2013 LYS Sınav Giriş Yerleri Açıklandı. Sınav Giriş Yerini Nasıl Öğreneceksiniz?

 2014 YGS sınav giriş yerleri ve belgeleri açıklandı (13.03.2014)!

2013 LYS Sınav Giriş Yerleri ve Belgeleri Açıklandı. LYS Sınav giriş yerimi nasıl öğrenebilirim? diyenler  tıklayın!

Sınav günü bunları kesinlikle yapmayın!

Sınava Giriş Belgesi’ni yanınızda bulundurmayı unutmayın!

  • Sınava Giriş Belgesi’ni (fotoğraf görünür bir şekilde) yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacaktır.

Sınava Giriş Belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgenizi yanınıza almayı unutmayın. 

  • Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ile askerî öğrenciler için askerî kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değildir.), Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar özel kimlik belgesi olarak kabul edilir.
  • Bunların dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler olarak kabul edilmeyecektir. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde soğuk damga, güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir. Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday mazereti ne olursa olsun sınava alınmayacak; sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacaktır.

Nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. Kimlik Numarası, soğuk damga veya fotoğrafı bulunmayan adayların, kimlik belgesi nedeniyle sınavda bir hak kaybına uğramamaları, mağduriyet yaşamamaları için sınav kurallarına uygun kimlik belgelerini edinerek sınava girmeleri gerekmektedir.

Peki hangi gün hangi oturuma gireceksiniz? Hangi sınav saat kaçta başlayacak? Hangi teste kaç dakika süre verilecek? Tıkla gör.

 

2013 YGS Sınav Giriş Yeri Öğrenme

24 Mart 2013 yaklaştıkça YGS adaylarının merak ettiği en önemli konu sınava nerede girecekleri haline geldi. Her yıl sınava 1-2 hafta kala sınav giriş yerlerini açıklayan ÖSYM, YGS'ye 10 gün kalmasına rağmen açıklama yapmadı. Ancak YGS sınav giriş yerlerinin bugün öğle saatlerinde açıklanacağı yönünde bir beklenti var ve bazı duyumlar dolaşıyor. Bugün öğle saatlerini bekleyelim, beklerken de çalışmaya devam edelim efendim.

14.03.2013

Sınavda uyulması gereken kurallar videolu anlatım!

ÖSYM: Emeğiniz emanetimizdir, kodlama hatası yapmayalım!

Sınav günü yanınıza almanız gereken belgeler, kopya önlemleri! Videolu anlatım.

 

 

2013 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS):
Sınava Giriş Belgelerinin Edinilmesi

2013 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 24 Mart 2013 Pazar günü yapılacaktır. Sınava başvuran adayların, sınavlara girecekleri bina/salonlara atanma işlemleri tamamlanmıştır.

Adaylar sınava girecekleri yer bilgisini gösteren 2013-YGSSınava Giriş Belgesi’ni, T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile 14 Mart 2013 tarihinde saat 14.30’dan itibaren ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden edineceklerdir. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacaktır. Adaylara Sınava Giriş Belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar internetten edinecekleri bu belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını sınav günü yanlarında bulundurmak zorundadır. Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM’nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunmamalıdır. Sınava Giriş Belgesi’ni yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacaktır. Adayların sınava girecekleri binayı sınav gününden önce görmeleri yararlarına olacaktır. 

Adayların sınava girebilmeleri için 2013-YGSSınava Giriş Belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları zorunludur. Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ile askerî öğrenciler için askerî kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değildir.), Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar özel kimlik belgesi olarak kabul edilir. Bunların dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler sayılmayacaktır. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde soğuk damga, güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir. Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacaktır; sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacaktır.

Nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. Kimlik Numarası, soğuk damga veya fotoğrafı bulunmayan 2013-YGS adaylarının, kimlik belgesi nedeniyle sınavda bir hak kaybına uğramamaları, mağduriyet yaşamamaları için sınav kurallarına uygun kimlik belgelerini edinerek sınava girmeleri gerekmektedir.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

 

   Açık Lise Sınav Giriş Yerleri

19-20 Ocak 2013 Cumartesi ve Pazar günleri yapılacak olan Açık Lise 1. dönem sınavları giriş yerleri ve giriş belgeleri 14 Ocak'ta açıklanacak.

