

B. Orta Öğretim Ara Sınıflarından Ayrılanlar;

a) T.C. kimlik numarası beyanı,

b) Son altı ay içinde ön cepheden çekilmiş ve 4,5x6 cm ebadında bir adet vesikalık renkli fotoğraf,

c) Tasdikname ve Başarı Durum Belgesinin aslı, (sınıf, dönem notlarını ve haftalık ders saatlerini gösteren öğrenim belgesi)

d) Kayıt ücretinin yatırıldığını gösteren belgenin aslı,

e) Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayardan alınacak yeni kayıt öğrenci raporu öğrenciye okunarak, öğrencinin adı ve soyadı yazılıp imzalatılacak.

Not: Açık Öğretim Lisesine tasdikname ile kayıt yaptıran öğrencilerin tasdiknamesinin ikinci sureti ile ortaokul/ilköğretim okulu diploması, tasdiknameyi kesen okuldan kayıtları alan müdürlüklerce istenecektir. Yeni kayıt olan öğrencilerden tasdiknameleri e-okul üzerinden kesilmiş olanların, geldiği okuldan tasdiknamelerinin ikinci suretleri istenmeyecek ancak ortaokul/ilköğretim okulu diploması/2012 ve daha sonraki yıllarda ilköğretimi tamamlayanların öğrenim belgesi istenecektir.

C. Yurt Dışında Öğrenim Görmüş Olanlar;

a) T.C. kimlik numarası beyanı,

b) Son altı ay içinde ön cepheden çekilmiş ve 4,5x6 cm ebadında bir adet vesikalık renkli fotoğraf,

c) Eğitim Ataşeliklerinden veya İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden alınan, kredisi ve toplam dönemi yazılı denklik belgesinin aslı,

d) Kayıt ücretinin yatırıldığını gösteren belgenin aslı,

e) Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayardan alınacak yeni kayıt öğrenci raporu (öğrenci tarafından imzalanacak.)

D. Açık Öğretim Lisesinde kayıtlı ancak öğrencilik durumu “silik” olanların başvuruları:

Sistem üzerinde öğrencilik durumu silik olan öğrencilerin evrakları kaydını alan okulda bulunması nedeniyle bu öğrencilerden evrak istenmeyecektir.

Yeni kayıt alacak müdürlükler bu öğrencilerin kayıtlarını sistemden Yeni Kayıt İşlemleri menüsü altındaki “Silik Öğrenci Aktifleştirme” butonundan yapacaklardır.

a) Öğrenci numarası ve TC Kimlik numarası beyanı,

b) Kayıt ücretinin yatırıldığını gösteren belgenin aslı.

E. Açık Öğretim Lisesinden Tasdikname Alarak Ayrılanlar (Tasdiknameli Form C işlemi)

a) Öğrenci numarası ve T.C. kimlik numarası beyanı,

b) Son altı ay içinde ön cepheden çekilmiş ve 4,5x6 cm ebadında bir adet vesikalık renkli fotoğraf.

c) Açık Öğretim Lisesinden aldığı tasdiknamenin aslı.

d) Kayıt ücretinin yatırıldığı gösteren belgenin aslı.

e) Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayardan alınacak yeni kayıt öğrenci raporu (öğrenci tarafından imzalanacak.)

Açık Öğretim Lisesi öğrencisi iken tasdikname alarak ayrılan ve tekrar Açık Öğretim Lisesine kayıt olmak isteyen öğrencilerden tasdiknamelerin asılları kesinlikle istenecektir. Öğrenci dosyası düzenlenirken dosyanın öğrenci no bölümüne tasdiknamesindeki eski Açık Öğretim Lisesi numarası yazılacaktır.

Tasdiknameli Form C ile kayıt yaptırıp dosyası Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünde olan (diplomayla kayıt olan öğrencilerden numarasının ilk 5 hanesi 21016……..dan küçük olanlar ile, tasdikname veya ona denk bir belge ile kayıt olan öğrencilerden numarasının ilk 5 hanesi 21026……. dan daha küçük olan öğrencilerin dosyaları Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünün Ankara’daki arşivindedir.) öğrencilerin dosyaları istenmeyecektir.