Açık Lise 2013 İş Takvimi'nde 19-20 Ocak 1. dönem sınavlarının giriş yerleri ve belgelerinin açıklanması tarihi olarak en geç 14 Ocak 2013 tarihi verildi. Sınav giriş yerleri açıklandığında bu linkten aol.meb.gov.tr'ye giriş yaparak öğrenebilir, SINAV GİRİŞ BELGELERİNİZİN ÇIKTISINI alabilirsiniz.

"Ancak MAÖL Mesleki Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü sınav giriş yerlerinin 7 Ocak'ta açıklanacağını duyurdu. Dolayısıyla Açık Lise sınav giriş yerlerinin 7-14 Ocak tarihleri arasında açıklanmasını bekliyoruz." Mesleki Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü'nün web sitesinden yaptığı açıklamaya dayanrak böyle demiştik. Ancak, MAÖL hiçbir açıklama yapmadan duyurusunu geri çekti. Sınav giriş yerleri yine önceden açıklandığı gibi 14 Ocak 2013'te açıklanacaktır. Takipçimizlerimizden özür diler düzeltiriz. KR

2012 KPSS Lisans Sınav Giriş Yerleri ve Belgesi

ÖSYM tarafından yapılan duyuruda 7-8 Temmuz 2012 Cumartesi ve Pazar günleri yapılacak olan KPSS Lisans sınavının Giriş Belgelerinin yayınladığı duyuruldu.

2012-Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Lisans: Sınava Giriş Belgelerinin Edinilmesi

2012 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) lisans düzeyinde, 7-8 Temmuz 2012 tarihlerinde Cumartesi sabah, Cumartesi öğleden sonra, Pazar sabah ve Pazar öğleden sonra olmak üzere dört oturumda il merkezleri ile Lefkoşa’da yapılacaktır.

Adaylara Sınava Giriş Belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesi’ni, T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile 29 Haziran 2012 tarihinde saat 16.00’dan itibaren ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr  internet adresinden başvuru yaptıkları her oturum için ayrı ayrı edineceklerdir. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacaktır. Adaylar internetten edinecekleri bu belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını ilgili oturumda yanlarında bulundurmak zorundadır. Ancak belgenin arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunmamalıdır. İlgili oturuma ait Sınava Giriş Belgesi’ni yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacaktır. Adayların sınava girecekleri binayı sınav gününden önce görmeleri yararlarına olacaktır.

Fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgesi olarak sadece nüfus cüzdanı veya pasaport kabul edilecektir. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde soğuk damga, güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir. Özel kimlik belgesi olarak nüfus cüzdanını veya pasaportunu sınav günü yanında bulundurmayan aday, gerekçesi ne olursa olsun sınava alınmayacak; sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacaktır.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

2012 YGS Sınav Giriş Yerleri ve Belgesi

 

BASIN DUYURUSU
(19 Mart 2012)

2012 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS):
Sınava Giriş Belgelerinin Edinilmesi

 

 

 

Adaylara Sınava Giriş Belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesi’ni, T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile 19 Mart 2012 tarihinde saat 16.00’dan itibaren ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr  internet adresinden edineceklerdir. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacaktır. Adaylar internetten edinecekleri bu belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını sınav günü yanlarında bulundurmak zorundadır. Ancak belgenin arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunmamalıdır. Sınava Giriş Belgesi’ni yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacaktır. Adayların sınava girecekleri binayı sınav gününden önce görmeleri yararlarına olacaktır.

Fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgesi olarak sadece nüfus cüzdanı veya pasaport kabul edilecektir. Nüfus Cüzdanında fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir. Özel kimlik belgesi olarak nüfus cüzdanını veya pasaportunu sınav günü yanında bulundurmayan aday, gerekçesi ne olursa olsun sınava alınmayacak; sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacaktır.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞIŞifresi olmayan adaylar;

Mevcut şifrelerini hatırlamayan ve şifresi olmayan adayların şifre edinme işlemleri alınan karar gereği ancak başvuru merkezlerinden yapılabilmektedir. Nüfus cüzdanınız ve T.C. kimlik / Y.U. numaranız ile başvuru merkezlerine şahsen giderek yeni geçici şifrenizi talep edebilirsiniz.Bu işlemden sonra internet üzerinden geçici şifrenizi kalıcı hale getirip , Aday İşlemleri Sistemini kullanabilirsiniz.


Kaynak: http://www.samanyoluhaber.com/egitim/YGS-sinav-giris-yerleri-aciklandi/523384/#ixzz1oN6Ab3q8

2011 DGS ve 2011 YDUS Sınav Giriş Belgeleri ve Yeri Öğrenme

(11 Temmuz 2011)

 

2011-Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (YDUS) ve

2011 Dikey Geçiş Sınavı (DGS):

Sınava Giriş Belgelerinin Edinilmesi

16 Temmuz 2011 tarihinde yapılacak olan 2011-Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (YDUS) ile17 Temmuz 2011 tarihinde yapılacak olan 2011 Dikey Geçiş Sınavına (DGS) başvuran adayların, sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemleri tamamlanmıştır.

Adaylar sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgelerini TC Kimlik Numarası ve şifreleri ile ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr internet adresinden edineceklerdir. Adaylar internetten edinecekleri bu belgelerin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını ilgili sınavda yanlarında bulundurmak zorundadır. Ancak belgenin arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunmamalıdır. İlgili sınava ait Sınava Giriş Belgesi yanında olmayan adaylar sınava alınmayacaktır. Sınava Giriş Belgeleri adayların adreslerine ayrıca gönderilmeyecektir.

Adayların sınava girecekleri binaları sınav gününden önce görmeleri yararlarına olacaktır.

Fotoğraflı ve onaylı Özel Kimlik Belgesi olarak sadece Nüfus Cüzdanı veya Pasaport kabul edilecektir. Nüfus Cüzdanı fotoğraflı ve TC Kimlik Numarası yazılı olmalıdır. Özel kimlik belgesi olarak nüfus cüzdanını veya pasaportunu sınav günü yanında bulundurmayan aday, gerekçesi ne olursa olsun sınava alınmayacak; sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacaktır.

Adaylara duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

2011 KPSS Sınav Giriş Belgelerinin Edinilmesi Duyurusu

2011 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) A Grubu ve Öğretmenlik:

Sınava Giriş Belgelerinin Edinilmesi

9-10 Temmuz 2011 tarihlerinde yapılacak 2011-KPSS A Grubu ve ÖğretmenlikSınavına başvuran adayların, sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemleri tamamlanmıştır.

Adaylar sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgelerini TC Kimlik Numarası ve şifreleri ile 29 Haziran 2011 günü saat 15.00’ten itibaren ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr internet adresinden sınava girecekleri her oturum için ayrı ayrı edinebileceklerdir. Sınava Giriş Belgeleri adayların adreslerine ayrıca gönderilmeyecektir.

Adayların sınava girecekleri binaları sınav gününden önce görmeleri yararlarına olacaktır. 

Fotoğraflı ve onaylı Özel Kimlik Belgesi olarak sadece Nüfus Cüzdanı veya Pasaport kabul edilecektir. Nüfus Cüzdanı fotoğraflı ve TC Kimlik Numarası yazılı olmalıdır. Özel kimlik belgesi olarak nüfus cüzdanını veya pasaportunu sınav günü yanında bulundurmayan aday, gerekçesi ne olursa olsun sınava alınmayacak; sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacaktır.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

2011 LYS Sınav Giriş Belgelerinin Edinilmesi Duyurusu

2011 Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS):

Sınava Giriş Belgelerinin Edinilmesi

18-19-25-26 Haziran 2011 tarihlerinde yapılacak 2011 Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) başvuran adayların, sınavlara girecekleri bina/salonlara atama işlemleri tamamlanmıştır.