Açık Öğretim lisesinden tasdikname alarak örgün eğitim kurumlarına geçen, daha sonra örgün eğitim kurumundan da tasdikname alarak Açık Öğretim Lisesine kayıt olmak 5 isteyen öğrencilerin kayıtları yeni kayıt işlemleri butonunun altındaki Tasdiknameli Form C butonu kullanılarak öğrencinin kaydı alınacaktır. Bu durumdaki öğrencilerin tasdiknameleri dosyasına konularak üzerine Açık Öğretim Lisesindeki numarası yazılarak dosyalar Açık Öğretim Lisesindeki mevcut dosyası ile birleştirilmek üzere Açık Öğretim Lisesine gönderilecektir. Ancak 2010/56 nolu Genelge kapsamında kayıtları okullarca alınan ve daha sonra Açık Öğretim Lisesinden ayrılarak örgün eğitime giden ve daha sonra tekrar Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptırmaya gelen öğrencilerin tasdiknamelerinde getirdiği notlar var ise öğrencinin belgeleri Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne sisteme işletmek üzere 0 312 2969492 numaralı faks ile veya aciklise@meb.gov.tr mail ile gönderilecektir. Öğrenciye ait belge ve dosyalar ilgili okullar/kurumlardan istenerek arşivlenecektir.

F. Meslekî Açık Öğretim Lisesinden Tasdikname almış veya halen Meslekî Açık Öğretim Lisesine kayıtlı öğrenci:

a) Mesleki Açık Öğretim Lisesinden tasdikname almış veya halen kayıtlı olan öğrencilerden, Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptırmak isteyenler il ve ilçelerde bulunan Mesleki Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yürüten meslek liselerine müracaat edeceklerdir. Bu öğrencilerin işlemleri müracaat edilen meslek liseleri tarafından sistem üzerinden öğrencilik durumu aktif yapıldıktan sonra (tasdiknameli form c işlemi tamamlandıktan sonra) Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yürüten halk eğitimi merkezi ile meslekî eğitim merkezi müdürlüklerine müracaat ederek geçiş dilekçelerini vereceklerdir.

Geçişi yapılan öğrencilerden, öğrenci numarasının ilk 5 hanesi 21016…….. ve 21026……. dan daha büyük olanların öğrenci dosyaları kayıt yaptırdıkları meslek liselerinde arşivlenmiştir. Dosyaları meslek lisesinde olup, geçişi Açık Öğretim Lisesine yapılan öğrencilerin dosyaları meslek liselerinden resmi yazı ile istenerek diğer dosyalarla birlikte arşivlenecektir.

Mesleki Açık Öğretim Lisesinden tasdikname almış ancak tekrar kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerden istenecek belgeler.

a) T.C. kimlik numarası beyanı,

b) Açık Öğretim Lisesine kaydının yapılmasını istediğine dair dilekçe (dilekçe örneği web sitesinde mevcuttur ).

Not: 2000 yılı ve öncesinde Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptırmış öğrencilerden, T.C. kimlik numarası sistemde kayıtlı olmadığı için yeni kayıt katılım bedelini anlaşmalı bankalara yatıramayan öğrenciler, T.C. kimlik numarasını Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemine işletmeleri gerekmektedir. Bu durumdaki öğrencilerimiz durumlarını anlatan dilekçeyle birlikte T.C. Kimlik Numaralı nüfus cüzdanının fotokopisini Açık Öğretim Lisesinin 0312 296 94 92 ve 213 01 75 nolu faksa veya aciklise@meb.gov.tr internet adresine göndermeleri gerekmektedir.