Adaylar sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgelerini TC Kimlik Numarası ve şifreleri ile 3 Haziran 2011 günü saat 10.00’dan itibaren ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr  internet adresinden başvuru yaptıkları her LYS için ayrı ayrı edineceklerdir. Sınava Giriş Belgeleri adayların adreslerine ayrıca gönderilmeyecektir.

Adayların sınava girecekleri binaları sınav gününden önce görmeleri yararlarına olacaktır. 

03.06.2011

ÖSYM Başkanlığı

2011 LYS Sınav Giriş Belgeleri ve Sınav Giriş Yerleri

LYS'ler 18-19 ve 25-26 Haziran 2011 tarihlerinde yapılacak. Sınavların güvenliğine ilişkin alınan tüm güvenlik önlemleri bu sınavlarda da uygulanacak. Adaylara Sınava Giriş Belgesi gönderilmeyecek, adaylar sınav yeri bilgilerini, sınav binalarına atamaları tamamlandıktan sonra, ÖSYM'nin ''http://ais.osym.gov.tr'' internet adresinden ''T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri'' ile başvuruda bulundukları her LYS için ayrı ayrı edinecek.

2011 LYS Başvuruları Tamamlandı

2011-LYS SAYISAL BİLGİLER

2011-LYS’lere toplam 895.089 aday başvuruda bulunmuştur. 2010-LYS’lere başvuran aday sayısı ise 876.190’dır.

2011 ve 2010  LYS’lere başvuran adayların LYS’lere göre dağılımları şöyledir:
 

   2011-LYS 2010-LYS 
LYS-1:  Lisans Yerleştirme Sınavı-1 (Matematik)               :  623.308  601.984
LYS-2: Lisans Yerleştirme Sınavı-2 (Fen Bilimleri)              :  292.836  277.465
LYS-3: Lisans Yerleştirme Sınavı-3 (Edebiyat-Coğrafya)      :  678.707  637.496
LYS-4: Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (Sosyal Bilimler)           :              376.560  350.560
LYS-5: Lisans Yerleştirme Sınavı-5 (Yabancı Dil)               :  41.516  32.064

 2010 KPSS Ortaöğretim ve Önlisans Sınav Giriş Yerleri ve Sınav Giriş Belgeleri

ÖSYM Sınav Giriş Belgeleri ve 2010 KPSS Ortaöğretim ve Önlisans Sınav Kılavuzuyla ilgili iki önemli duyuru yayınladı. Duyurular aşağıda:

 

(23 Kasım 2010) 

2010-KPSS Ortaöğretim / Önlisans: Sınava Giriş ve Kimlik Belgeleri

 

 

2010-KPSS Ortaöğretim / Önlisans Sınavına girecek adaylara Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi vermek ve diğer hizmetleri yerine getirmek üzere;

ÖSYM Ankara Bürosu, 
27 Kasım 2010 Cumartesi      9.00 - 17.00 
28 Kasım 2010 Pazar             7.30 - 17.00
tarih ve saatlerinde açık bulundurulacaktır.
Adaylara duyurulur.
ÖSYM Başkanlığı

 

BASIN DUYURUSU
(23 Kasım 2010)
2010-KPSS Ortaöğretim/Önlisans Sınavı Kılavuzu
 
28 Kasım 2010 tarihinde yapılacak olan 2010-KPSS Ortaöğretim/Önlisans Sınavı Kılavuzu yeni güvenlik tedbirleri kapsamında güncellenmiştir.
Sınavın uygulanması ile ilgili güncel ve geçerli bilgiler, bu Kılavuz’da ayrıntılı olarak yer almaktadır. Kılavuz ÖSYM’ninhttp://www.osym.gov.tr internet adresinden 23 Kasım 2010 tarihinde yayımlanmıştır. Sınava girecek adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.
Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.
                                                                                                           ÖSYM BAŞKANLIĞI
 

 

 

KPSS SINAV GİRİŞ YERLERİ VE SINAV GİRİŞ BELGELERİ

05.09.2010

ÖSYM 2010 KPSS Ortaöğretim ve Önlisans Sınav Başvuru Kılavuzunda sınav yerlerini de gösteren fotoğraflı ve onaylı sınav giriş belgelerinin sınavdan önce adreslere postalanacığını bildirmişti.