II. BÖLÜM

KAYIT ŞARTLARINA AİT İŞLEMLER

1. Denklik İşlemleri:

Yurtdışında Öğrenim Gören Öğrencilerin Denklik İşlemleri;

a) Yurtdışındaki okullardan alınmış olan karne ve/veya öğrenim belgelerinin ülkemizde hangi okullara ve bu okulların hangi sınıfları yada dönemine denk olduğunun tespit ettirilmesi gerekmektedir.

b) Denklik işlemleri yurt içinde il Milli Eğitim Müdürlüklerince kurulan komisyonlarca, yurtdışında ise Eğitim Müşavirlikleri ve Eğitim Ataşeliklerinde yapılmaktadır.

c) Denklik belgesi ile Açık Öğretim Lisesine kayıt için başvuran öğrencinin denklik belgesinde belirtilen düzeylerine göre; ortaokul mezunu, ilköğretim okulu mezunu veya ara sınıf öğrencisi olanların kaydı yapılır.

2. Başvuru Ücreti Ödemeyecek Öğrenciler

a) 1974 Kıbrıs Barış Harekâtında yaralanan gazilerimiz ve bu mücadelede şehit düşenlerin eş ve çocuklarından,

b) Terörle mücadele görevini yaparken yaralanan gazilerimiz ile şehit düşenlerin eş ve çocuklarından,

c) İstiklal madalyası verilmiş, Vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlananlar;

d) Mahkeme kararıyla eğitim tedbiri verilenler,

Yukarıdaki şartlardan birini taşıyan öğrencilerimiz durumlarını belgelendirmek şartıyla diploma harcı dışında, yeni kayıt, kayıt yenileme ve eğitim giderleri alınmayacaktır.

Söz konusu belgelerin iki adet fotokopisi aslıdır gibi yapılarak bir tanesi öğrenci dosyasına konulacak diğeri de istenildiğinde Açık Öğretim lisesine gönderilmek üzere muhafaza edecektir. (şehit ve gazilerimizin eş ve çocuklarından evlenenler katılım bedeli muafiyetinden yararlanamaz.)

3. Kayıt Başvurusunun Geçersiz Olduğu Durumlar

a) Kayıt ücreti yatırılmamış ise,

b) Kayıt ücretini yatırmış ancak halk eğitimi merkezi ile meslekî eğitim merkezi müdürlüklerine başvurmamışsa,

c) Başvuru işlemi zamanında yapılmamışsa,

d) Belgelerinin (Diploma/tasdikname/denklik belgesi) aslı verilmemişse,

e) Ortaokul / ilköğretim okulundan sorumlu ders/dersleri var ise,

f) Katılım bedelinden muaf olan öğrencilerin muafiyet belgelerini teslim etmemeleri durumunda;

Bu öğrencilerin kayıtları kabul edilmez ve kayıt evrakları iade edilir.

4. Başvuru Evrakları

• Halk eğitimi merkezi ile meslekî eğitim merkezi müdürlüğünce kurulan kayıt kabul komisyonu tarafından incelenerek kaydı kabul edilen öğrencilerin dosyaları üzerine komisyon üyeleri isimleri yazılarak imzalayacaktır. İnceleme sonrasında kaydı kabul edilmeyen öğrencilerin kayıt başvuru evrakları, eksikliği tamamlanmak üzere öğrenciye/velisine iade edilecektir.

• Bu durumdaki öğrenciye kaydının niçin kabul edilmediği bildirilecektir.

• Öğrenci/veli yeni kayıt süresi içinde eksik evraklarını tamamlayarak teslim etmesi halinde kaydı alınacaktır.

• Ortaokul / ilköğretim okulu son sınıftan sorumlu ders/dersleri olanların kaydı alınmayacaktır. (Bu durumdaki öğrenciler Açık Öğretim Ortaokuluna yönlendirilecek veya ortaokuldan mezun olduğuna/sayıldığına dair okulundan yazı getirmesi istenecektir.)

5. Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sisteminde Sınav Merkezinin Belirlenmesi

• Başvuru aşamasında öğrenciler hangi merkezde sınava gireceğini belirtmesi gerekmektedir. Ayrıca kendi öğrenci numarası ve şifresiyle Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemine girerek sınavlara 45 gün kalıncaya kadar sınav merkezini değiştirebilir.

NOT: Adres bilgilerinizi değiştirmeniz sınav merkezinizin de değişeceği anlamına gelmez. Bu nedenle sınav merkezinizi mutlaka Sınav Bölgesi İrtibat Merkezi butonundan kontrol ediniz ve değişmesi gerekiyorsa değiştiriniz.

6. Askerlik Ertelemesi:

• Askerlik kanununda (1111 - 35 /c) yapılan değişiklikle Açık öğretim Lisesi öğrencilerine askerlik tecil (erteleme) hakkı verilmiştir. Askerlik çağında olup aşağıdaki şartları taşıyan öğrencilerimiz, halk eğitimi merkezi ile meslekî eğitim merkezi müdürlüklerinden Ek.C2 formunu doldurtup onaylattıktan sonra Askerlik şubelerine tecil (erteleme) başvurusunda bulunabilirler. Tecil şartları:

 • Askerlik çağının gelmiş olması,
 • Öğrencilik durumu Aktif, Donuk ve Silik konumdaki öğrencilere Ek.C2 belgesi düzenlenebilir. Ancak belgenin kabulü Askerlik Şubelerinin sorumluluğundadır.

7. Özürlü, Tutuklu ve Hükümlü Öğrenciler:

• Özürlü öğrenciler kayıt aşamasında özür durumlarını sisteme işletip özürlerini belgeleyen raporu ve özürlerini açıkça ifade ettikleri dilekçeyi Halk eğitimi merkezi ile meslekî eğitim merkezi müdürlüklerine sadece kayıt sırasında vermeleri gerekmektedir.

• Bu öğrencilerimize ait listeler İl Sınav Yürütme Kuruluna gönderilmektedir. Ancak sınav organizasyonunun yapılmasından sonra oluşan öğrenciler, sınavdan önce Ölçme Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı’na, Açık Öğretim Lisesine veya İl Sınav Yürütme Kuruluna başvurdukları takdirde uygun salonlarda sınava alınacaklardır.

• Öğrencinin özür türüne göre, sınavı kurallarına uygun şekilde tamamlamalarına yardımcı olacak öğretmenler görevlendirilmektedir.

• Özürlü öğrencilerin durumlarına uygun ders materyalleri hazırlama çalışmaları devam etmektedir. Bu durumdaki öğrencilerimiz karşılaştıkları genel sorunlar için Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne yazılı olarak veya telefonla başvurabilirler.

• Evde sınav hizmeti almak isteyen öğrencilerin sisteme bilgi düzenleme menüsü altındaki sınav bölgesi irtibat merkezi butonunda yer alan “yatarak tedavi görüyor” seçeneği işaretlenecektir.

• Ceza ve tevkif evlerinde bulunan öğrencilerin sınavları, bulundukları il/ilçe içinde belirlenen bir cezaevinde yapılmaktadır.

• Ceza ve tevkif evlerinde bulunan öğrenciler, kitap ve ders notları ile diğer belgelerini cezaevi öğretmeni aracılığı ile alabileceklerdir.

• Rahatsızlığını doktor raporuyla belgelendirerek sınava evde veya hastanede girecek öğrenciler sınavdan 10 gün öncesine kadar gerekli evrakları (rapor, dilekçe) ile birlikte Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne müracaat etmelidir. Bu tarihten sonra oluşacak rahatsızlıklardan dolayı alınacak raporlarda il/ilçe Millî Eğitim Müdürlüklerine müracaat edilecektir.

• Hiçbir özrü olmadığı halde, Açık Öğretim Lisesi sistemindeki özür gruplarından biri işlenmiş olanların mutlaka özür grubunu düzelttirmesi gerekmektedir.

8. Açık Öğretim Liselerinde Kullanılan Terimler:

Aktif Öğrenci: Yeni kayıt olan veya kaydını süresinde yenileyen öğrencilerimiz için kullanılır.