 

ÖSYM'nin Kılavuzdaki Açıklaması: SINAVDAN ÖNCE ADAYLARA GÖNDERİLECEK BELGELER: "Sınava girilecek bina ve salonu gösteren fotoğraflı Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi sınavdan önce başvurusu geçerli adayların adreslerine postalanacaktır."

 

2010 KPSS Ortaöğretim ve Önlisans sınavlarına katılacak adayların bu günlerde merak ve heyecanla sınav giriş belgelerini bekliyor ve sınav giriş yerlerini öğrenmek istiyor. Sınav giriş yerinizi görmek için bu linkten aday bilgi sistemine T.C. Kimlik Numaranız ve Şifrenizle giriş yapabilir ve öğrenebilirsiniz.

 

Postadaki yoğunluk nedeniyle KPSS Giriş Belgesi gelmeyen adaylarsınavdan önceki hafta pazartesi gününe kadar beklemelidirler. Eğer bu tarihe kadar sınava giriş belgesi yine gelmezse adaylar, ilk olarak büyük şehirlerde posta işleme merkezlerine, diğer illerde ise kendilerine en yakın dağıtım merkezine nüfus cüzdanları ile başvurup belgelerini alabilirler.

Buradanda sonuç çıkmazsa adaylar bulundukları illerde ki en yakın ÖSYM bürosuna başvurup belli bir ücret karşılığında sınav giriş belgesini tekrar çıkartabileceklerdir.

Ayrıntılı bilgi için ÖSYM'nin 0 312 298 80 50 (Çok Hatlı Santral) telini arayabilirsiniz.

 

DİKKAT: 26 Eylül 2010 Pazar günü yapılacak olan KPSS (Ortaöğretim ve Önlisans) ve 18-19 Eylül 2010 günleri yapılacak olan TUS sınavları ertelendi. Detaylar için tıklayınız.  06.09.2010

 

 2010 ÖSYS - LYS Sınav Giriş Belgeleri Postada

 20.05.2010

 ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, 19-20 ve 26-27 Haziranda gerçekleştirilecek Lisans Yerleştirme Sınavları'na girecek adaylara sınava giriş belgelerinin postalanmaya başlandığını belirtti ve şu uyarıyı yaptı.

 

Yarımağan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, LYS'ye girecek adaylara sınava giriş belgelerinin postalanması  işlemlerine başlandığını bildirdi.

Sınava giriş belgelerinin en geç sınavdan bir hafta öncesine kadar bütün adayların eline geçmiş olacağını belirten Yarımağan, sınav tarihininden üç gün öncesine kadar bu belge ellerine ulaşmayan adayların ÖSYM sınav merkezi yöneticiliklerine başvurarak, belge çıkarabileceklerini bildirdi.

Yarımağan, '' Sınav tarihinden önceki çarşamba gününe kadar sınava giriş belgeleri hala adayların ellerine ulaşmamışsa, başvursunlar ve çıkarsınlar. Son günü de beklemesinler'' dedi.

LYS'de tercih düzeltme işlemi yapan adayların ise mutlaka sınava giriş belgesi çıkarması gerektiğini vurgulayan Yarımağan, ''Bu adaylara postayla belgeleri gelse bile yenisini çıkarmaları gerekiyor çünkü sınav tercihlerini değiştirdikleri için bunu yapmaları zorunlu. Bu adaylar da yine ÖSYM sınav  merkezi yöneticiliklerinden, ÖSYM bürolarından belgelerini çıkarabilirler'' dedi.

-'' HERKES İSTEDİĞİ YERDE SINAVA GİRECEK''-

LYS'ye girecek adayların sıkıntı yaşamaması için sınav merkezi sayısının artırılıp artırılmayacağı sorusu üzerine Yarımağan, şunları kaydetti:

''LYS'de herkes ilk istediği yerde, ilk tercih ettiği yerde sınava girecek. Çünkü LYS'ye girecek aday sayısı çok değil. Bu konuda sorun yok.