Donuk Öğrenci: Kaydını bir kez yenilemeyen öğrencilerimiz için kullanılır.

Silik Öğrenci: Üst üste en az iki defa kaydını yenilemeyen ya da Açık Öğretim Lisesi’nden tasdikname ile ayrılan, öğrenciler için kullanılır.

III. BÖLÜM

ÖĞRETİM SİSTEMİ, DERS SEÇİMİ VE KİTAPLARIN ALINMASI

1. Öğretim Sistemi

 1. Açık Öğretim Lisesinde ders geçme ve kredi sistemi uygulanır. Program; alansız sisteme kayıtlı olan öğrenciler için ortak ve seçmeli derslerden, alanlı sisteme kayıtlı olan öğrenciler için ise ortak, alan ve seçmeli derslerden oluşur. Öğretim yılı ise birbirinden bağımsız üç dönemden oluşur. Öğrenciler, yapılan sınavlarda, başarılı oldukları derslerin kredisini kazanırlar.
 2. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 20/07/2010 tarih ve 76 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Orta öğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgesine göre tüm orta öğretim kurumlarında olduğu gibi Açık Öğretim Lisesinde de 2010–2011 eğitim öğretim yılından 8 itibaren alan dersleri kademeli olarak kaldırılmıştır. Bundan dolayı Açık Öğretim Lisesine 2012-2013 Eğitim – Öğretim yılında yeni kayıt yaptıracak öğrenciler ile Açık Öğretim Lisesine kayıtlı ancak öğrencilik durumu silik olan toplam dönemi 10 ve 10. Dönemin altında olan öğrencilerin kayıtlarını yaptırmaları durumunda alansız (ALAN YOK ) olarak kayıtları alınacaktır.
 3. Açık Öğretim Lisesine kayıtlı veya yeni kayıt yaptıran öğrenciler yılda iki kez dönem sonlarında yapılan sınavlara yeni kayıt yaptırarak/kayıt yenileyerek katılabilirler (üçüncü dönem sınav tarihinin ilk günü itibariyle 17 yaşını doldurmuş, 18 yaşından gün almış olanlar, 3. Dönem sınavına katılabilirler)

Tasdiknameli öğrenciler için dikkat edilecekler konular:

 • 1990–1991 eğitim öğretim yılı ve daha önceki tarihlerde (1990–1991 eğitim öğretim yılı dâhil) tasdikname alan öğrenciler SINIF SİTEMİNDE okumuştur.
 • 1991–1992, 1992–1993, 1993–1994 ve 1994–1995 eğitim öğretim yıllarında tasdikname alan öğrenciler KREDİLİ SİSTEMDE okumuştur.
 • 1995–1996 eğitim öğretim yılından itibaren tasdikname alan öğrenciler ALAN SEÇMELİ SINIF SİSTEMİNDE okumuştur.

Yukarıda verilen öğrenim yıllarına göre belgeler incelenerek öğrencilerin almış oldukları derslerin not dökümlerinin tasdiknamenin ekinde bulunmasına dikkat edilecektir. Ayrıntılı not dökümü (EK 2 belgesi/öğrenim belgesi vb.) olmayan öğrencilerin belgeleri kabul edilmeyecektir.

Tasdiknamelerini kaybeden öğrencilerin tasdikname kayıp belgesi asıl olmak kaydıyla zorunlu durumlarda notlarını gösteren belgenin tarih ve onaylı fotokopisi kabul edilebilir.

2. Ortak Dersler:

Ortak Dersler, Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilmek için alınması gereken zorunlu derslerdir.

 • Ortak dersler başarılması veya muaf olunması gereken derslerdir.
 • Üç kez sınava girilerek başarısız olunan ortak dersten muaf olunur. Muaf olunan dersin kredisi kazanılmış olmaz, sadece başarma zorunluluğu ortadan kalkar. Muaf olunan ortak ders, istenirse tekrar alınabilir.
 • Dil ve Anlatım Dersi başarılması zorunlu olan derstir. Bu dersten muaf olunmaz.

3. Seçmeli Dersler:

 • Seçmeli Dersler, alınması zorunlu olmayan (isteğe bağlı ) derslerdir.
 • Gerekli toplam krediyi tamamlamak için, ortak ve alan derslerinin yanında alınan derslerdir.
 • Seçmeli derslerden başarısız olan öğrenci o dersi istediği takdirde tekrar alabilir veya onun yerine başka seçmeli ders seçebilir.

4. Kredi:

Dersin Kredisi, Müfredat programında belirtilen derslerin haftalık ders saati sayısı o dersin kredisidir. Örneğin; DİN KÜLTÜRÜ VE AHLÂK BİLGİSİ - 3 dersinin kredisi 1’dir.

 • Açık Öğretim Liselerinde ders geçme ve kredili sistem uygulanmaktadır.
 • Öğrenciler, başardıkları derslerin kredilerini kazanırlar.
 • Daha önce alan seçmeli sınıf, kredili ve sınıf sisteminde öğrenim görmüş öğrencilerin başarılı oldukları derslerin haftalık ders saati sayısı, Açık Öğretim Liselerinde o dersin kredisi olarak değerlendirilir.
 • Toplam Kredi: Açık Öğretim Lisesinde kazanılan ve tasdikname/denklik ile getirilen derslerin denkliğinin yapılmasıyla kazanılan kredilerin toplamına denir.

5. Açık Öğretim Lisesi için Mezuniyet Şartları

a) Açık Öğretim Lisesine alansız (alan yok) olarak kayıt yaptıran öğrencilerin mezuniyet şartları.

 • Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması, 9 Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
 • Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması. (Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması gerekmektedir.)
 • Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olmak.

 

b) Açık Öğretim Lisesine alanlı olarak kayıt yaptıran öğrencilerin mezuniyet şartları.

Yukarıda ifade edilen şartların haricinde, alan derslerinin tamamından en az 1 kez sınava girilmiş olması ve mevcut kredilerinin en az 80 kredisini alan derslerinden kazanmış olması gerekmektedir.

6. Ders Seçimi:

2012 – 2013 Eğitim - Öğretim yılında Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptıran her öğrenci sınavına gireceği dersleri seçmek zorundadır. Öğrenciler ders seçimlerini öğrenci numaralarını ve kişisel şifrelerini kullanarak www.aol.meb.gov.tr internet adresinden yapacaklardır.

7. Kitapların alınması:

Ders seçimi yapan öğrenci seçmiş olduğu derslere ait çıktıyı sistem üzerinden alarak bölgelerinde bulunan kitap dağıtımı yapan halk eğitimi müdürlüklerine kitap çıktısıyla birlikte müracaat ederek kitaplarını alacaklardır.

NOT: İşlemlerin daha hızlı ve doğru yapılması için öğrencilerimizin kayıt işlemlerini tamamladıktan sonrada Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünün internet sayfasında yayınlanan duyurular ile merkezden atılan mesajların okunarak uygulanması gerekmektedir

IV. BÖLÜM

S I N A V L A R

1. Sınav Yerinin Belirlenmesi

Kaydını yaptıran öğrencilerimiz sınava 45 gün kalıncaya kadar sınav merkezlerini kendileri öğrenci numaralarını ve şifrelerini kullanarak değiştirebilirler. Sınav bölgesi ile adres bilgileri farklı olup adres bilgilerini değiştiren öğrenci sınav merkezini değiştirmiş olmaz. Bu nedenle mutlaka sınav merkezinizi kontrol ederek sınava girmek istediğiniz merkezi seçmeniz ve doğruluğundan emin olmanız gerekmektedir.

2. Sınav Şekli ve Tarihi

Açık Öğretim Lisesi sınavları dönem sonlarında, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Sınav Hizmetleri Grup Başkanlının belirlediği okullarda, merkezi sistem sınavıyla çoktan seçmeli test yöntemiyle yapılmaktadır.