O sorun bir YGS'de yaşanıyor bir de Eylül ayında yapılan ortaöğretim ve ön lisans mezunlarının girdiği KPSS'de. Çünkü bu iki sınavda katılan aday sayısı çok fazla. Diğer hiçbir sınavımızda böyle bir sorun yaşanmıyor.

Gelecek yıl yapılacak YGS'de bu sorunu çözeceğiz. İllerde yeni kapasiteler yaratmaya, bazı yerlerde de birkaç ilçeyi devreye sokmaya çalışacağız.''

-872 BİN ADAY-

2010-LYS'ye toplam 872 bin 800 aday katılacak. Matematik ağırlıklı LYS-1'e 605 bin 520, Fen Bilimleri ağırlıklı LYS-2'ye 276 bin 800, Edebiyat-Coğrafya ağırlıklı LYS-3'e 635 bin 300, Sosyal Bilimler ağırlıklı LYS-4'e 349 bin 100, yabancı dil ağırlıklı LYS-5'e de 31 bin 300 aday girecek.

LYS, Türkiye'de 81 il merkezi ile Lefkoşa'da düzenlenecek. LYS, 19-20 Haziran ve 26- 27 Haziran 2010 tarihlerinde toplam beş oturumda yapılacak.

LYS'lerde her test için ayrı soru kitapçığı bulunacak ancak tek cevap kağıdı kullanılacak. Bir test için tanınan süre bittiğinde ilgili teste ait soru kitapçıkları toplanırken ve diğer teste ait soru kitapçıkları dağıtılırken ara verilmeyecek.  

Matematik Sınavı (LYS-1) 19 Haziran Cumartesi günü saat 10.00'da tek oturumda yapılacak ve 120 dakika sürecek. LYS-1'de Matematik ve Geometri testleri bulunacak. Matematik testinde 50 soruya 75 dakika, Geometri testinde 30 soruya 45 dakika cevaplama süresi verilecek. Geometri testindeki soruların 8'i Analitik Geometri sorusu olacak.  

Fen Bilimleri Sınavı (LYS-2) 27 Haziran Pazar günü saat 10.00'da tek oturumda yapılacak ve 135 dakika sürecek. LYS-2'de Fizik, Kimya ve Biyoloji testleri yer alacak. Testlerde 30'ar soru bulunacak ve 45'er dakika cevaplama süresi verilecek.

Edebiyat-Coğrafya Sınavı (LYS-3) 26 Haziran Cumartesi günü saat 10.00'da tek oturumda yapılacak ve 120 dakika sürecek. LYS-3'te Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya-1 testleri yer alacak. Türk Dili ve Edebiyatı testinde 56 soruya 85 dakika, Coğrafya-1 testinde 24 soruya 35 dakika cevaplama süresi verilecek.  

Sosyal Bilimler Sınavı (LYS-4) 20 Haziran Pazar günü, saat 10.00'da tek oturumda uygulanacak ve 135 dakika sürecek. LYS-4'te Tarih, Coğrafya-2, Felsefe Grubu testleri yer alacak. Tarih testinde 44 soruya 65 dakida, Coğrafya-2 testinde 16 soruya 25 dakika, Felsefe Grubu testinde 30 soruya 45 dakika süre verilecek. Felsefe Grubu testinde 10 Psikoloji, 10 Sosyoloji ve 10 Mantık sorusu bulunacak.  

Yabancı Dil Sınavı (LYS-5) 19 Haziran Cumartesi günü saat 14.30'da tek oturumda uygulanacak ve 120 dakika sürecek. LYS-5, İngilizce, Almanca ve Fransızca olmak üzere 3 dilde yapılacak. Adaylara 80 soru sorulacak. Bu soruların 20'si kelime bilgisi ve dil bilgisi, 12'si çeviri, 48'i okuduğunu anlama ile ilgili olacak. Testler tek soru kitapçığında bulunacak ve tek cevap kağıdı kullanılacak.      