Sınavlarda;

 • Her dersten 20 soru sorulmaktadır,
 • Her soru 4 seçeneklidir,
 • Her doğru cevabın değeri 5 puandır,
 • Sınavda başarılı olabilmesi için 20 sorudan en az 9’ una doğru cevap verilerek 45 puanın alması gerekmektedir.
 • Yanlış cevap doğru cevapları götürmemektedir.

3. Sınava Giriş Belgelerinin Alınması

 • Sınava Giriş Belgeleri www.aol.meb.gov.tr yayınlanacaktır. Öğrencilerin adreslerine herhangi bir evrak gönderilmeyecektir. Bu adresten alınacak bilgisayar çıktısı ile sınava girilecektir.(Sınav Giriş Belgesi fotoğrafsız ise sisteme fotoğrafınızı ekleterek fotoğraflı çıktı belgesi alınacaktır.) 10
 • Sınav Giriş Belgesini dikkatli bir şekilde inceleyiniz. Sınav gününden önce sınava gireceğiniz yeri mutlaka görünüz.

4. Sınav Günü Yanınıza Almanız Gerekenler

 • Resimli Nüfus Cüzdanı (ehliyet, pasaport vb.).
 • Açık Öğretim Lisesi Kimlik Kartı (varsa).
 • Açık Öğretim Lisesi Sınava Giriş Belgesi (sistem üzerinden alınır).
 • Sınav günü yanınızda kurşun kalem ve silgi bulundurmayı unutmayınız.
 • Size verilen cevap kâğıdının adınıza düzenlenmiş olmasına dikkat ediniz.

5. Sınavların Değerlendirilmesi

Sınavlar bilgisayar ortamında değerlendirilir. Cevap kâğıtlarını okumak için düzenlenmiş optik okuyucular hatasız kodlanan cevapları değerlendirdiği için kodlama yaparken dikkatli olunuz.

Sınavlar yapıldıktan sonra, cevap kâğıtları Sınav Hizmetleri Grup Başkanlığında optik okuyucularla okunmakta ve bilgisayar programı ile değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme programında aynı zamanda "Kopya Analiz Tekniği" kullanılmaktadır. Bu nedenle sınavınızın iptal edilmesi sonucu mağdur duruma düşmemeniz için sınav cevap kâğıdınızı kimseye göstermeyiniz. Kopya çekmeyiniz.

6. Sınav Sonuçlarının Duyurulması

Sınav sonuçları internet kanalıyla www.aol.meb.gov.tr adresinden öğrencilere duyurulacak olup, sınav sonucuna göre mezun olamayan öğrenciler bir sonraki dönem için kayıt yenilemeleri ve derslerini seçmeleri gerekmektedir.

7. Sınav Sonuçlarına İtiraz Edilmesi

Sınav sonuçlarına yapılacak olan itirazlar da, sınav sonuçlarının www.aol.meb.gov.tr ve www.maol.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanmasından itibaren en geç 10 (on) gün içinde dilekçeyle Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğüne yapılacaktır.

 1. Öğrenciler, sınav sorularına ve cevap anahtarına, sınav sonuçlarına ve sınav uygulamasına ilişkin itiraz başvurularını, T.C. Ziraat Bankası Şubesi Beşevler/ANKARA, Türkiye Vakıflar Bankası Ankara Merkez Şubesi ve Türkiye Halk Bankası Küçükesat Şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile ayrı ayrı, sınav sorularına, cevap anahtarına 10 TL (On TL KDV Dahil), sınav sonuçlarına ve sınav uygulamasına 10 TL (On TL KDV Dahil), itiraz ücreti yatırdıktan sonra, alınan banka dekontu/makbuzu, sınav adının yazılı olduğu dilekçe ile birlikte yapacaklardır.
 2. Başvurusu/sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan, öğrencilerin bu konuyla ilgili itiraz başvuruları dikkate alınmaz.
 3. Faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.
 4. İtirazların cevaplanmasında Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü genel evrak kayıt tarihi dikkate alınacaktır.
 5. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile adayın T.C. kimlik numarası belirtilmeyen, banka dekontu eklenmemiş, imza ve adresleri olmayan dilekçeler dikkate alınmayacaktır.

 

ÖNEMLİ

Açık Öğretim Lisesi öğrenci adreslerine herhangi bir duyuru ve geri bildirim gönderilmeyecek olup, tüm bildirimler www.aol.meb.gov.tr internet adreslerinde yayınlanacaktır. Öğrenciler ihtiyaç duydukları tüm bilgilere bu adresten ulaşabilirler.

Sevgili Öğrenciler,

Açık Öğretim Lisesi ile ilgili sorunlarınız hakkında ilk başvuracağınız yer Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünün www.aol.meb.gov.tr resmi web sitesi ile ALO 147 iletişim hattı, bulunduğunuz bölgedeki Açık Öğretim Okulları Bürosu olarak görev yapan halk eğitimi merkezi ile meslekî eğitim merkezi müdürlükleridir.

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ İLE İLGİLİ BİLGİLERİNİZE ULAŞMAK VE MERAK ETTİĞİNİZ KONULARI ÖĞRENMEK İÇİN:
ALO 147’Yİ 7gün/24 saat Türkiye’nin heryerinden arayabilirsiniz.

Açık Öğretim Lisesi Yazışma adresi:

Konya Yolu Üzeri No:27 Talim ve Terbiye Kurulu Yanı (Gazi Hastanesi Karşısı)

06500 Teknikokullar-ANKARA

Meslekî Açık Öğretim Lisesi Yazışma Adresi

Konya Yolu Üzeri No:27 Talim ve Terbiye Kurulu Yanı (Gazi Hastanesi Karşısı)

06500 Teknikokullar-ANKARA

 • AÖL Halkla ilişkiler…………………………….... :0 312 213 01 34 den 1304/1305/1306
 • MAÖL Halkla ilişkiler……………………………… :0 312 213 01 44 den 1302/1303
 • Açık Öğretim Lisesi Faks…………………….….... :0 312 296 94 92 veya 213 01 75
 • Meslekî Açık Öğretim Lisesi Faks……………….. :0 312 296 94 93 veya 213 01 76

Sorun, istek ve her türlü iletileriniz için e posta adresi:

aciklise@meb.gov.tr

İNTERNET VE SİZ

(www.aol.meb.gov.tr) Açık Öğretim Lisesi ile ilgili öğrenmek istediğiniz bilgilere İNTERNET kanalıyla da ulaşabilirsiniz. E-posta yoluyla yapılacak başvuruların aşağıda belirtilen adresler aracılığıyla yapılması gerekmektedir.

e-mail adreslerimiz:

 • BİMER(Başbakanlık Bilgi Edinme Merkezi)
 • www.basbakanlik.gov.tr
 • hiliskiler@basbakanlik.gov.tr
 • halkilis@basbakanlik.gov.tr

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

http://www.meb.gov.tr/BilgiEdinme/bilgiedinme.asp

 

Etiketler: AçıkLise yeni kayıt kılavuzu 2013 2. dönem, aöl kayıt ücretleri, kimler kayıt yaptırabilir, kayıt işlemleri

 

KR Açık Lise Soru Bankaları 2015 Yeni Baskı "Açık Lise Sınavlarında Kesin Başarı İçin"

Açık Lise Dershanesi İndirimli Ön Kayıt Formu: Tıkla - formu doldur indirim kazan!

Arina Aol nasil nere  27.08.2014 16:09:13

açık lise yeni kayıt ne zaman  /   5

Arina açık lise yeni kayıt ne zaman merak ediyor? Nerede kayıt olmak açık liseye? Ben çok açık lise kayıt olmak istemek.
Subject *  
Email *  
Nick Name * Rate    
 Confirm Image  Refresh
 
Add Comment