-LYS PUANLARININ HESAPLANMASI-      

LYS'de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacak. Her adayın katıldığı her sınavda yer alan her test için bir standart puan hesaplanacak.  

Hesaplanan standart puanlar, testlerin ağırlık oranları kullanılarak Ağırlıklı LYS puanları (ALYS) hesaplanacak. ALYS puanlarından her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek LYS puanları oluşturulacak.  

LYS'de 180 ve üzeri puan alanlar, LYS puan türleri ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek.  

LYS sonuçları internet aracılığıyla internetten adaylara duyurulacak. Sınava giren ve sınavı geçerli sayılan tüm adaylara LYS Sınav Sonuç Belgesi gönderilecek. Bu belgede adayın her testteki doğru ve yanlış cevap sayısı, LYS puanları ve başarı sıraları, OBP ve AOBP'leri, yerleştirme puanları ve başarı sıraları yer alacak. Sınav sonuç belgesinde bir adayın yerleştirmede kullanılmayacak olan puanları yer almayacak.

YGS ve LYS sonuçlarına göre yükseköğretim programlarına yerleştirme merkezi olarak yapılacak.

AA

 2010 ÖSYS - YGS Sınav Giriş BelgeleriSINAV GİRİŞ BELGELERİ VE SINAV GİRİŞ YERLERİMalum 11 Nisan 2010 günü yapılacak 2010 ÖSYS birinci basamak sınavına /YGS'ye sadece günler kaldı ve malesef halen bazı üniversite adaylarına halen "Sınav Giriş Belgeleri" ulaşmadı.Öncelikle paniğe gerek olmadığını belirtelim. Peki ne yapmalı?1. Sınava bir hafta kala ÖSYM bu linkten, yani Aday Bilgi Sisteminden sınav giriş yerlerini duyuracak. 2. Peki Sınav Giriş Belgeniz adresinize gelmezse ne olur? Eğer sınava giriş belgeniz elinize ulaşmadıysa,adresiniz değişmiş veya şehir dışında iseniz, yeni bir sınava giriş kimlik belgesi çıkartabilirsiniz. Sadece sınava giriş belgesi değil sınav sonucu belgesi de çıkarabilirsiniz.Bu adreste sınava giriş ve sınav sonucu belgelerinin çıkartılması ile ilgili duyuru var ;Buradaki ibareye dikkat :“Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi gerekli kimlik kontrolleri yapılarak adayın kendisine veya birinci derece yakınlarına (anne, baba, kardeş, eş ve çocuk) ücreti karşılığında elden verilir.” Burada ise sınava giriş belgelerinizi ve sınav sonuç belgelerinizi çıkartabileceğiniz ÖSYM Sınav Yöneticiliklerinin adresleri var, yani sadece Ankara değil diğer illerden de bu belgeleri çıkartabilirsiniz. telefon numaralarından ulaşıp bilgi almanızı öneririm.Sınava giriş belgem gelmedi diye panik olmayın, ÖSYM’yi aradığınızda Perşembeye kadar beklemenizi söyleyeceklerdir, gerek yok gidip 3 ytl karşılığında çıkartabilirsiniz.Ankaralı adaylar için: Kızılay’dan 111 Numaralı Kızılay- Bilkent otobüsü ile 40-45 dakikaya ulaşabilirsiniz, ücreti oradaki PTT şubesine veya 16:30 dan sonra içerdeki muhasebe bölümüne elden yatırarak oradaki form ile belgenizi alabilirsiniz.Herkese Sınavda Başarılar.Sınav giriş yeri, sınav giriş belgem gelmedi, sınav giriş yerimi nasıl öğrenebilirim,sınav giriş yeri öğrenme,sınav yeri öğrenme

KR Açık Lise Soru Bankaları 2015 Yeni Baskı "Açık Lise Sınavlarında Kesin Başarı İçin"

Açık Lise Dershanesi İndirimli Ön Kayıt Formu: Tıkla - formu doldur indirim kazan!

Subject *  
Email *  
Nick Name * Rate    
 Confirm Image  Refresh
 
Add Comment